Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powieści kryminalne i ich bohaterowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powieści kryminalne i ich bohaterowie"— Zapis prezentacji:

1 Powieści kryminalne i ich bohaterowie

2 Ojciec kryminałów Edgar Allan Poe
Wydane w 1841 r. „Zabójstwa przy Rue Morgue” (The Murders in the Rue Morgue) było pierwszym opowiadaniem detektywistycznym. W nim właśnie Poe po raz pierwszy zaprezentował słynną „metodę dedukcji”, wykorzystaną później przez wielu twórców literatury kryminalnej z Arthurem Conanem Doyle’m na czele Oryginalna ilustracja do pierwszego wydania opowiadania Poe.

3 faktów, danych, informacji.
Metoda dedukcji Dochodzenie do logicznych wniosków na podstawie obserwacji i analizy faktów, danych, informacji. Fakt, stan faktyczny Watson nie prosił Sherlocka o klucz do skrytki z pieniędzmi Wniosek Watson nie zainwestował pieniędzy w akcje

4 Powieść kryminalna gatunek literatury popularnej;
fabuła zorganizowana wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy; główny bohater – detektyw, policjant.

5 Przebieg akcji w powieści kryminalnej
Zbrodnia (morderstwo, kradzież itp.) – w momencie rozpoczęcia akcji jest już faktem. Rozpoznanie – detektyw ogląda miejsce zbrodni i czyni pierwsze pobieżne obserwacje, po których przedstawia ogólną teorię dotyczącą sprawcy oraz wstępny plan jego schwytania. Przesłuchania bohaterów – rozmowy z podejrzanymi i świadkami. Narada – stanowi podsumowanie dotychczasowych wyników śledztwa. Naradę detektyw prowadzi wraz z pomocnikiem. Scena schwytania sprawcy – w jednym miejscu zostają zebrani najważniejsi bohaterowie, w tym wszyscy podejrzani; jeden z nich zostaje wskazany jako sprawca.

6 Odmiany powieści kryminalnej
powieść detektywistyczna, czarny kryminał amerykański, thriller.

7 Najsłynniejsi twórcy powieści detektywistycznych i ich sztandarowe dzieła
Arthur Conan Doyle „Pies Baskerville’ów” (The Hound of the Baskervilles) Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie” (Murder on the Orient Express)

8 Najsłynniejsi twórcy powieści detektywistycznych i ich sztandarowe dzieła
Raymond Chandler „Żegnaj, laleczko ” (Farewell, My Lovely) Joanna Chmielewska „Wszyscy jesteśmy podejrzani”

9 Sylwetki najsłynniejszych detektywów
Sherlock Holmes – postać stworzona przez Arthura Conana Doyle’a. Genialnym detektyw wykorzystujący do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody dedukcji. Swoje śledztwa opierał na umiejętności obserwacji, znajomości psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat wielu kultur i religii. Był utalentowanym skrzypkiem i bokserem. Mieszkał wraz z swoim najlepszym przyjacielem i kronikarzem dr Watsonem w Londynie przy ulicy Baker Street 221b, a ich gospodynią była pani Hudson. Sherlock Holmes stał się ikoną popkultury. Jego przygody są znane na całym świecie. Powieści Doyle’a doczekały się licznych przekładów i ekranizacji.

10 Atrybuty Holmesa Fajka Kraciasty płaszcz Czarny kapelusz Lupa
Sherlock Holmes i Dr Watson

11 Herkules Poirot Postać detektywa stworzona przez Agathę Christie. Belg mieszkający w Anglii. Jego charakterystyczne cechy to niski wzrost, jajowata głowa, starannie pielęgnowane wąsy, ubiór dandysa obsesja na punkcie porządku i symetrii, a także pogarda wobec klasycznych metod detektywistycznych (m.in. metody dedukcji). Poirot stawia na psychologię zbrodni. Poriot, podobnie jak Holmes, posiada bliskiego przyjaciela i współpracownika. Jest nim Anglik – Arthur Hastings, który towarzyszy mu przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

12 Panna Marple Jane Marple jest detektywem-amatorem, bohaterką powieści mistrzyni kryminału Agathy Christie. Panna Marple mieszka w małej wiosce St. Mary Mead w Anglii. Na pozór jest typową, trochę wścibską starą panną, Ale gdy musi zmierzyć się z zagadkami kryminalnymi, wykazuje niesłychaną bystrość umysłu. Pozornie rozkojarzona i nieporadna panna Marple myśli przenikliwie i trafnie, stosuje dedukcję, ujawnia praktyczną znajomość psychologii, ma wyobraźnię – toteż zawsze potrafi zdemaskować zbrodniarza. A oto motto panny Marple: "Młodzi myślą, że starsi są głupi, ale starzy wiedzą, że to młodzi są głupi."

13 Philip Marlowe To prywatny detektyw mieszkający w Hollywood, bohater książek Raymonda Chandlera. Jest przystojnym czterdziestolatkiem, cieszącym się powodzeniem wśród kobiet. Charakteryzuje go cyniczne poczucie humoru i skłonność do nadużywania alkoholu. Na tle pozbawionego zasad moralnych społeczeństwa Los Angeles samotny i zgorzkniały idealista Marlowe urasta do rangi bohatera pozytywnego. Zwykle jest jedyną postacią starającą się zadośćuczynić sprawiedliwości.


Pobierz ppt "Powieści kryminalne i ich bohaterowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google