Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwy Wpływ azbestu na CzłOWIEKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwy Wpływ azbestu na CzłOWIEKA."— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwy Wpływ azbestu na CzłOWIEKA

2 Narażenie zawodowe na pył azbestowy może być przyczyną następujących chorób układu oddechowego:
– pylicy azbestowej (azbestozy - asbestosis mesothelioma), – łagodnych zmian opłucowych, – raka płuc (najpowszechniejszego nowotworu złośliwego, powodowanego przez azbest), – międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej, nowotworów o wysokiej złośliwości.

3

4 Pylica azbestowa (inaczej azbestoza) – choroba płuc, będąca wynikiem wieloletniego wdychiwania włókien azbestowych o mikroskopijnych rozmiarach (20-50 µm). Następuje zwłóknienie płuc, często również i opłucnej, gdyż włókienka azbestu działają silnie drażniąco na drodze chemicznej i mechanicznej. Powikłaniem azbestozy jest często rak oskrzela (ryzyko zwiększone około czterokrotnie) oraz międzybłoniak opłucnej (prawie tysiąckrotnie zwiększone ryzyko). Pylica azbestowa objawia się narastającą dusznością podczas wysiłku. Podczas osłuchiwania płuc stetoskopem, nad ich dolnymi polami słyszalne mogą być trzeszczenia. W diagnostyce choroby stosuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej i tomografię komputerową wysokiej rozdzielczości. Wykorzystywane są również badania czynnościowe układu oddechowego. W plwocinie można stwierdzić obecność ciałek azbestu, co potwierdza narażenie na azbest. Nie jest możliwe leczenie przyczyny pylicy azbestowej w momencie jej rozpoznania. Główny nacisk kładzie się na profilaktykę polegającą na eliminowaniu azbestu ze środowiska, środki ochrony i badania lekarskie pracowników narażonych na pył azbestowy.

5

6 Rak płuca (inaczej rak oskrzela) – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka u mężczyzn i jest na 2 miejscu pod tym względem u kobiet.

7 Objawy raka płuca pojawiają się często dopiero w zaawansowanym stadium choroby; w większości przypadków są to objawy niecharakterystyczne: o przewlekły kaszel (najczęstszy objaw) o duszność o ból w klatce piersiowej o krwioplucie o powtarzające się zapalenie płuc o zespół żyły głównej górnej o zespół Hornera (przy guzie Pancoasta) o zaburzenia rytmu serca (świadczą o naciekaniu serca) o chrypka (związana z naciekaniem nerwu krtaniowego wstecznego)

8 Międzybłoniak - bardzo złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pokrywających błony surowicze - opłucną, osierdzie i otrzewną. Do głównych czynników ryzyka jego powstawania zalicza się narażenie na azbest oraz zakażenie wirusem SV40. Mesothelioma należy do najgorzej rokujących nowotworów. Najczęstszym miejscem występowania jest opłucna.

9 Wykonały: Edyta Tokarczyk Monika Bochnak Natalia Sabak


Pobierz ppt "Szkodliwy Wpływ azbestu na CzłOWIEKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google