Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pojawiające się nowe choroby lub inne przybierające niebezpieczne formy stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednak postęp medycyny jest tak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pojawiające się nowe choroby lub inne przybierające niebezpieczne formy stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednak postęp medycyny jest tak."— Zapis prezentacji:

1

2 Pojawiające się nowe choroby lub inne przybierające niebezpieczne formy stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednak postęp medycyny jest tak wielki, że można je zwalczyć.

3 W XX wieku Francuz Ludwik Pasteur i Niemiec Robert Koch odkryli czynniki chorobotwórcze powodujące choroby zakaźne, Na przełomie XVIII i XIX wieku angielski lekarz Edward Jenner stworzył pierwszą szczepionkę na ospę prawdziwą, W 1929 roku Szkot Aleksander Fleming odkrył pierwszy antybiotyk – penicylinę.

4 Onkolog – rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe, Kardiolog – lekarz od chorób serca, Wiroidy – wirusy zakażające rośliny, Nowotwór – grupa chorób, które sprawiają dzielenie się komórek przez organizm, tak powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.

5

6 Choroba zakaźna, to choroba, która może łatwo przenosić się pomiędzy organizmami czy to ludzkimi czy zwierzęcymi. Przykłady: AIDS Angina Cholera Choroba szalonych krów Mononukleoza Czarna ospa Czerwonka bakteryjna Dżuma Gąbczaste zwyrodnienie mózgu Gorączka Q Histoplazmoza Ospa prawdziwa Krztusiec Polio Suchoty Tężec Wścieklizna Zatrucie jadem kiełbasianym

7 Izolacji Poddawania kwarantannie zwierząt, osób i mienia podejrzanego o zakażenie/skażenie Leczenia i przeprowadzania ubojów sanitarnych wśród zwierząt Kontrolowania osób pracujących z żywnością Używania sterylnego sprzętu medycznego Utylizacji jednorazowego sprzętu medycznego Przeprowadzania zabiegów dezynfekcyjnych Przestrzegania higieny osobistej Prowadzenia szczepień Dobierania antybiotyków na podstawie antybiogramów

8 Alkoholizm, Nikotynizm, Narkomania, Schizofrenia, Otyłość, Tarczyca, Cukrzyca.

9 Najczęściej przeszczepiane narządy: Skóra, Serce, Nerki, Płuca, Wątroba, Trzustka, Jelita, szpik kostny, Tętnica, Rogówka,

10 Serce: Układ krążenia doprowadza tlen i substancje odżywcze do wszystkich narządów i tkanek. Poprawne działanie układu jest zależne od poprawnej pracy serca, które pompuje krew. Jego właściwa praca sprzyja prawidłowemu dostarczaniu wszystkich substancji potrzebnych do rozwoju organizmu. Niestety przez np. palenie papierosów dochodzi do poważnych chorób serca. Nowotwór Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym.

11

12


Pobierz ppt "Pojawiające się nowe choroby lub inne przybierające niebezpieczne formy stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jednak postęp medycyny jest tak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google