Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miłosz bliski i daleki…. CZESŁAW MIŁOSZ Szetejnie Czesław Miłosz urodził się 30.06.1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieciństwo spędził na dworze szeteńskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miłosz bliski i daleki…. CZESŁAW MIŁOSZ Szetejnie Czesław Miłosz urodził się 30.06.1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieciństwo spędził na dworze szeteńskim."— Zapis prezentacji:

1 Miłosz bliski i daleki…

2 CZESŁAW MIŁOSZ

3 Szetejnie Czesław Miłosz urodził się 30.06.1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieciństwo spędził na dworze szeteńskim swojej babci. Podróżował z rodziną w głąb Rosji, gdzie pracował jego ojciec.

4 Miłosz krótko przed maturą ! W 1933 r. wydał pierwszy tomik poezji Poemat o zastygłym czasie, a trzy lata później kolejny pt.: Trzy zimy. Dwa razy wyjeżdżał do Paryża, a po powrocie rozpoczął pracę w rozgłośni wileńskiej Polskiego Radia. W 1937 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przeżył okupację i angażował się w konspiracyjne życie kulturalne. Opublikował zbiór swoich utworów pt. Wiersze pod pseudonimem Jan Syruć oraz antologię poezji wojennej Pieśń niepodległa jako ks. J. Robak. Po wojnie wydał wielki zbiór wierszy Ocalenie, a w 1948 roku Traktat moralny.

5

6

7 Oprócz poezji Czesław Miłosz pisał także powieści, dziennik oraz eseje. Najważniejszy z nich to,,Zniewolony umysł- do dziś uważany za wybitną próbę naukowej analizy działania propagandy komunistycznej.

8 RĘKOPISY

9 Nagrody, odznaczenia, tytuły. W 1978 r. zdobył Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt, zwaną Małym Noblem oraz w 1998 Nagrodę Nike za Pieska przydrożnego. W 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał Nagrodę Nobla,,za bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów".

10 Czesław Miłosz zdobył światowy rozgłos. Przyznawano mu wiele honorowych doktoratów (Brandeis University, Harvard University, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Kownie, Bolonii, Rzymie). Czesław Miłosz uważał, że jest częścią polskiej literatury. Nagrody, jakie mu przyznawano, zawsze przyjmował z pokorą.

11 Miłosz przed kamerą

12 *Czesław Miłosz był Kawalerem Orderu Orła Białego. *Na podstawie jego powieści Dolina Issy Tadeusz Konwicki nakręcił w 1982 roku film o tym samym tytule. *Czesław Miłosz otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. *Tuż po wojnie Miłosz i Andrzejewski napisali scenariusz filmu na podstawie wspomnień Władysława Szpilmana. Z powodu wielu interwencji cenzorskich, straszliwie zniekształcających pierwotny zamysł, Miłosz wycofał swoje nazwisko z czołówki Robinsona warszawskiego. *Dwa polskie uniwersytety uhonorowały Czesława Miłosza tytułem doctora honoris causa: Katolicki Uniwersytet Lubelski w 1981 r. i w 1989 r. Uniwersytet Jagielloński.

13

14 Źródło: www.milosz.pl www.wikipedia.pl www.milosz.klp.pl


Pobierz ppt "Miłosz bliski i daleki…. CZESŁAW MIŁOSZ Szetejnie Czesław Miłosz urodził się 30.06.1911 r. w Szetejniach na Litwie. Dzieciństwo spędził na dworze szeteńskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google