Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH"— Zapis prezentacji:

1 PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

2 Park ten znajduje się w Górach Stołowych, położonych we wschodniej części Sudetów.

3 Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n
Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) i to on właśnie stanowi symbol parku. Aby wejść na szczyt, należy pokonać 665 stopni zbudowanych z kamiennych bloków. Płaski, niemal idealnie poziomy szczyt tej góry to obszar ścisłego rezerwatu skalnego, obejmującego tysiące głazów i bloków piaskowca o fantastycznych kształtach. Przypominają one różne przedmioty, ludzi i zwierzęta – stąd ich oryginalne nazwy, takie jak „Nosorożec”, „Słoń”, „Wielbłąd” czy „Sowa”.

4 W parku tym znajduje się jedyny w Polsce masyw gór płytowych – układ pasm i dolin wyznaczony siecią uskoków, labirynty skalne w spękanych piaskowcach, skałki o ciekawych kształtach.

5 Góry Stołowe zbudowane są z młodych skał osadowych, głównie piaskowców i margli. Skały te zalegają prawie poziomo, tworząc płaską, dwupiętrową strukturę o wierzchołkach przypominających z daleka stół – stąd nazwa „Góry Stołowe”

6 Ciekawym miejscem są również "Błędne Skały"
Ciekawym miejscem są również "Błędne Skały". Termin ten pochodzi od labiryntu wąskich uliczek i tuneli utworzonych w piaskowcowych skałach. Większość z nich przypomina ogromne rzeźby ukształtowane przez samą przyrodę. Niektóre z nich mają swoje nazwy: Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Skalne Wrota, Końska Noga, Kurza Nóżka.

7 Rosną tu przeważnie bory świerkowe, lokalnie lasy bukowe
Rosną tu przeważnie bory świerkowe, lokalnie lasy bukowe. Znajdują się tutaj też torfowiska wysokie, specyficzne zbiorowisko łąkowe. Fauna jest bardzo bogata.

8 Bogactwem Gór Stołowych jest roślinność skał, łąk,
torfowisk i lasów liściastych. Na szczególną uwagę zasługuje skalnica zwodnicza. Ta biało kwitnąca, zwieszająca się z półek skalnych poduszkowa roślina rośnie tylko na jedynym stanowisku w Górach Stołowych (na Rogowej Kopie). Jest to zarazem jedyne miejsce występowania tej rośliny w Polsce.

9 Skalnica zwodnicza znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin
Skalnica zwodnicza znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Jest ona również gatunkiem rzadkim w Europie.

10 W lasach porastających Góry Stołowe dominują świerki.

11 Spośród zwierząt spotkać tu można jelenia, sarnę, dzika, wiewiórkę, kunę, borsuka, jeża i gronostaja. Na zimę przylatują tu z lasów iglastych Europy Północnej rzadkie w Polsce ptaki - jarząbki.

12 Autorzy: Patryk Błaszak Jakub Śliwiński
Bibliografia: grafika Google Demart: „Geografia – Atlas Polski” M. Kuk – „Geografia Polski, pytania i odpowiedzi”


Pobierz ppt "PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google