Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego warto czytać dzieciom?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego warto czytać dzieciom?
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

2 Według badania Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2014 roku jedynie 11% badanych przeczytało w roku 7 książek lub więcej. To i tak więcej niż w latach poprzednich, więc jest nadzieja, że małymi krokami, z roku na rok, będziemy poprawiać statystyki. Z czytaniem dzieciakom nie jest najgorzej, bo  86% respondentów w wieku lat twierdzi, że  rodzice  czytali  im  książki w dzieciństwie.  Jeżeli chcemy wychować małego czytelnika powinniśmy sami stanowić wzór do naśladowania, propagować czytelnictwo i jego wartość dając własny przykład, zabierając dzieci do księgarni, biblioteki i zachęcając do samodzielnego czytania, gdy nabędą już tę umiejętność. A czytać warto, trzeba i należy i jest ku temu kilka całkiem dobrych powodów.

3 1. Czytanie wzbogaca słownictwo
Książki to słowa, im więcej ich przeczytamy, tym więcej zostanie w naszej głowie i prywatnym słowniku.  Książki uczą poprawności wypowiadania się, dają swobodę wymowy, pomagają w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Prosta sprawa,  dużo czytania = bogate słownictwo = łatwość mówienia.

4 II. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie
Wszystko może być w książce opisane z najdrobniejszymi szczegółami, ale obraz musi powstać w naszej głowie i zapewne u każdego- mimo tych samych danych- będzie on wyglądać nieco inaczej.  Od wyglądu domów, ulic, postaci, po uczucia głównych bohaterów- wszystko widzimy w naszej głowie. Czytając zastanawiamy się też nad możliwymi zakończeniami historii, analizujemy, fantazjujemy, rozważamy różne rozwiązania, a nasz mózg pracuje jak szalony- i dobrze! :)

5 III. Czytanie rozwija emocjonalnie
Czytając mamy możliwość poznać różne stany emocjonalne, uczucia i osobiste doświadczenia bohatera książki, niejako przeżyć jego przygody, „wejść’ w świat fantazji i na własnej, czytelniczej skórze przekonać się jak to jest znaleźć się w danej sytuacji.  Błędy popełnione przez bohaterów książki, ich dobre lub złe decyzje to dla nas lekcja, pokazanie „co może się wydarzyć jeśli…” i okazja do przemyśleń.

6 IV. Czytanie doskonali pamięć i koncentrację
Aby w pełni „wejść” w książkowy świat  i zrozumieć co czytamy musimy skupić się na tekście i skoncentrować, odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając pobudzamy wyobraźnię, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć- badania pokazują, że czytelnicy mają dużo lepszą niż np. miłośnicy seriali.

7 V. Czytanie daje wiedzę i poszerza horyzonty
Każda książka coś nam daje- a to nowe słówko, a to obraz pracy antropologa, policjanta lub hodowcy koni, albo pozwala na zwiedzanie jakiegoś skrawka świata bez konieczności ruszania się z fotela.  Czytając zdobywamy nowe informacje, dowiadujemy się o istnieniu ciekawych miejsc, zawodów, hobby, poszerzamy swoją wiedzę na temat historii i geografii świata. Książki to bezcenne źródła informacji.

8 VI. Czytanie odciąga od telewizora, komputera i telefonu
Niestety takie mamy czasy- komputery, tablety i komórki są na wyciągnięcie ręki praktycznie od urodzenia.  Za dużo, za szybko i zbyt łatwo pozwalamy dzieciakom na klikanie, oglądanie filmików i zabawę z różnymi aplikacjami- do mniej więcej siódmego roku życia powinno to być maksymalnie 20 minut dziennie!  Ale nie każdego osobno, łącznie wszystkiego- to tyle, ile dawniej trwała dobranocka. Książki nie mają takich ograniczeń, a czytając nie da się jednocześnie karmić komórkowego kotka lub przeglądać nowości na you tubie. Na całe szczęście i dla dobra dzieciaków.

9 VII. Czytanie dziecku pozwala na budowanie więzi z rodzicem
Czytając na głos swojemu dziecku buduje się z nim więź emocjonalną i tworzy dobre relacje, zaspokaja się potrzebę miłości, uwagi i akceptacji. Poza tym czytana książka może być okazją do wspólnej rozmowy, omówienia sytuacji trudnych lub wprowadzenia do czekających waszą rodzinę zmian.

10 VIII. Czytanie jest przyjemne!
To znakomity sposób na oderwanie się od problemów, poprawę humoru i przygotowanie się do snu. Badania pokazały, że kilkunastominutowe czytanie redukuje poziom stresu i znacznie ułatwia zasypianie. Poza tym dobra książka, taka, która wciąga, daje nam emocje, możliwość zobaczenia innego świata i przeżycia przygody to coś bezcennego! 

11 Czytamy, czytamy, dobre książki polecamy!
1. Wiersze Tuwima i Brzechwy 2. „Pan Miś chrapie” Karma Wilson, Jane Chapman 3. „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle 4. „Pan Pierdziołka spadł ze stołka” i inne książki z serii 5. „Lotta z Ulicy Awanturników” Astrid Lindgren 6. „Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” oraz „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” Grzegorz Kasdepke 7. „Martynka” Gilbert Delahaye, cała seria 8. „Pięciopsiaczki” Wanda Chotomska 9. „Bajkowa drużyna” Kasia Klich 10.  „Wypożyczalnia babć” Maria Marjańska-Czernik 11. „Serce w butelce” Oliver Jeffers 12. „Mikołajek” i inne książki z serii, Sempe i Goscinny Dziecko, które dużo czyta stanie się dorosłym, który potrafi myśleć.


Pobierz ppt "Dlaczego warto czytać dzieciom?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google