Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO Mała bateria-duży problem.. Co roku w Polsce sprzedaje się około 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO Mała bateria-duży problem.. Co roku w Polsce sprzedaje się około 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa."— Zapis prezentacji:

1

2 ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

3

4 Mała bateria-duży problem.. Co roku w Polsce sprzedaje się około 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na organizm człowieka. Dlatego recykling zużytych baterii i akumulatorów jest konieczny. Baterie zawierają sporą ilość metali ciężkich. Wchodzący w skład baterii ołów wpływa trująco na wszystkie ludzkie komórki oraz narządy. Toksyczny kadm powoduje anemię, a rtęć jest związkiem wyjątkowo trującym.

5

6

7 Co robić z zużytymi bateriami Baterie, szczególnie te jednorazowe, mają bardzo krótki żywot i niestety bardzo często trafiają na śmietnik. Nie wolno tak robić. Zużyte baterie powinny być zbierane do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Pojemniki na baterie można znaleźć w wielu miejscach, np. w supermarketach, sklepach ze sprzętem RTV i AGD, w szkołach i przedszkolach, urzędach, na poczcie. Punkty, gdzie można przynieść zużyte baterie muszą być w każdej gminie (gwarantuje to polskie prawo). W znalezieniu najbliższego miejsca zbiórki baterii pomoże internet (wystarczy wpisać do wyszukiwarki "punkty zbiórki zużytych baterii") albo telefon do lokalnego urzędu gminy.

8 TRANSPORT I PRZEKAZANIE ZUŻYTYCH BATERII I AKUMULATORÓW DO ZAKŁADÓW PRZETWARZANIA. ISTOTNYM ELEMENTEM SYSTEMU ZBIÓRKI ODPADÓW JEST SPRAWNIE DZIAŁAJĄCY TRANSPORT ZEBRANYCH ZUŻYTYCH BATERII I AKUMULATORÓW, ZAPEWNIAJĄCY SYSTEMATYCZNY ODBIÓR Z PUNKTÓW ZBIÓRKI. NALEŻY TAK ORGANIZOWAĆ ODBIÓR, ABY NIE DOPUŚCIĆ DO PRZEPEŁNIENIA POJEMNIKÓW.

9 Dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do kosza Niewiele osób wie, że wyrzucenie zużytej baterii do śmietnika grozi karą grzywny w wysokości 500 zł. Baterie za względu na stan chemiczny należą do odpadów niebezpiecznych stanowiących zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt i całego środowiska. W ich skład wchodzą szkodliwe dla środowiska naturalnego związki rtęci, kadmu i ołowiu, które zaliczane są do tzw. metali śmierci. Są one powodem groźnych chorób u człowieka, w tym chorób nowotworowych. Właściwe składowanie i utylizowanie baterii jest bardzo ważne. Baterie, które bezmyślnie wyrzucamy do śmietnika, w procesie degradacji wydzielają wszystkie toksyczne związki bezpośrednio do gleby. W następstwie tego przenikają one do wód gruntowych.

10 Dołącz do nich i zostań łowcą baterii To od nas wszystkich zależy czy będziemy żyć TU CZY TU

11

12 Prezentację przygotowała Klaudia Hakluk Źródła: -Google grafika -Wikipedia -Infor.pl


Pobierz ppt "ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO Mała bateria-duży problem.. Co roku w Polsce sprzedaje się około 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google