Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!"— Zapis prezentacji:

1 TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!

2 Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne
Palenie śmieci w piecach domowych jest powszechne. Chociaż jest to nielegalne i bardzo szkodliwe dla zdrowia, to trudno załapać ludzi, którzy to robią. Każdy odpowiada: To nie ja. A wokół nie ma czym oddychać. Wszędzie unosi się śmierdzący dym. Wszystko wskazuje na to, iż winne temu są krasnoludki! Ale czy na pewno?

3 Niektórzy do palenia w piecu prócz drewna czy węgla przeznaczają także inne rzeczy- „śmieci” tj. plastiki, stare ubrania, lakierowane, czy klejone meble, gumowe zabawki itd. Robią to nieraz z oszczędności, nieraz z niewiedzy.

4 Efekt zawsze jest taki sam – wydobywający się z kominów, śmierdzący dym, który nie tylko przeszkadza nam w spacerze, ale, co gorsza, może spowodować różne problemy zdrowotne i zanieczyścić całe środowisko!

5 Pogarsza on nie tylko jakość powietrza, lecz prowadzi także do powstawania tzw. kwaśnych deszczów, które opadając zanieczyszczają wodę, glebę i rośliny, w tym uprawy, które my zjadamy.

6 Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości.

7 Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza w swoim własnym domu, paląc śmieci, które zamiast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Mało osób zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach!

8 Spalanie odpadów w profesjo nalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych, powstałych w tym procesie. Spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji.

9 Systematyczne ich wdychanie może doprowadzić nawet do nowotworów układu oddechowego! Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków!

10 Niektórzy z palących śmieci stanowczo zaprzeczają, jakoby oni mieli z tym cokolwiek wspólnego – wiedzą przecież, że jest to proceder nielegalny i karalny, przeciwko któremu buntuje się coraz większa część społeczeństwa. W momencie jednak, gdy nie można znaleźć winnych, wina wydaje się spadać na wyimaginowane istoty… krasnoludki!

11 „To nie krasnoludki palą śmieci
„To nie krasnoludki palą śmieci!” – zakrzyczą znów bajkowe stworki 14 listopada 2011, w obchodzonym już po raz siódmy Dniu Czystego Powietrza, by podkreślić swoją niewinność i przekonać jak największą ilość ludzi, że palenie śmieci szkodzi nie tylko zdrowiu, lecz także naszej przyrodzie!

12 ZAAPELUJCIE DO SWOICH RODZICÓW I ZNAJOMYCH, BY NIE PALILI ŚMIECI W PIECACH, ALE BY JE SEGREGOWALI.

13 WSZYSCY MAMY PRAWO DO CZYSTEGO POWIETRZA!


Pobierz ppt "TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google