Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków W XX w. doszło do wyraźnej poprawy stanu zdrowia w Europie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków W XX w. doszło do wyraźnej poprawy stanu zdrowia w Europie."— Zapis prezentacji:

1 Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

2 Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków W XX w. doszło do wyraźnej poprawy stanu zdrowia w Europie. Po II wojnie światowej w Polsce długość życia wzrosła u kobiet o blisko 30 lat. Na początku XXI w. w Polsce kobiety żyją prawie 80 lat, a mężczyźni ponad 70.

3 Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków Najistotniejszym problemem zdrowia stają się nowotwory złośliwe. Rak nadal przedwcześnie przerywa życie co 4. Europejczyka. Dla dalszego zdrowotnego postępu w Europie potrzebna jest skuteczna walka z rakiem.

4 Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków Na początku XXI wieku, na podstawie posiadanej wiedzy i możliwości medycyny, wiemy, że w przypadku 1/3 nowotworów możemy zapobiec zachorowaniu na nie, 1/3 nowotworów jest wyleczalna przy wczesnym wykryciu, a w 1/3 przypadków można polepszyć standard życia pacjentów z rakiem

5 Jak nie zachorować? Zapobieganie zachorowaniom na nowotwory złośliwe W Europie choroby nowotworowe należą do najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Tymczasem w dużym stopniu można im zapobiegać i skutecznie z nich leczyć.

6 Jak nie zachorować? Zapobieganie zachorowaniom na nowotwory złośliwe Zachorowanie na raka nie jest wynikiem przeznaczenia czy złego losu. Nawet jeżeli masz rodzinne i genetyczne skłonności do chorób nowotworowych, a właściwie zwłaszcza wtedy, możesz zapobiec zachorowaniu, gdyż o jego wystąpieniu przesądzą twoje zachowania zdrowotne. Nowotwory złośliwe określane są czasami jako schorzenia "wyprodukowane" przez człowieka, ponieważ 80 -90% nowotworów wynika z szeroko rozumianych czynników zewnętrznych, czyli : stylu życia, nawyków żywieniowych, miejsca pracy i zamieszkania czy zachowań społeczno - kulturowych.

7 Jak nie zachorować? Zapobieganie zachorowaniom na nowotwory złośliwe Z tego właśnie powodu opracowany został Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Zawarto w nim zestaw zaleceń, których stosowanie może w wielu przypadkach zmniejszyć zachorowalność na nowotwory złośliwe, a także ograniczyć umieralność z ich powodu.

8 Jak nie zachorować? Zapobieganie zachorowaniom na nowotwory złośliwe Prawdziwą szansą na wygranie walki z rakiem jest stosowanie się do zapisów Kodeksu przez każdego z nas na co dzień.

9 Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Zalecenia

10 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 1.Nie pal! Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

11 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych Otyłość jest udokumentowaną, ważną przyczyną zachorowalności i umieralności. 2.Wystrzegaj się otyłości.

12 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych W krajach zachodnich stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych. 2.Wystrzegaj się otyłości.

13 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnie umiejscowionych nowotworów złośliwych 2.Wystrzegaj się otyłości.

14 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 3.Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka.

15 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 3.Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Zaleca się wykonywanie takich ćwiczeń 3 razy w tygodniu po pół godziny. Z punktu widzenia profilaktyki chorób nowotworowych korzystniejsze są jednak częstsze, bardziej forsowne ćwiczenia.

16 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 4.Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

17 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 4.Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. W 1983 roku Amerykańska Akademia Nauk orzekła, że dieta i sposób odżywiania stanowią drugą po paleniu tytoniu najważniejszą niezależną przyczynę chorób nowotworowych.

18 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 4.Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Wyniki szeregu badań wskazują, że spożywanie dużych ilości warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowań na różne nowotwory, a szczególnie raki przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy i trzustki.

19 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 5.Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie Badania wskazują, że picie alkoholu zwiększa ryzyko nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego, układu oddechowego, wątroby.

20 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 5.Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie Spożycie napojów alkoholowych zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych jamy ustnej, gardła i krtani oraz raka przełyku.

21 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Ekspozycja na światło słoneczne, promienie UV stanowią główną przyczynę nowotworów złośliwych skóry. Najgroźniejszym nowotworem skóry jest czerniak.

22 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Najlepsze zabezpieczenie przed działaniem słońca w ciągu lata stanowi pozostawanie poza jego zasięgiem. Spędzając czas na świeżym powietrzu, należy się chronić przed słońcem w godzinach od 11.00 do 15.00 (są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV).

23 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Zajęcia na wolnym powietrzu, zwłaszcza dzieci, należy planować w innych godzinach. Zaleca się przebywanie w cieniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych i odpowiedniego, chroniącego przed słońcem ubrania.

24 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Poparzeniom odsłoniętej skóry twarzy i uszu można zapobiec, stosując kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne.

25 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak nawet stosującym filtry należy przypominać o konieczności unikania dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne, która może zwiększać ryzyko wystąpienia czerniaka.

26 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 6.Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Odradza się korzystanie z tzw. łóżek opalających, gdyż urządzenia te emitują promieniowanie zbliżone do tego, które uważa się za odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowań na czerniaka skóry.

27 I. Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych 7.Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

28 II. Programy ochrony zdrowia publicznego mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać prawdopodobieństwo ich wyleczenia. 8.Kobiety po 25. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. 9.Kobiety po 50. roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. 10.Kobiety i mężczyźni i po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. 11.Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

29 Podsumujmy

30 Stosujmy się do zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Prowadząc zdrowszy styl życia, można na wiele sposobów poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych. 1.Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących. 2.Wystrzegaj się otyłości. 3.Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. 4.Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. 5.Nie pij alkoholu. 6.Unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. 7.Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Bierz udział w badaniach przesiewowych i innych programach ochrony zdrowia publicznego.

31 Prosimy o przyjęcie ulotek dotyczących zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Rak największym wyzwaniem zdrowia Polaków W XX w. doszło do wyraźnej poprawy stanu zdrowia w Europie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google