Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W tej prezentacji dowiecie się dlaczego i w jaki sposób papierosy, alkohol oraz narkotyki szkodzą zdrowiu i jak to zwalczać. Postaram się odpowiedzieć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W tej prezentacji dowiecie się dlaczego i w jaki sposób papierosy, alkohol oraz narkotyki szkodzą zdrowiu i jak to zwalczać. Postaram się odpowiedzieć."— Zapis prezentacji:

1

2 W tej prezentacji dowiecie się dlaczego i w jaki sposób papierosy, alkohol oraz narkotyki szkodzą zdrowiu i jak to zwalczać. Postaram się odpowiedzieć także na inne pytania, które są z tym związane.

3 PAPIEROSY Postaram się odpowiedzieć na pytania: Jak palenie szkodzi zdrowiu? Dlaczego ludzie palą? Czy można się uzależnić? Czy palenie w czymś pomaga? Jak rzucić palenie? Czy istnieją instytucje pomagające rzucić palenie? Co można zrobić aby ludzie mniej palili? Czy to jest legalne? Czy osobą poniżej 18 roku życia wolno palić?

4 PAPIEROSY Jak palenie szkodzi zdrowiu? Palenie papierosów może prowadzić do powstania nowotworu. Najgroźniejszym z nowotworów jest rak płuc, jelita grubego, czy nowotwory nerek. Przez palenie można dostać choroby układu oddechowego czyli astmy. Poprzez palenie nasz organizm staje się mniej odporny na wszelkie choroby.

5 PAPIEROSY Dlaczego ludzie palą? Otóż odpowiedź jest prosta. Ludzie zaczynają palić, ponieważ nie potrafią poradzić sobie ze swoimi problemami i sięgają po papierosy w celu zapomnienia. Czy można się uzależnić? Oczywiście. Część ludzi już po pierwszym papierosie się uzależnia. Oczywiście nie zawsze tak jest, lecz po kilku papierosach ludzie nie potrafią sobie odmówić.

6 PAPIEROSY Czy palenie w czymś pomaga? Nie Ludzie sięgają często po pierwszego papierosa w nadziei, że coś im to pomorze. Później jednak okazuje się, że to nie prawda. Jedyne co ludzie robią później to żałują tego pierwszego razu. Jak rzucić palenie? Głównie jest to sprawa silnej woli, oraz wspierania psychicznego przez bliskich. Często się mówi „To przestać palić” ale to jednak nie jest takie proste. Już po kilku dniach organizm (a przynajmniej tak nam się wydaje) domaga się tytoniu. Oczywiście możemy spróbować rzucić z różnym „lekami” pomagające rzucić palenie, lecz nigdy nie mamy pewności, że to nam pomoże.

7 PAPIEROSY Czy istnieją instytucje pomagające rzucić palenie? Tak, lecz takich instytucji jest mało. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale łatwiej znaleźć instytucję, a gorzej tam pójść. Co można zrobić aby ludzie mniej palili? Zwykli ludzie mogą tylko przeszkadzać w wypaleniu papierosa, lub kłócić się o to by ktoś nie zapalał po raz pierwszy. Pracodawcy często zabraniają palić w pracy i w jej okolicach. Jednak państwo może o wiele więcej, lecz zapewne martwią się także o siebie i o to, iż oni nie wszędzie będą mogli zapalić. Czy to jest legalne? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Jak w każdym kraju tak i w Polsce istnieją osoby, które sprzedają lub produkują tytoń nie legalnie. Istnieją także nielegalni palacze, czyli osoby palące tytoń nie legalnie sprzedawany, lub nie legalnie wyprodukowany.

8 PAPIEROSY Czy osobą poniżej 18 roku życia wolno palić? Nie. Jest to zabronione, lecz i tak młodzi ludzie sięgają po tytoń, najczęściej by zaimponować starszym kolegom. Palenie papierosów w młodym wieku powoduje zahamowanie wzrostu i zaburzenia rozwoju szarych komórek, przez co uczeń osiąga znacznie gorsze wyniki w nauce i traci kondycję fizyczną.

9 ALKOHOL Postaram się odpowiedzieć na pytania: Dlaczego alkohol szkodzi zdrowiu? Dlaczego ludzie piją? W jakich sytuacjach ludzie sięgają po alkohol? Czy można się uzależnić? Czy picie w czymś pomaga? Jak przestać pić? Czy istnieją instytucje pomagające przestać pić? Czy osobą poniżej 18 roku życia wolno pić?

10 ALKOHOL Dlaczego alkohol szkodzi zdrowiu? Alkohol szkodzi zdrowiu, ponieważ jest to ciężka, przewlekła i postępująca choroba na tle fizycznym i psychicznym. Choroba ta dotyka nie tylko osobę pijącą, ale całą rodzinę. Dzieci alkoholików często same sięgają po alkohol wzorując się na swoich rodzicach.

11 ALKOHOL Dlaczego ludzie piją? Ludzie piją, gdy nie mogą sobie poradzić z własnymi problemami. Zaczynają pić coraz więcej, tylko dla tego, iż te mniejsze ilości już im nie wystarczają. W jakich sytuacjach ludzie sięgają po alkohol? Ludzie sięgają po alkohol gdy są np. w depresji. Później żałują, że nie poszli z tym do lekarza, ponieważ zaczynają chodzić pijani. Niestety ma to wpływa później także na to, iż mogą wrzucić ich z pracy, może się rozpaść ich rodzina. Wtedy niestety piją jeszcze więcej, gdyż ich depresja zagłębia się. Powoli zaczynają tracić przyjaciół, co wpływa na coraz większe ilości alkoholu.

12 ALKOHOL Czy można się uzależnić? Po coraz dłuższym czasie zażywania alkoholu jest wręcz pewne, że człowiek może się uzależnić. Jedynie natychmiastowa pomoc bliskich może uratować od uzależnienia. Czy picie w czymś pomaga? Na początku ludziom pijącym tak się wydaje, lecz później są z tym tylko problemy. Chodzenie pijanym zwiększa tylko szanse na trafienie do izby wytrzeźwień lub do AA. Jak przestać pić? Najlepiej jest udać się do poradni AA, ponieważ nie tylko dobre nastawienie i pomoc bliskich jest potrzebne. To za mało aby osiągnąć sukces.

13 ALKOHOL Czy istnieją instytucje pomagające przestać pić? Tak. W prawie wszystkich miastach polski istnieją poradnie AA (Anonimowi Alkoholicy), które pomagają zaprzestaniu tej chorobie. Czy osobom poniżej 18 roku życia wolno pić? Nie. Jest to oczywiście zabronione. Każdy sprzedawca ma prawo legitymować kupującego alkohol w celu sprawdzenie jego wieku.

14 NARKOTYKI Postaram się odpowiedzieć na pytania: Dlaczego i jak narkotyki szkodzą zdrowiu? Dlaczego ludzie zażywają narkotyki? Czy można się uzależnić? Czy narkotyki w czymś pomagają? Jak przestać brać? Czy to jest legalne?

15 NARKOTYKI Dlaczego i jak narkotyki szkodzą zdrowiu? Narkotyki szkodzą zdrowiu, ponieważ niszczą mózg, a także można przez nie umrzeć. Narkotyki szybko uzależniają, a także ogłupiają. Dlaczego ludzie zażywają narkotyki? Ludzie zażywają narkotyki, gdy nie dają sobie rady np. w pracy. Jest to taka rzecz, którą można łatwo ukryć o ile się jej nie przedawkuje.

16 NARKOTYKI Czy można się uzależnić? Tak! Jest o najbardziej uzależniająca rzecz spośród palenia i alkoholu! Po za tym jest to najgorsze co może być. Czy narkotyki w czymś pomagają? Być może osobą „ćpającym” tak się wydaje, lecz gdy zaczyna to nas ogłupiać, nie jest już tak wesoło.

17 NARKOTYKI Jak przestać brać? Oczywiście jest na to pewien sposób, lecz najważniejsza jest chęć do tego i dostrzeganie niebezpieczeństw z tym związanych. Najlepiej jest zgłosić się do odpowiedniej instytucji.

18 NARKOTYKI Czy to jest legalne? Nie. Jest to zabronione i można za to trafić do więzienia. Po za tym, właśnie z tego powodu nie można tego nawet dostać w każdym miejscu.

19 Serdecznie dziękuję za obejrzenie mojego pokazu. WYKONANIE: dh. Dagmara Cupryn


Pobierz ppt "W tej prezentacji dowiecie się dlaczego i w jaki sposób papierosy, alkohol oraz narkotyki szkodzą zdrowiu i jak to zwalczać. Postaram się odpowiedzieć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google