Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AZBEST.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AZBEST."— Zapis prezentacji:

1 AZBEST

2 Podejmowane tematy: Pojęcie azbestu Azbest w Polsce
Zakaz stosowania azbestu Choroby wywoływane azbestem Występowanie Jak chronić się przed działaniem azbestu W jaki sposób rozpoznać azbest Ochrona indywidualna Zabezpieczenie azbestu Składowanie odpadów

3 Pojęcie azbestu Włókniste materiały, występujące naturalnie
w przyrodzie. Pod względem chemicznym azbesty są uwodnionymi krzemianami metali, zawierającymi w swoim składzie magnez, sód, wapń lub żelazo. W niektórych miejscach na świecie jest eksploatowany na skalę przemysłową.

4 Azbest w Polsce Po roku 1945 sprowadzono do Polski głównie azbest
importowany. Zużyty został do produkcji wyrobów azbestowo cementowych, zwłaszcza płyt płaskich i falistych.

5 Zakaz stosowania azbestu!
Włókna azbestu są praktycznie nie zniszczalne, a stopniowa degradacja materiałów azbestowych powoduje uwalnianie włókien do powietrza. Ich wdychanie i kumulowanie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego m. in. Nowotwór azbestozależny. W Polsce zakazano produkcji, importu i stosowanie wyrobów azbestowych. W efekcie produkcja płyt azbestowo-cementowych została zakończona do 28 września 1998r.

6 Choroby wywoływane azbestem:
Pylica azbestowa Nowotwory złośliwe Zgrubienia i stwardnienia opłucnej Zmiany skórne Przewlekłe zapalenia oskrzeli

7 Występowanie… Największe zastosowanie azbestu może występować
w obiektach takich, jak: * strychy i ocieplane stropodachy * pomieszczenia użytkowe budynków * piwnice * szyby windowe, zsypy * klatki schodowe, toalety * budynki przemysłowe

8 Jak chronić się przed działaniem azbestu?
Nie wolno dopuścić do uszkodzenia materiałów azbestowych, które skutkuje emisją włókien do powietrza. Działania prowadzące do usunięcia azbestu nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia osób wykonujących pracę, mieszkańców oraz środowiska. Wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być wycofane z użytkowania na terenie Polski do końca 2032 r.

9 W jaki sposób rozpoznać azbest?
→ Podstawowym problemem jest ustalenie czy w budynku, w którym są planowane prace remontowe znajdują się materiały budowlane zawierające azbest, a jeśli tak, to gdzie są one zlokalizowane. → Większość wyrobów azbestowych ma barwę o różnych odcieniach szarości lub bieli.

10 Ochrona indywidualna? Osoby uczestniczące w pracach naprawczych lub rozbiórkowych powinny być wyposażone w sprzęt ochrony układu oddechowego i ubrania ochronne.

11 Zabezpieczenie azbestu

12 Składowanie odpadów Niezwykle ważnym elementem procesu usuwania wyrobów zawierających azbest jest zapewnienie sieci składowisk przyjmujących do składowania odpady zawierające azbest, w tym składowisk podziemnych, szczególnie w rejonach, w których brak jest takich obiektów lub ich pojemności zostaną w niedługim czasie wyczerpane.

13 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ…

14 Pracę wykonały : Paulina Walczak Ludwika Łukasiewicz klasa 2at


Pobierz ppt "AZBEST."

Podobne prezentacje


Reklamy Google