Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak życie i twórczość. Janusz Korczak Urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit. Znany jest także pod.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak życie i twórczość. Janusz Korczak Urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit. Znany jest także pod."— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak życie i twórczość

2 Janusz Korczak Urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit. Znany jest także pod pseudonimem Stary Doktor lub Pandoktor. Polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, działacz społeczny Żydowskiego pochodzenia. Jako jeden z pierwszych zajmował się działaniami na rzecz praw dziecka a także podejmował kroki w celu ich równouprawnienia. Założył pierwsze pismo, którego publikowaniem zajmowały się dzieci. Całe swoje życie Janusz Korczak walczył o prawo dzieci do normalnego rozwoju i do szacunku ze strony dorosłych.

3 Po ukończeniu szkoły początkowej Augustyna Szmurły, a następnie Praskiego Gimnazjum, rozpoczął studia na wydziale medycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako lekarz w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie. Następnie wyjechał na front wojny rosyjsko-japońskiej jako lekarz. Później wyjechał na pół roku do Paryża, gdzie poszerzał wiedzę na temat wszechstronnej opieki nad dziećmi. Systematycznie wyjeżdżał z dziećmi na kolonie letnie. Czas szkolny

4 Po powrocie do Polski Wymyślił Tygodnik Domu Sierot, którego współtwórcami byli wychowankowie. Nawiązał współpracę z czasopismem W słońcu. Po zakończeniu I wojny światowej pracował w przytułkach dla dzieci ukraińskich pod Kijowem, później w przedszkolu w Kijowie. Był członkiem towarzystwa Dom Sierot, a potem został jego dyrektorem.

5 Działalność społeczna W grudniu 1899 został aresztowany za działalność w czytelniach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był w szesnastoosobowej grupie założycielskiej Haszomer Hacair, powstałej w 1916 w Wiedniu – Żydowskiej organizacji skautowej. Do Wolnomularstwa wstąpił w 1925 roku. Inicjowany był w Loży Gwiazda Morza Międzynarodowej Federacji Le Droit Humain powołanej aby pogodzić wszystkich ludzi, których dzielą bariery religii i poszukiwać prawdy przy zachowaniu szacunku dla drugiego człowieka

6 Działalność literacka Opublikował utwory: Dziecko salonu, Koszałki Opałki, czy Józki, Jaśki i Franki. Prowadził wiele odczytów na temat pracy lekarza i wychowywania dzieci. Studiował rok w Berlinie, zbierając doświadczenie do dalszej pracy. Korczak w 1898 wziął udział w konkursie na sztukę teatralną, ogłoszonym przez Kurier Warszawski. Wysłał czteroaktowy dramat pt. Którędy? i podpisał się: Janasz Korczak. Lekturze powieści Kraszewskiego Historii o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie i błędowi zecera (Janasz – Janusz) zawdzięczał swój późniejszy pseudonim.

7 Przed śmiercią Zginął wraz z wychowankami wywieziony w wagonie bydlęcym z getta, w początkach sierpnia Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć, ponieważ Niemcy dali mu możliwość ucieczki, ale nie skorzystał z niej. Rankiem 5 sierpnia obszar Małego Getta został otoczony przez oddziały SS oraz przez żołnierzy ukraińskich i łotewskich. Prawdopodobnie zginął w komorze gazowej razem z 4000 dzieci.

8 Koniec Prezentacje przygotował: Kamil Sznajder


Pobierz ppt "Janusz Korczak życie i twórczość. Janusz Korczak Urodził się 22 lipca 1878 w Warszawie. Jego prawdziwe imię to Henryk Goldszmit. Znany jest także pod."

Podobne prezentacje


Reklamy Google