Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ICONIC BRITISH WRITERS

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ICONIC BRITISH WRITERS"— Zapis prezentacji:

1 ICONIC BRITISH WRITERS

2 "Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki"
„What do you read, my lord? Words, words, words… „ "Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki" Cycero ".. .-cóż tak czytasz mości książę? -Słowa, słowa, słowa..."  "Hamlet" "Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" Monteskiusz

3 Agatha Christie

4 Agatha Christie urodziła się 15 wrzenia 1890 w Torquay, zmarła 12 stycznia 1976 w Wallingford.
Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczono na 45 języków obcych.

5 Twórczość Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych. Do najbardziej znanych dzieł Agathy Christie zalicza się powieści takie jak: -”Dziesięciu Murzynków” -”Zabójstwo Rogera Ackroyda” -” Tajemnicza historia w Styles” -”Morderstwo w Orient Expresie”

6 Tajemnicza historia w Styles
„The Mysterious Affair at Styles” jest pierwszą powieścią detektywistyczną Agathy Christie. Klimat starej angielskiej posiadłości, rodzinne niesnaski i skandale, spalony testament i wiele mylnych tropów. Kto z domowników miał motyw, by otruć właścicielkę rezydencji Styles Court? Nad rozwikłaniem zagadki po raz pierwszy razem pracują – kapitan Hastings, marzący o tym, żeby być Sherlockiem Holmesem i Herkules Poirot.

7 Dziesięciu Murzynków Książka wydana została w 1939 roku w Anglii, pierwotnie pod tytułem ”Ten Little Niggers”(Dziesięciu małych Murzynków), w 1940 roku wydana ponownie w  Nowym Jorku pt. ”I nie było już nikogo”. Tajemniczy Pan Owen zaprasza na odciętą od świata wyspę ośmiu gości. Gdy każda z osób znajduje w swoim pokoju dziecięcy wierszyk o kolejno znikających Murzynkach, nikt nie spodziewa się, że jeszcze tej samej nocy rozpocznie się makabryczna zabawa.

8 Morderstwo w Orient Expresie
„Murder on the Orient Express” - pierwszy raz wydano w formie książki w 1934 roku. Wcześniej drukowano w odcinkach w czasopiśmie Saturday Evening Post. Jest to jedna z najbardziej znanych powieści Agathy Christie. Książka, głównie ze względu na swoje niezwykłe zakończenie, uważana jest za największe obok „Dziesięciu małych Murzynków” osiągnięcie literackie autorki, gdyż winni zbrodni są… wszyscy pasażerowie . Agatha Christie, opisując sprawę Armstrongów, zainspirowała się ówczesną głośną sprawą porwania dziecka Charlesa Lindbergha

9 Oscar Wilde

10 Oskar Wilde urodził się 16 października 1854 w Dublinie, a zmarł 30 listopada 1900 w Paryżu- irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Zajmował się też tłumaczeniem literatury niemieckiej, był zaangażowany w ruch polityczny „Młoda Irlandia”.

11 Twórczość Oscar Wilde w roku 1882 pojechał do Stanów Zjednoczonych. W tym okresie napisał ”Szczęśliwego księcia i inne opowiadania”. Później, z dużą regularnością publikował odznaczające się błyskotliwym humorem, dialogami oraz przenikliwą obserwacją społeczeństwa satyryczne komedie, które przyniosły mu większe uznanie u czytelników. Do najważniejszych dzieł Oscara Wilde zalicz się: „Mąż Idealny”, „Portret Doriana Graya”, „Bądźmy poważni na serio”

12 Mąż idealny An Ideal Husband-dramat komediowy, którego bohaterem jest Sir Robert Chiltern, człowiek prawy i szanowany, zdający się być wzorcowym obywatelem – nikt jednak nie zna jego małego sekreciku... Sztuka Wilde’a przez wielu odczytywana jest jako bardzo osobista historia samego pisarza, który przez wiele lat wiódł podwójne życie przykładnego męża i homoseksualnego kochanka, co w XIX wieku nie uchodziło płazem nawet najbardziej skandalizującym artystom. Rozdarty między namiętnością a konwenansem, bohater Wilde’a – niczym sam dramaturg - miota się w matni niemożliwego wyboru... Mężczyzna i jego emocjonalne rozterki.

13

14 Portret Doriana Graya „The Picture of Dorian Gray” powieść powstała w 1811 roku jako piąte dzieło  Oscara Wilda. Jest to jedyna opublikowana powieść tego autora, w której wyraził przede wszystkim swój pogląd na sztukę oraz uczynił książkę swoją duchową autobiografią.

15 Bądźmy poważni na serio
„The Importance of Being Earnest” dramat komediowy w trzech aktach z 1895 roku, którego dowcipne dialogi są satyrą na przywary i hipokryzję ówczesnego społeczeństwa. Akcja sztuki rozgrywa się w Anglii u schyłku epoki wiktoriańskiej, a zawarty w niej lekki humor opiera się na intrydze, w której udział biorą dwaj bogaci młodzieńcy.

16 Charles John Huffam Dickens

17 „Człowiek, który wynalazł Boże Narodzenie”
Dickens urodził się7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zmarł 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno- obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. „Człowiek, który wynalazł Boże Narodzenie”

18 Był synem urzędnika admiralicji
Był synem urzędnika admiralicji. Gdy zdobył wykształcenie zaczął pracować jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz w londyńskich dziennikach liberalno-reformatorskich. W tym okresie zaczął pisać pierwsze publikowane w czasopismach szkice wydane jako Szkice Boza. Po sukcesie Klubu Pickwicka zajął się przede wszystkim twórczością literacką.

19 Twórczość Klub Pickwika
„The Posthumous Papers of the Pickwick Club”- pierwsza powieść Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w latach 1836– Utwór opowiada o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i ich przywódcy – Samuela Pickwicka

20 Oliver Twist Oliver Twist; or,The Parish Boy'Progress
To powieść, w której Dickens, kronikarz życia ówczesnego Londynu, ukazuje życie społeczeństwa i prawa nim rządzące. Tytułowy bohater, sierota, zostaje umieszczony wraz z innymi pozbawionymi rodziny dziećmi w sierocińcu, z którego ucieka by trafić na ulicę i uczyć się złodziejskiego fachu.

21 Opowieść wigilijna A Christmas Carol-  opowiadanie nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Książka ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku. Tłumaczona wielokrotnie i wydawana jako Opowieść wigilijna lub zgodnie z oryginalnym tytułem jako Kolęda prozą. Opowieść wigilijna była niespodziewanym sukcesem Karola Dickensa, mimo iż napisał ją przede wszystkim z zamiarem spłacenia swoich długów.

22 Sir Arthur Ignatius Conan Doyle

23 Sir Artur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 w Edynburgu, zm
Sir Artur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough. Szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.

24 Doyle pochodził z ubogiej arystokratycznej rodziny.
Ukończył studia medyczne w Edynburgu i do prowadził praktykę lekarską. Później zajął się wyłącznie pisarstwem. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastyczno- naukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne. Pasjonował się również spirytyzmem oraz badaniem historii starożytnych Greków.

25 Twórczość Pies Baskerville’ów
”The Hound of the Baskervilles” – powieść detektywistyczna, wydana w marcu Jedna z najsłynniejszych pozycji, należących do cyklu opowieści o detektywie Sherlocku Holmesie. Jej akcja rozgrywa się na ponurych wrzosowiskach hrabstwa Devon.

26

27 Studium w szkarłacie A Study in Scarlet – powieść  wydana 27 grudnia 1887, pierwszy z cyklu utworów, których bohaterem jest detektyw- amator Sherlock Holmes. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w roku 1956.

28 Znak Czterech- The Sign of Four – druga powieść kryminalna o przygodach Sherlocka Holmesa, w której do detektywa amatora zgłasza się z prośbą o pomoc panna Mary Morstan (przyszła żona doktora Watsona). Od czasu śmierci jej ojca dostaje w prezencie co roku, w ten sam dzień, piękną perłę. Holmes i Watson mają za zadanie odkryć, kto i dlaczego przysyła jej tak drogie prezenty i co ma z tym wspólnego tajemniczy napis „Znak czterech”.

29 Wiliam Shakespeare

30 Urodził się prawdopodobnie 23 kwietnia 1564r
Urodził się prawdopodobnie 23 kwietnia 1564r. w Stratford- upon-Avon, a zmarł 23 kwietnia lub 3 maja również w Stratford-upon-Avon. To angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

31 Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków
Napisał 38 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii. Eksperci uważają, że większość swoich prac napisał między 1586 a 1612 rokiem. Przedmiotem ciągłej debaty jest ich chronologia, a nawet kwestia autorstwa większości z nich. "Wynalazł" imiona: Miranda, Jessica, Ophelia, Audrey i Viola. Stały się sławne i weszły do powszechnego użycia dzięki jego sztukom. Wiele neologizmów jego autorstwa weszło do codziennego użycia, lista słów, które wprowadził do języka angielskiego, liczy około 600 pozycji.

32 "Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś
"Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś.„ "Źle się dzieje w państwie duńskim„ "Reszta jest milczeniem” „Konia! Konia! Królestwo za konia!”

33 Do dzieł Shakespeare'a zalicza się:
-komedie -tragedie -sonety -kroniki -wiersze i poematy

34 Romeo i Julia „Romeo and Juliet” – tragedia przedstawiająca historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków. Historia dzieje się w Weronie i Mantui. Sztuka ta jest uznawana za jedną z najlepszych historii miłosnych, jakie kiedykolwiek napisano. Istnieją jej liczne interpretacje.

35 Hamlet – tragedia napisana na przełomie XVI i XVII wieku, jeden z najbardziej znanych dramatów, arcydzieło teatru elżbietańskiego.

36 Dramat opowiada o śmierci, zemście, namiętności, zdradzie i wynikających z nich wielkich napięciach psychicznych. Szekspir ukazuje tutaj różne drogi i różne wybory – i związane z nimi ból i cierpienie. Z całą pewnością Hamlet to sztuka pokazująca, iż na świecie istnieje jednocześnie dobro i zło, i że są one jednocześnie obecne w każdym człowieku i każdym jego czynie.

37 Makbet-tragedia napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa. Sztuka jest archetypiczną opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół W branży aktorskiej na wszelki wypadek nazywa się  ją „tą szkocką sztuką”, ponieważ jest ponoć wiele dowodów na to, że sztuka ta przynosi pecha. Zdarzały się pożary w czasie prób na scenie, wypadki śmiertelne aktorów czy porażki z premierami sztuki. Mówi się, że zło przedstawione w „Makbecie” jest tak potężne, że przenosi się na twórców.

38 Sen nocy letniej A Midsummer Night’s Dream- utwór napisany specjalnie na wesele bliżej nieznanej, bogatej pary lub dla królowej. Niemniej jednak nie ma na to żadnych dowodów. Komedia ta przedstawia świat wyobraźni i mitologii. Akcja jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej i opowiada historię trzech par. Shakespeare po mistrzowsku podjął tu motywy snu i jawy, zderzenia marzeń i rzeczywistości chociaż nie brak tu elementu komicznego.

39 Joseph Conrad

40 Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, urodził się 3 grudnia 1857r. w Berdyczowie, a zmarł 3 sierpnia 1924r. w Bishopsbourne. To angielski pisarz i publicysta, z pochodzenia Polak. Był on człowiekiem trzech kultur: polskiej, francuskiej i angielskiej. Poruszał się zresztą swobodnie również po obszarach innych kultur europejskich Stał się klasykiem angielskiej prozy, chociaż jego angielszczyzna nosi wyraźne ślady wpływów polskich i francuskich.

41 Jego twórczość została uznana za klasykę literatury światowej XX w
Jego twórczość została uznana za klasykę literatury światowej XX w. Wykorzystał w niej swoją bogatą biografię, kładąc nacisk na ideały honoru, wierności, obowiązku i odwagi w walce ze ślepym, często okrutnym przeznaczeniem. Jego prozę cechują realizm, filozoficzna refleksja, a także wnikliwa analiza psychologiczna.

42 Do dzieł Conrada zalicza się:
- powieści - zbiory nowel i opowiadań - dramaty - eseje i wspomnienia

43 „Lord Jim”- książka o oficerze marynarki, który opuścił powierzony sobie statek; rzecz o utraconym i odzyskanym honorze. Ukazała się w roku i jest jednym z kluczowych dzieł światowej prozy XX wieku: kunsztownym w budowie, fascynującym przez postać głównego bohatera, który wyrasta do rozmiarów mitycznych.

44 Jądro ciemności „Heart of Darkness” opowiada o okrucieństwie kolonializmu i o białym nad-człowieku, który swoją "misję cywilizacyjną" w Afryce zmienił w bezwzględny i barbarzyński terror. Jądro ciemności jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie i przetwarzanym w postaci filmów. Jądro ciemności stało się inspiracją dla Francisa Forda Coppolli w nakręceniu Czasu Apokalisy

45 J. K. Rowling

46 Joanne Kathleen Rowling właściwie Joanne Murray
urodziła się 31 lipca 1965 r. w Chipping Sodbury. Z wykształcenia filolog klasyczny, ukończła University of Exeter. Zanim wymyśliła Harrego Pottera z którego jest najbardziej znana i rozpoznawana wydała jeszcze trzy "magiczne" książki : - "Quidditch przez wieki", -"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" oraz "Baśnie Barda Beedle'a ". Zysk z nich przeznaczyła na cele dobroczynne.

47 Seria o Harrym Potterze miała swój początek w roku 1997, kiedy to powstał I tom „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Na pomysł tej książki wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły I częśći. Książkę skończyła pisać w Edynburgu. Przed publikacją  jej wydawca, Bloomsbury, zasugerował, aby podpisać książkę inicjałami, dodając drugie imię. Rowling wybrała imię swojej babci Kathleen, chociaż sama nigdy go nie nosiła. W ten sposób powstał pseudonim „J. K. Rowling”. Obecnie nazywa się Joanne Murray, po mężu. Sama o sobie mówi „Jo” i dodaje, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracali się do niej tylko ci, którzy byli na nią źli.

48

49 John Ronald Reuel Tolkien

50 John Tolkien urodził 3 stycznia 1892 się w Bloemfontein w Oranii, zmarł 2 września 1973 w Bournemouth. Stał się jednym z głównych prekursorów w powieści fantzy, współpracował przy powstaniu największego słwnika języka angielskiego. Ponadto znał ponad 30 języków głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. Uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

51 Jest autorem opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie takich jak:
- „Hobbit, czyli tam i z powrotem” - „Władca Pierścieni” - „Silmarillion”

52 Hobbit, czyli tam i z powrotem
„The Hobbit” opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samo tnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje Jedyny Pierścień. Kontynuacją Hobbita jest powieść Władca Pierścieni.

53

54 Władca Pierścieni jest często mylnie nazywany trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach z powodu nacisków wydawcy; nie było to jednak oryginalne zamierzenie Tolkiena. Powieść składa się z sześciu części: Wydane w tomie I – Drużyna Pierścienia, Powrót Cienia Wydane w tomie II – Dwie wieże, Zdrada Isengardu Podróż do Mordoru. Wydane w tomie III – Powrót króla, Wojna o Pierścień.

55 Silmarillion To zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy Elfy Wysokiego Rodu toczyły wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy świetliste klejnoty, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru.Oprócz właściwej historii Silmarilów książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy.

56 "Silmarillion" został opublikowany w 1977 roku, w cztery lata po śmierci autora, w opracowaniu jego syna Christophera. W 1956 roku sam pisarz tak mówił o swojej nieistniejącej jeszcze książce: "Nie sądzę, aby zyskała popularność Władcy Pierścieni – ani śladu hobbitów! Masa mitologii, wszędzie elfy i podniosła stylistyka..." A jednak "Silmarillion" stał się najsłynniejszym obok Władcy Pierścieni dziełem Tolkiena.

57

58 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "ICONIC BRITISH WRITERS"

Podobne prezentacje


Reklamy Google