Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady zdrowego odżywiania "W zdrowym ciele zdrowy duch"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady zdrowego odżywiania "W zdrowym ciele zdrowy duch""— Zapis prezentacji:

1 Zasady zdrowego odżywiania "W zdrowym ciele zdrowy duch"

2 Piramida zdrowego żywienia

3 10 zasad zdrowego żywienia: 1.Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. 2.Strzeż się nadwagi i otyłości,kontroluj masę ciała. 3.Produkty zbożowe powinny by dla ciebie głównym źródłem energii. 4.Produkty mleczne powinny byłym elementem codziennej diety. 5.Mięso spożywaj z umiarem,zastępuj je rybami i roślinami strączkowymi. 6.Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. 7.Ograniczaj spożycie tłuszczów,w szczególności zwierzęcych,a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. 8.Z umiarem spożywaj cukier i słodycze. 9.Ograniczaj spożycie soli. 10.Pij wystarczającą ilość wody.

4 1.Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. W skład produktów spożywczych wchodzą niezbędne składniki odżywcze,zawarte w różnych ilościach i proporciach. Nie ma produktu żywnościowego który by dostarczał organizmowi wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. W codziennej diecie Należy uwzględnić produkty:zbożowe,mleczne,warzywa i owoce,produkty bogate w białko.

5 2.Strzeż się nadwagi i otyłości,kontroluj masę ciała. Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny,ale choroba,która jest przyczyną innych chorób,takich jak:cukrzyca,choroby układu krążenia,nadciśnienie tętnicze i wiele innych.Aby zachować odpowiednią masę ciała należy odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

6 3.Produkty zbożowe powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. Produkty zbożowe powinny stanowi podstawowe źródło energii w diecie człowieka.Produkty te dostarczają węglowodanów,błonnika,białka roślinnego.Zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę E.Dostarczają też składniki mineralne(miedz,żelazo,cynk,magnez,fosfor i potas).

7 4.Produkty mleczne powinny być elementem codziennej diety. Mleko i jego przetwory są nie tylko głównym źródłem wapnia w diecie,ale dostarczają również białka o wysokiej wartości biologicznej,oraz witaminy z grupy B,a także A i D.

8 5.Mięso spożywaj z umiarem,zastępuj je rybami i roślinami strączkowymi. Mięso jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka,a także zawiera witaminy z grupy B,szczególnie B1,B12,PP oraz łatwo przyswajalnego żelaza.Należy wybierać chude gatunki mięs a także zastępować je roślinami strączkowymi i rybami które są źródłami pełnowartościowych białek.

9 6.Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład codziennej diety,gdyż są źródłem cennych witamin,zwłaszcza witaminy C i B.dostarczają również kwasu foliowego oraz składników mineralnych(wapnia,pota su,magnezu i sodu).

10 7.Ograniczaj spożycie tłuszczów,zwłaszcza zwierzęcych,a także produktów zawierających dużo cholesterolu. Tradycyjna polska dieta obfituje w tłuszcze.Zaleca się obniżenie spożycia tłuszczów ogółem poniżej 30% dziennego zapotrzebowania na energię.Tłuszcze zwierzęce powinny być zastępowane roślinnymi,które są zdrowsze dla organizmu ludzkiego.

11 8.Z umiarem spożywaj cukier i słodycze. Cukier nie dostarcza żadnych niezbędnych składników odżywczych,jest źródłem "pustych kalorii".Produkty na bazie cukru wspomagają próchnicę zębów oraz prowadzą do otyłości i nadwagi.

12 9.Ograniczaj spożycie soli. Sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie,jednak jego zbyt wysoki poziom może przyczynia wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.Dzienne zużycie soli nie powinno przekraczać 5-6g.

13 10.Pij wystarczające ilości wody. Woda dostarczana jest organizmowi w postaci napojów oraz razem z produktami i potrawami.Organizm nie może magazynować większej ilości wody,a niedostateczna podaż płynów może szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu,dlatego też należy pic często,w umiarkowanych ilościach.

14 Skutki złego odżywiania -Choroby układu krążenia. -Nowotwory. -Cukrzyca insulinoniezależna. -Choroby jelita grubego. -Kamica żółciowa. -Próchnica zębów. -Osteoporoza. -Otyłość. -Bulimia,Anoreksja.

15 Koniec Cezary Palęga


Pobierz ppt "Zasady zdrowego odżywiania "W zdrowym ciele zdrowy duch""

Podobne prezentacje


Reklamy Google