Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży
czyli Dlaczego trzeba czytać dzieciom

2 „Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas
Ulrich Schaffer

3 NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.
WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!

4 Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom.
Drodzy Rodzice! Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu...

5 CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!

6 Nawyk i potrzeba czytania muszą powstać w dzieciństwie.
Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.

7 Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.

8 Oto siedem najważniejszych zalet czytania wpływających na rozwój osobowości dzieci:
Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

9 W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić
dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.

10 Głośne czytanie jest proste, bezpłatne
i dzieci je uwielbiają! Spróbujmy poświęcić trochę czasu naszym pociechom i książce. Bądźmy z nimi, poznawajmy je i razem odkrywajmy piękno literatury....

11 Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem; zapewnia emocjonalny rozwój dziecka; rozwija język, pamięć i wyobraźnię; uczy myślenia, poprawia koncentrację; wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka; poszerza wiedzę ogólną; ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole; uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu; zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów; chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury; kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

12 TO NAJWAŻNIEJSZE 20 MINUT DNIA!

13 Umberto Eco powiedział: „kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Jeżeli więc nie chcemy aby nasze dziecko żyło w jednowymiarowym świecie pozbawionym prawdziwych emocji, zróbmy wszystko by polubiło literaturę, aby sięgało po książkę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.

14

15

16

17 "Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji" Jim Trelease

18 NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM, CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ.

19 NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM, CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ
wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie; jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz; pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony; unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt; sam bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach.

20 ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ I PRZYJEMNOŚCIĄ, NIGDY
CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ I PRZYJEMNOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.

21 Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:
ciekawe dla dziecka; napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną; uczące racjonalnego myślenia; niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, zwierząt, prawa; promujące pozytywne wzorce postępowania; dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków; unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp. budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

22 Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!
Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować od najmłodszych lat, czytając dziecku na głos. Książki, które przeczytamy w dzieciństwie naszym dzieciom są najważniejsze, późniejsze lektury nie mają już na nie tak wielkiego wpływu.

23 Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:
Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.

24 Czytaj dziecku 20 minut dziennie.
Codziennie!

25 i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne
Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne głośne czytanie stało się priorytetem w naszym domu oraz w przedszkolu i w szkole naszego dziecka.

26 to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny
Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, bliskość, przytulenie, wspólny uśmiech i wzruszenie, niepowtarzalny nastrój chwili.

27 każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe,
Wystarczy 20 minut czytania każdego dnia, by dziecko stało się bardziej pogodne i śmiałe, wrażliwe i ciekawe świata. Wspólne czytanie to także bliski kontakt z mamą i tatą, dający dziecku poczucie bezpieczeństwa.

28 Czytać albo nie czytać? Wybór należy do Ciebie.
Jeśli wybierzesz czytanie, dajesz wiele różnych szans dziecku i sobie. Otwierasz przed nim możliwości, i z takim kapitałem wchodzi ono w coraz doroślejsze życie. Dzieci, którym czytano, potrafią mądrzej myśleć, mają większą wiedzę, podejmują lepsze decyzje, zwykle radzą sobie w życiu, w szkole i w późniejszej pracy.

29

30

31

32

33

34 Drodzy Rodzice! Wasze dziecko potrzebuje Was!
Wybierzmy więc czytanie! Dawno, dawno temu... rodzice czytali swoim dzieciom książki. I niech tak będzie nadal. W głośnym czytaniu siła!

35

36 To jest dorosłych powołanie –
Głośne dzieciom czytanie!

37 Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

38 "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak
jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

39 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Wpływ czytania na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google