Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Eugleniny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Eugleniny."— Zapis prezentacji:

1 Eugleniny

2 Do protistów zaliczamy typ Eugleniny (Euglenophyta) zwany inaczej klejnotkami.

3 Jednokomórkowa budowa Brak ściany komórkowej
*Pellikula – białkowo-lipidowa błona komórkowa otaczająca cytoplazmę protista, podścielona utworami błoniastymi wzmacniającymi całą konstrukcję komórki. Zależnie od jej grubości komórki mogą lub nie zmieniać swój kształt. Eugleniny charakteryzuje: Jednokomórkowa budowa Brak ściany komórkowej Pokrycie elastyczną pellikulą Zaopatrzenie w jedną lub dwie wici Zdolność do przeprowadzania fotosyntezy, lecz w trudnych warunkach przechodzą na tryb odżywiania cudzożywny

4 Ciało eugleny zielonej pokrywa powłoka zwana pellikulą
Ciało eugleny zielonej pokrywa powłoka zwana pellikulą. Na jego przednim końcu znajduje się pojedyncza wić, będąca organellą ruchu. Obok wici zlokalizowana jest plamka światłoczuła (stigma), dzięki której euglena reaguje na światło (fototaksja). Wewnątrz komórki eugleny znajdują się chromatofory zawierające chlorofil, dzięki którym euglena może w warunkach świetlnych przeprowadzać proces fotosyntezy. Materiałem zapasowym jest paramylon. Euglena może również pobierać pokarm na drodze osmozy lub wpuklenia na przodzie ciała (cudzożywność).

5 (1) jądro komórkowe (2) chloroplasty (3) ziarna paramylonu (4) wodniczka tetniąca (5) ciałko podstawowe (6) ampułka (7) wić krótka (8) fotoreceptor (9) plamka oczna (10) wić długa

6 Za regulację ciśnienia osmotycznego w komórce oraz wydalanie produktów przemiany materii odpowiadają wodniczki tętniące. Wodniczka tętniąca to organellum komórkowe pierwotniaków słodkowodnych o funkcji osmoregulacyjnej; obłoniony pęcherzyk, który kurczy się regularnie i usuwa na zewnątrz komórki nadmiar wody.

7 Euglena rozmnaża się bezpłciowo przez podział, który (poprzedzony podziałem jądra) zaczyna się od ciałka podstawowego i wici.

8 Budowa Ruch eugleny

9 Odżywianie euglenin Eugleniny są zdolne do fotosyntezy, a więc są samożywne (chloroplasty euglenin są najprawdopodobniej potomkami dawnych zielenic) Mogą być miksotrofami. Sposób odżywiania zależy od warunków miksotrofy [gr. míxos ‘mieszany’, trophe ‘żywienie’, ‘karmienie’], ekol. organizmy zachowujące się zależnie od warunków raz jak samożywne (autotrofy), innym razem jak cudzożywne (heterotrofy)

10

11 Do euglenin należy euglena
Do euglenin należy euglena. Euglena zielona (Euglena viridis) - organizm jednokomórkowy uważany za przedstawiciela euglenin stojącego na pograniczu świata roślinnego i zwierzęcego. W zależności od warunków środowiska może odżywiać się w sposób samożywny (autotroficzny), charakterystyczny dla roślin, lub cudzożywny (heterotrofczny), w jaki odżywiają się zwierzęta.

12

13 Eugleniny są często wskaźnikami zanieczyszczenia zbiorników wodnych
Eugleniny są często wskaźnikami zanieczyszczenia zbiorników wodnych. Im jest ich więcej w jeziorze tym jest ono prawdopodobnie bardziej zanieczyszczone.


Pobierz ppt "Eugleniny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google