Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu ?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu ?
Moim zdaniem najlepszym przyjacielem lasu jest człowiek, niestety człowiek może stać się również jego największym wrogiem. Lasowi pomagają również zwierzęta, dla których stanowi on środowisko życia. Największe zasługi możemy przypisać ptakom, owadom oraz zwierzętom spulchniającym glebę. W swojej pracy przedstawię przyjaciół lasu, których często spotykam w pobliżu mojego domu.

2 Człowiek Przyjacielem lasu jest taki człowiek, który:
dokarmiając zwierzęta pomaga im przetrwać zimę, buduje skrzynki lęgowe dla ptaków, które służą im jako bezpieczne miejsce na gniazdo, sadzi drzewa, tworzy parki i rezerwaty przyrody, kontroluje liczebność różnych gatunków zwierząt i roślin, a jeżeli jest to potrzebne wprowadza ich ochronę, zachowuje się odpowiednio: nie hałasuje i nie płoszy zwierząt, nie poluje na leśną zwierzynę, nie niszczy gniazd ptaków, mrowisk, nie wprowadza psów bez smyczy,

3 stosuje się do zakazów: rozpalania ognia i palenia papierosów, wjazdu do lasu samochodów,
nie zaśmieca lasu i nie tworzy dzikich wysypisk, nie niszczy roślinności leśnej i nie łamie gałęzi. Przyjaciółmi lasu są również leśnicy, ponieważ: hodują sadzonki drzew leśnych w szkółkach , sadzą według określonych zasad, pielęgnują je – usuwają chwasty, grodzą siatką przed roślinożercami (jeleniami, łosiami), wycinają drzewa rosnące za gęsto, słabsze albo chore. Niestety człowiek może stać się największym wrogiem lasu, gdyż niszczy miejsca życia wielu zwierząt i roślin przez wycinanie drzew. Zanieczyszcza środowisko, odpowiada za katastrofy ekologiczne które mają bardzo zły wpływ na środowisko.

4 Dzięcioł Dzięcioł jest nazywany „lekarzem drzew ”. I to nie bez przyczyny, ponieważ jego pożywienie stanowią szkodniki drzew które niszczą drzewa. Dzięcioł roznosi też nasiona przyczyniając się do ich rozsiewania.

5 Możemy pomagać dzięciołom dokarmiając je zimą
Możemy pomagać dzięciołom dokarmiając je zimą. W ten sposób pomagamy również lasowi.

6 Sójka Przyjacielem lasu jest też sójka która robi zapasy żołędzi i orzechów, chowa je w różne miejsca a potem o nich zapomina więc rosną z nich drzewa na których ptaki mogą potem zakładać gniazda . Owoce tych drzew stanowią pożywienie dla zwierząt. Sójka zjada szkodniki ale niestety również młode ptaki i jaja ptaków, co jest niedobre dla lasu. Jednak sójka ma więcej zalet niż wad.

7 Sikorka bogatka Kolejnym przyjacielem lasu jakiego opiszę jest sikorka bogatka. Bogatka zjada owady w tym szkodniki ale dużo ptaków to robi. Sikorka wyróżnia się tym że zjada bardzo dużo owadów pomimo małej wielkości ciała. W lato rodzina bogatek może zjeść aż 3 miliony owadów czyli około 75 kilogramów owadów a jedna sikorka waży zaledwie około 20 g. Sikorki chętnie korzystają zimą ze słoniny jako pożywienia.

8 Owady zapylające kwiaty
Wszystkie owady zapylające kwiaty są przyjaciółmi lasu ponieważ przenosząc pyłek z kwiatu na kwiat umożliwiają roślinom wytworzenie owoców i nasion które stanowią pożywienie dla zwierząt oraz dla ludzi .

9 Dżdżownice Dżdżownice są bardzo pożyteczne dlatego, że drążąc
tunele w glebie napowietrzają ją, w takiej glebie rośliny rosną lepiej. Żywią się obumarłymi szczątkami organizmów, użyźniają glebę poprzez trawienie więc to też może przyczynić się do lepszego wzrostu roślin oraz roznoszą składniki odżywcze.

10 Zdjęcia gatunków ptaków występujących w mojej okolicy
Wykonał: Szymon Zawadzki Klasa VI Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Dybkach Dybki 18 Brok


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google