Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XXI Alert Ekologiczno - Zdrowotny. Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego. Hasło tegorocznej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XXI Alert Ekologiczno - Zdrowotny. Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego. Hasło tegorocznej."— Zapis prezentacji:

1 XXI Alert Ekologiczno - Zdrowotny

2 Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego. Hasło tegorocznej edycji Alertu brzmi: „Ochrona ś rodowiska i zdrowia wyzwaniem XXI wieku” Powołano zespół koordynujący Alertu, w skład którego wchodzą następujący nauczyciele: DDanuta Dybciak – Bocian AAgnieszka Czerska HHanna Kiryła AAnna Kościuk KKatarzyna Puszcz EEwa Redzik BBożena Sobiech BBarbara Walczak EElżbieta Zabłocka  Hanna Zawadzka

3 Opracowano wspólnie z przedstawicielami Samorządu Szkolnego „Harmonogram realizacji zadań Alertu” w naszej szkole. Zgodnie postanowiliśmy, że najlepszym sposobem dbania o własne zdrowie, jest dbałość o najbliższe otoczenie, zdrowy styl życia oraz poznanie samego siebie. Wyznaczyliśmy zadania do realizacji na każdy miesiąc. Powstała w ten sposób piramida „Wyprawy po zdrowie”.

4 Logo naszego przedsięwzięcia to kropla krwi w parze z truskawką wspinające się na szczyt piramidy Alertu. Kropla krwi jest symbolem działań zdrowotnych, a truskawka – działań ekologicznych. Nasze hasła:  „Poznajemy najbliższą okolicę i dbamy o nią”  „Tacy sami”  „Dobrze nam ze sobą” Będziemy się po niej wspinać, realizując kolejne zadania. W kwietniu 2009 roku nastąpi podsumowanie działań. Czy nauczymy się dbać o zdrowie i najbliższe otoczenie? Zobaczymy…

5 Październikowe hasło Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego: „Poznajemy najbliższą okolicę i dbamy o nią” Październikowe hasło Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego: „Poznajemy najbliższą okolicę i dbamy o nią” Teren wokół naszej szkoły jest ładnie zagospodarowany. Oprócz obiektów sportowych są tereny zielone, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną. Ogród szkolny wykorzystywany jest jako tzw. „zielona klasa”, w której odbywają się czasem lekcje przyrody. W naszym ogrodzie rośnie wiele gatunków ozdobnych drzew i krzewów oraz bylin. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w październiku uczniowie klas piątych zbierali liście i wykonali zielniki na konkurs pt. „Zielnik roślin tworzących krajobraz najbliższej okolicy”. Autorzy najlepszych prac otrzymali szóstki z przyrody, a wyróżnione prace zostały nagrodzone dyplomami i książkami.

6 Uczniowie z młodszych klas (np. z klasy I c) sprzątali w ogrodzie. Dzieci pod opieką wychowawcy zbierały liście i zeschłe gałązki oraz śmieci, które niestety znalazły się i w tym miejscu. Zebrane liście po zasuszeniu, wykorzystano do zrobienia ciekawych prac plastycznych pt. „Cudaki zwierzaki”.

7

8 Bogactwem szkolnego ogrodu są również owoce i nasiona roślin, z których skorzystają ptaki podczas zimy. Już teraz suszą się, aby gdy nadejdą mrozy, wykorzystać je do dokarmiania skrzydlatych przyjaciół. W październiku uczniowie z naszej szkoły dwukrotnie wyjeżdżali sprzątać las „Kryńszczak” i w okolicach Gręzówki, w leśnictwie „Nowinki”. Nasza szkoła od kilku lat systematycznie współpracuje z Nadleśnictwem, biorąc udział w pracach porządkowych i nasadzeniowych w lesie.

9

10  Listopadowe hasło Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego:  „Tacy sami” 10 XI – Dzień Tolerancji „Stop agresji” 10 XI – Dzień Tolerancji „Stop agresji” Dzień Tolerancji był w naszej szkole nie lada wyczynem. Panie, Pedagog i Psycholog, przygotowały dla uczniów klas I – III i IV – VI cykl zajęć w postaci quizów i zabaw, które pozwoliły zrozumieć istotę tolerancji i akceptacji „inności”. Finałem happeningu było puszczanie przed szkołą przez wybranych uczniów z każdej klasy 100 kolorowych baloników. Dzień Tolerancji był w naszej szkole nie lada wyczynem. Panie, Pedagog i Psycholog, przygotowały dla uczniów klas I – III i IV – VI cykl zajęć w postaci quizów i zabaw, które pozwoliły zrozumieć istotę tolerancji i akceptacji „inności”. Finałem happeningu było puszczanie przed szkołą przez wybranych uczniów z każdej klasy 100 kolorowych baloników.

11 Na specjalnie przygotowanych tablicach zawisło sześć dużych, czerwonych serc, dla każdego poziomu klas I – VI. Dzieci, które deklarowały chęć niesienia pomocy, gdy komuś dzieje się krzywda, przykleiły na właściwym dla swojej klasy sercu, małe serduszka ze swoim imieniem i nazwiskiem. Duże serca bardzo szybko zapełniły się małymi kolorowymi serduszkami.

12

13 Na zakończenie obchodów Dnia Tolerancji nastąpiło również podsumowanie konkursów: literackiego i plastycznego pt. „Stop agresji”. Uczniowie, których prace zostały wyróżnione, otrzymali nagrody ufundowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie.

14 Autorzy wyróżnionych prac:  Literackich  Plastycznych Listopad obfitował w działania mające na celu poznanie tajemnic spiżarni mamy i babci. Uczniowie, dowiedziawszy się o tym, że mogą pochwalić się smakołykami gromadzonymi w domowych spiżarniach z ochotą przystąpili do działania. Miejsce, przygotowane do wyeksponowania produktów okazało się za małe i trzeba było je zwiększyć. Uczniowie ustawiali na przygotowanych wcześniej półkach soki, kompoty, ogórki i grzybki. Nie zabrakło też domowych sałatek, dżemów, a nawet suszonych owoców, grzybów i ziół. Różne odmiany świeżych jabłek i gruszek oraz orzechów dobrze komponowały się z apetycznie wyglądającymi przetworami.

15

16

17 Listopad to czas wróżb i stawiania sobie kabały podczas andrzejkowej zabawy. Tym razem nie było sklepiku z oranżadą lecz stół obficie zastawiony szklaneczkami z kompotem, tacami z wieloma rodzajami ciast i owocami. Każdy mógł spróbować domowych przysmaków. Smakowało to bardziej niż chipsy i coca – cola. W dyskotekowych rytmach bawili się także nasi czeczeńscy koledzy. W ich kraju nie ma takiego zwyczaju, nie wróżą sobie tak, jak my podczas andrzejkowego wieczoru.

18 Grudniowe hasło Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego: Grudniowe hasło Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego: „Dobrze nam ze sobą” W grudniu przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie na papierze z makulatury zrobili przepiękne kartki świąteczne. Najpierw samodzielnie w domu uzyskali z gazet papier według specjalnej instrukcji. A na lekcjach plastyki wykonali prawdziwe dzieła sztuki. Część kartek przekazano łukowskim instytucjom z najlepszymi życzeniami świątecznymi. Z pozostałych wykonano przepiękną ekspozycję na głównym holu szkoły A na lekcjach plastyki wykonali prawdziwe dzieła sztuki. Część kartek przekazano łukowskim instytucjom z najlepszymi życzeniami świątecznymi. Z pozostałych wykonano przepiękną ekspozycję na głównym holu szkoły pt. „Wszyscy wszystkim ślą życzenia”. pt. „Wszyscy wszystkim ślą życzenia”.

19 Nadszedł czas ubierania choinek i dekorowania szkoły świątecznymi ozdobami. Podczas warsztatów artystycznych, które prowadziła mama jednej z uczennic, dzieci wykonywały świąteczne gadżety: aniołki z waty, bombki ze sznurka malowane złotym lub srebrnym sprayem oraz przepiękne zabawki choinkowe z makaronu. Trud się opłacił, bo choinki ustrojone tymi cudeńkami wyglądały efektownie. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć i z efektów swojej pracy.

20

21

22 W każdej klasie, wychowawca wspólnie z uczniami i rodzicami przygotował wigilijne potrawy na spotkania opłatkowe. Klasowe „wigilie” odbywały się zazwyczaj w ostatnim dniu nauki przed zimową przerwą świąteczną. Ozdobą stołu były stroiki, które uczniowie wykonali pod fachowym okiem pani Katarzyny Matysiak na kolejnych warsztatach artystycznych. W każdej klasie, wychowawca wspólnie z uczniami i rodzicami przygotował wigilijne potrawy na spotkania opłatkowe. Klasowe „wigilie” odbywały się zazwyczaj w ostatnim dniu nauki przed zimową przerwą świąteczną. Ozdobą stołu były stroiki, które uczniowie wykonali pod fachowym okiem pani Katarzyny Matysiak na kolejnych warsztatach artystycznych.

23 Finałem grudniowych poczynań były jasełka bożonarodzeniowe, które wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Jasełka przedstawiali uczniowie klasy V D i III C, a chór szkolny przepięknym śpiewem kolęd uświetnił spotkanie. Jasełka wystawiane były dwukrotnie: 19 XII, po południu, dla rodziców, a 20 XII dla wszystkich uczniów i nauczycieli z naszej szkoły. Praca zespołowa, dzielenie się doświadczeniem, a także rywalizacja między poszczególnymi klasami dostarczyła nam wiele radości. Radość z Bożego Narodzenia udzieliła się wszystkim, a „Maleńka Miłość” sprawiła, że poczuliśmy jak „Dobrze nam ze sobą” Radość z Bożego Narodzenia udzieliła się wszystkim, a „Maleńka Miłość” sprawiła, że poczuliśmy jak „Dobrze nam ze sobą”

24

25

26 Światowy Dzień Walki z AIDS przypada 1 grudnia. Światowy Dzień Walki z AIDS przypada 1 grudnia. W naszej szkole nauczyciele przyrody przeprowadzili W naszej szkole nauczyciele przyrody przeprowadzili w tym dniu dla klas piątych i szóstych zajęcia na temat: „Choroby AIDS nie należy się bać, lecz dużo o niej wiedzieć”. w tym dniu dla klas piątych i szóstych zajęcia na temat: „Choroby AIDS nie należy się bać, lecz dużo o niej wiedzieć”.

27

28 CDN.


Pobierz ppt "XXI Alert Ekologiczno - Zdrowotny. Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła w roku szkolnym 2008/2009 do Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego. Hasło tegorocznej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google