Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby związane ze złym odżywianiem.. Jakie są choroby związane ze złym odżywianiem się ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby związane ze złym odżywianiem.. Jakie są choroby związane ze złym odżywianiem się ?"— Zapis prezentacji:

1 Choroby związane ze złym odżywianiem.

2 Jakie są choroby związane ze złym odżywianiem się ?

3 Otyłość Czyli nadmierne nagromadzenie tłuszczu w ciele zwiększa ryzyko utraty zdrowia i wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem występowania chorób serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, kamicy pęcherzyka żółciowego, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego a nawet niektórymi rodzajami nowotworów. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że nadwaga i otyłość dotyczy 65% mężczyzn i kobiet w wieku 35-65 lat.

4 Bulimia Obok anoreksji, bulimia stanowi jedno z najpoważniejszych i najbardziej niebezpiecznych zaburzeń odżywiania. Choroba ta jest groźna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Schorzenie, zwane także „wilczym głodem”, polega na okresowych napadach żarłoczności i braku kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie mogą zapanować nad uczuciem głodu, które może się pojawić nawet chwilę po zjedzeniu posiłku...

5 Anoreksja Jadłowstręt psychiczny jest to zaburzenie percepcji, dotykające przeważnie zwykle młode kobiety, polegające na tym, że osoba chora odbiera siebie jako osobą otyłą, gdy w rzeczywistości może być bardzo szczupła. Anoreksja powoduje wyniszczenie organizmu, pozostawiające często nieodwracalne zmiany. Dochodzi do ograniczania ilości jedzenia co w efekcie prowadzi do wychudzenia. Chorzy z jadłowstrętem powinni być pod kontrolą psychiatry. W przypadku dużego zaawansowania choroby osoba powinna być hospitalizowana.

6 Osteoporoza t Jest chorobą cywilizacyjną polegającą na postępującym ubytku masy kostnej i zwiększonej łamliwości kości. Zapada na nią prawie co trzecia kobieta po 50 roku życia. Choroba ta dotyka coraz częściej również mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce jest niż zagrożonych w sumie 9 milionów ludzi.

7 Próchnica zębów Rozkład tkanki zębowej z powstawaniem ubytków. W utworzonej jamie dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Infekcja taka doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zębów i prowadzi do śmierci zęba. Powód próchnicy to kwasy powstające w wyniku działania bakterii w płytce nazębnej.

8 Kamica żółciowa To tworzenie się lub obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym. Jest to powszechna choroba. Według danych statystycznych kamica występuje u 15 do 20% całej populacji, a w grupie osób powyżej 65 roku życia dotyczy nawet 30%. Kamica występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. U większości osób jest ona bezobjawowa, nie daje żadnych dolegliwości.

9 Przyczyny: brak czasu na przygotowanie jedzenia zgodnego z zasadami racjonalnego odżywiania się; stresujące wydarzenia życiowe (kłótnie, choroby, śmierć w rodzinie); brak akceptacji w środowisku i rodzinie; brak znajomości zasad zdrowego odżywiania się; Przyczyny i skutki niewłaściwego odżywiania się:

10 Skutki: Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie) - Nowotwory - Cukrzyca insulinoniezależna - choroby jelita grubego - Kamica żółciowa - Próchnica zębów - Osteoporoza - Otyłość - Bulimia, anoreksja

11 10 zasad zdrowego odżywiania: 1.Należy spożywać różnorodne pokarmy 2.Posiłki należy opierać o dużą ilość jedzenia bogatego w węglowodany 3.Należy spożywać więcej owoców i warzyw 4.Utrzymuj prawidłową wagę ciała. 5.Jedz umiarkowane porcje - zredukuj, nie eliminuj jedzenia 6.Spożywaj posiłki regularnie 7.Pij dużą ilość płynów 8.Uprawiajmy sport 9.Zacznij teraz, i wprowadzaj stopniowe modyfikacje w twoim stylu życia. 10.Zapamiętaj - nie ma "dobrego" lub "złego" jedzenia, jest tylko dobra lub zła dieta.

12 Strony internetowe z których korzystałyśmy: http://www.sciaga.pl http://www.bulimia.net.pl http://www.anoreksja.medserwis.pl http://www.osteoporoza.med.pl http://www.prochnica.medserwis.pl

13 Prezentacje wykonały: Katarzyna Szewczyk Aleksandra Warszyńska


Pobierz ppt "Choroby związane ze złym odżywianiem.. Jakie są choroby związane ze złym odżywianiem się ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google