Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Samorząd gminny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Samorząd gminny."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Samorząd gminny.
Gdzie mieści się siedziba władz twojej gminy? Gmina to podstawowa jednostka trójstopniowego podziału administracyjnego Polski. ( samorząd gminny powstał w wyniku reformy samorządowej z 1990 r ) Trzy rodzaje gmin. Gmina wiejska, w jej skład wchodzą tylko wsie. Władza wiejskiej gminy to rada gminy i wójt. Gmina miejsko- wiejska to miasto z okolicznymi wsiami. Władza to rada miasta i burmistrz. Gmina miejska, stanowi wyłącznie miasto. Gmina miejska powyżej 100 tyś mieszkańców. Władza to rada miasta i prezydent.

2 Uprawnienia władz gminy.
Radnych, wójta, burmistrza i prezydenta miasta do władz gmin wybiera się co cztery lata w wyborach samorządowych. Na czele rady stoi przewodniczący rady. Rada gminy ( lokalny parlament) jest organem kontrolnym i stanowiącym prawo. ( uchwały). Wójt, burmistrz, prezydent to władza wykonawcza. Ćwiczenie 3 strona 65

3 Dochody gmin Podatki od nieruchomości, rolny, opłaty. Subwencja z budżetu państwa. Sprzedaż i dzierżawa majątku gmin Unijne dotacje. Wydatki gmin. Związane ze środowiskiem naturalnym Społeczne Techniczne Dotyczące porządku i bezpieczeństwa. Ćwiczenie 6 strona 67 Praca domowa. Wpływ obywateli na życie gminy. Jakie sprawy można załatwić w urzędzie gminy?

4


Pobierz ppt "Temat: Samorząd gminny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google