Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paweł Danilczuk kl.1 dl prezentacja multimedialna nt. Azbestu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paweł Danilczuk kl.1 dl prezentacja multimedialna nt. Azbestu"— Zapis prezentacji:

1 Paweł Danilczuk kl.1 dl prezentacja multimedialna nt. Azbestu

2 Azbest jest minerałem znanym od kilku tysięcy lat i w języku starożytnych Greków znaczy "niewygasający", z azbestu bowiem wyrabiane były knoty do lamp oliwnych.

3 Azbest Azbest – grupa wielu różnych minerałów, występujących w formie włóknistej. Nazwa azbest nie określa konkretnego minerału, lecz dotyczy ogółu minerałów krzemianowych tworzących włókna. Należą do nich: * azbesty właściwe: azbesty serpentynowe i amfibolowe * minerały azbestopodobne

4 Zastosowanie azbestu *Ze względu na słabe przewodzenie prądu stosowany jako materiał izolacyjny *Ze względu na swoją ogniotrwałość i izolacyjność termiczną stosowany do wyrobu tkanin i farb ogniotrwałych *Dzięki dobrym wł. mechanicznym stosowany jako wzmocnienie w eternicie *Do budowy pokryć dachowych

5 Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej.
Szkodliwość Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od średnicy i długości włókien. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (>5 μm), ale cienkie (do 0,01 μm), przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się do płuca gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory.

6

7 Zachorowania Zachorować mogą osoby, które miały kontakt z azbestem ze względu na rodzaj wykonywanej pracy oraz osoby narażone na długotrwałe wdychanie włókien azbestowych o małym stężeniu lub osoby narażone na krótkotrwałe przebywanie w miejscu o dużym stężeniu włókien azbestowych. Nieznana jest minimalna ilość pyłu azbestowego, która wywołuje choroby. Wiadomo natomiast, że im więcej włókien azbestu wdychanych jest do układu oddechowego, tym większe jest ryzyko choroby. Choroby mogą wystąpić nawet po 30 latach od momentu kontaktu z pyłem azbestowym.

8 Założenia dot. usuwania go:
W Polsce przyjęto następujące założenia: * rygorystyczne kontrole i monitorowanie przebiegu prac *około 85 proc. azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych dlatego ich usuwanie i wymiana będzie działalnością remontowo-budowlaną, która powinna przynieść duże ożywienie gospodarcze w budownictwie oraz produkcji materiałów budowlanych; * powinien powstać rynek usług kredytowo-bankowych do obsługi nowych klientów z atrakcyjnymi ofertami dla mniej zamożnych właścicieli obiektów budowlanych; * pojawią się znaczne dochody z podatków i opłat z tytułu usuwania wyrobów zawierających azbest, a także składowania ich jako odpadów; * konieczne jest ograniczenie w Polsce wzrastającej liczby zachorowań i zgonów, wywoływanych szkodliwością azbestu na co zostały skierowane już odpowiednie środki.

9 Utylizacja Jeżeli chodzi o utylizację materiałów po demontażu to technologia zagospodarowania włókien azbestowych polega na rozpuszczaniu ich w kwasie fluorowodorowym, a następnie neutralizacji wodorotlenkiem wapnia z wytworzeniem fluorku wapnia i krzemionki. Dla poprawy rozpuszczalności azbest rozdrabnia się na kawałki poniżej 5 mm, następnie 100 kg tak przygotowanego azbestu podaje się przenośnikiem ślimakowym do pracującego w sposób okresowy reaktora o pojemności 400l, wyposażonego w płaszcz chłodzący

10 Podsumowanie Tak więc widać, że jest to proces dość drogi aczkolwiek konieczny dla dobra nas samych. Pocieszające jest też to iż Państwo nie pozostaje obojętne wobec tego problemu. Kierując środki na leczenie, badania i profilaktykę, a także uruchamiając rządowe programy, preferencyjne kredyty dla małych i większych przedsiębiorstw udowodniło wagę i konieczność naprawy zaistniałej sytuacji.

11 Ciekawostka Na terenie Polski znajduje się ogółem tys ton płyt zawierających azbest tj m2. Gdyby ułożyć je płasko obok siebie, to można 10 krotnie przykryć cała Gdynię ( m2)


Pobierz ppt "Paweł Danilczuk kl.1 dl prezentacja multimedialna nt. Azbestu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google