Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOPALACZE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOPALACZE."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOPALACZE

2 Nowe narkotyki-,,dopalacze”,,dopalaczy”,,nowe narkotyki” Aktualnie na określenie,,dopalaczy” powinno się używać terminu,,nowe narkotyki”. ośrodkowy układ nerwowy USZKODZEŃ. Działają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą doprowadzić do nieodwracalnych, wielonarządowych USZKODZEŃ.

3 Nowe narkotyki to problem większości krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Kanady. Jak do tej pory, żaden kraj nie znalazł rozwiązań prawnych, które całkowicie eliminowałyby dostęp do tych substancji. W 2014 r. i w 2015 r. w Polsce i innych krajach UE dramatycznie wzrosła liczba zatruć, a nawet zgonów związanych z ich używaniem.

4 STRATEGIE SPRZEDAŻY Nowe narkotyki sprzedawane są często jako np.: sole do kąpieli, nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, talizmany, kleje

5 Często na nowych narkotykach widnieje napis:,,Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć wiadomo, że kupowany jest po to, aby wprowadzić go do organizmu. W składzie rzekomych,,soli do kąpieli”, nawozów do roślin” czy pochłaniaczy wilgoci, znajduje się pewna ilość nowych narkotyków, działających na ośrodkowy układ nerwowy. Po użyciu tych produktów mogą występować objawy jak po użyciu narkotyku, często BARDZIEJ NASILONE I ZAGRAŻAJĄCE BEZPOŚREDNIO ŻYCIU LUB ZDROWIU Po użyciu tych produktów mogą występować objawy jak po użyciu narkotyku, często BARDZIEJ NASILONE I ZAGRAŻAJĄCE BEZPOŚREDNIO ŻYCIU LUB ZDROWIU!

6 RODZAJE NOWYCH NARKOTYKÓW Istnieje wiele różnych rodzajów nowych narkotyków. Można podzielić je na grupy, w zależności od sposobu działania: POBUDZAJĄCYM Nowe narkotyki o działaniu POBUDZAJĄCYM, MARIHUANY Nowe narkotyki reklamowane jako działające podobnie do MARIHUANY, HALUCYNOGENNYM Nowe narkotyki o działaniu HALUCYNOGENNYM

7 DOWIEDZ SIĘ! Co ryzykujesz…? Czy warto…? Nowe narkotyki o działaniu pobudzającym: Podwyższają ciśnienie tętnicze krwi Powodują zaburzenia psychotyczne, którym towarzyszą halucynacje i pobudzenie Powodują zaburzenia pracy serca, udar mózgu, zawał serca

8 Nowe narkotyki reklamowane jako działające podobnie do marihuany powodują:,,gonitwę myśli”, nerwowość, stany lękowe,,,zamazaną” mowę, wymioty zaburzenia psychiczne podwyższenie tętna i ciśnienia krwi bóle w klatce piersiowej drgawki

9 Nowe narkotyki o działaniu halucynogennym powodują: Przyspieszony puls, Trudności w oddychaniu, Sztywność mięśni Uszkodzenie nerek, Silne pobudzenie psychoruchowe, niepokój, bezsenność, wahania nastroju, Przenikliwy lęk, panikę, Utratę kontroli nad własnym zachowaniem, Próby samobójcze

10 Dlaczego nowe narkotyki są niebezpieczne? Zażycie jakichkolwiek nowych narkotyków, wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Ich skład jest zmienny, substancje w nich zawarte są toksyczne nawet w mikroskopijnych dawkach, dlatego łatwo doprowadzić do ich przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

11 PROBLEMY SPO Ł ECZNE Używanie nowych narkotyków wpływa na wszystkie obszary życia. Zwykle pojawiają się konflikty w rodzinie oraz pogorszenie relacji rodzinnych. Nierzadko występują także problemy w szkole, m.in. obniżenie wyników w nauce.

12 WYPADKI W RUCHU DROGOWYM Prowadzenie pojazdów po zażyciu nowych narkotyków to śmiertelna pułapka, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców i pasażerów, ale również innych osób na drodze.

13 JAK POST Ę POWA Ć w sytuacji zagro ż enia ż ycia? Objawy zatrucia nowymi narkotykami, takie jak m.in. utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe są bezwzględnymi wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego. 112 W takich sytuacjach zadzwoń pod numer 112!

14 Pierwsza pomoc przedmedyczna do czasu przybycia pogotowia W przypadku utraty przytomności ułóż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochronę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech! W przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy)

15 W przypadku pobudzenia, zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego. Pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. Jeśli to tylko możliwe, dowiedz się jakich substancji użył poszkodowany i przekaż tę informację personelowi pogotowia medycznego. Znalezione przy poszkodowanym opakowania, leki lub używki również przekaż personelowi medycznemu.

16 UZALE Ż NIENIE Zjawisko wzrostu TOLERANCJI oznacza konieczność przyjmowania coraz większych dawek substancji dla uzyskania tego samego efektu. Osoby uzależnione od nowych narkotyków mogą doświadczać GŁODU SUBSTANCJI, a zaprzestanie ich używania jest zwykle bardzo trudne.

17 Jak post ę powa ć z dzieckiem, które zacz ęł o eksperymentowa ć z nowymi narkotykami?

18 Nie unikaj zajęcia się problemem, nie ukrywaj go przed innymi członkami rodziny Postaraj się zachować spokój (nawet jeśli to czasem bardzo trudne). Nie wpadaj w panikę, nie reaguj gwałtownymi wybuchami emocji. Nie oskarżaj dziecka ani nie traktuj go jako narkomana. Przygotuj odpowiedni czas i miejsce do spokojnej rozmowy z dzieckiem. W żadnym wypadku nie rozmawiaj z nim, gdy jest odurzone.

19 Skoncentruj się w rozmowie na uzyskaniu istotnych informacji (co myśli o swoim używaniu narkotyków, jak rozumie ich przyczyny, od kiedy i jakich narkotyków używa, jak się po nich czuje?). Przede wszystkim słuchaj, jeśli dziecko niewiele mówi – nie wypełniaj ciszy monologami, daj mu przestrzeń do zastanowienia się i wypowiedzi.

20 Jeśli dziecko używa rozmaitych tłumaczeń (np. że użyło narkotyku nieświadomie, że znaleziony narkotyk należy do kolegi itp.), nie podważaj ich, ale też nie uważaj ich za załatwienie sprawy. Powiedz dziecku o swoich odczuciach w związku z zaistniała sytuacją, ale nie obwiniaj go ani nie atakuj, nie wypominaj innych dawniejszych zachowań.

21 Jeśli dziecko argumentuje, że używanie marihuany jest w porządku lub że wszyscy jego znajomi biorą, możesz z nim przeprowadzić poważną rozmowę na te tematy. Skoncentruj się na podjęciu odpowiednich działań ochronnych i dołożeniu wszelkich wysiłków dla zminimalizowania zagrożenia w przyszłości.

22 Gdzie jeszcze szukać informacji i pomocy? TELEFON ZAUFANIA NARKOTYKI/ NARKOMANIA – 801 199 990 INTERNETOWA PORADNIA NARKOTYKOWA- www.narkomania.org.pl www.narkomania.org.pl STOWARZYSZENIE MONAR PORADNIA PROFILAKTYKI, LECZENIA I TERAPII UZALEŻNIEŃ W KRAKOWIE (ul.św. Katarzyny 3) – 790 726 960 CENTRUM PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ I EDUKACJI PARASOL (ul. Rakowicka 10a) – 796 759 945


Pobierz ppt "DOPALACZE NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOPALACZE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google