Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZY CZYTANIE JEST NAM DZISIAJ POTRZEBNE?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZY CZYTANIE JEST NAM DZISIAJ POTRZEBNE?"— Zapis prezentacji:

1 CZY CZYTANIE JEST NAM DZISIAJ POTRZEBNE?

2 Brak stałego kontaktu z książką wyklucza nie mniej skutecznie niż bieda czy utrudniony dostęp do internetu.

3 Warto czytać, bo: Dziecko obcując z książką:
- próbuje naśladować bohaterów, - identyfikuje się z postaciami, - poznaje i przeżywa świat, - rozwija mowę, myślenie, - kształtuje wrażliwość emocjonalną, - aktywność poznawczą i zabawową.

4 Wychowawcza rola książki
Książka zapewnia rozwój intelektualny dziecka: - zawiera głównie treści związane z domem i rodziną, - zachęca do wykonywania prostych czynności domowych, - sprzyja nawiązywaniu kontaktów i przyjaźni.

5 Książka kształtuje cechy społeczne dziecka.
Dziecko czytając potrafi żyć w grupie, uczy się właściwych zachowań, pomaga słabszym, szanuje dorosłych oraz rozwiązuje konflikty.

6 Czytanie kształtuje sprawność językową
Odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy. Właściwe teksty stają się przykładem poprawnego języka. Dziecko doskonali mowę pod względem gramatycznym i dźwiękowym, wzrasta jego zasób słów i pojęć.

7 Poznawcza i dydaktyczna rola książki
Kontakt z literaturą zaspakaja potrzebę obserwacji, poszerza możliwość poznania świata, zapewnia uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych na co dzień.

8 Czytanie kształtuje emocje
Literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Oddziaływując na uczucia pozwala lepiej zrozumieć innych ludzi, wprowadza w świat fantazji.

9 Rola ilustracji książkowych
Ilustracje budzą zainteresowania książką, wywołują zaciekawienie tekstem, ułatwiają zapamiętywanie treści i rozwijają spostrzegawczość.

10 Książki rozwijają twórczość dziecięcą
Pod wpływem wierszy, bajek powstają prace plastyczne. Przeżycia związane z utworem literackim dziecko wyraża w tańcu, śpiewie, zabawie w teatr.

11 Książka rozwija wyobraźnię
i uczy koncentracji W dzisiejszym świecie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu. Warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie.

12 Czytelnictwo a statystyki

13

14 Czytelnictwo dzieci i młodzieży z uwzględnieniem płci

15 Czytelnictwo a wiek

16 Książka wciąż jest najatrakcyjniejszym medium naszej komunikacji ze światem i samym sobą.

17 Cała Polska czyta dzieciom
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania. Buduje więź emocjonalną z rodzicem, przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

18 Rady dla Rodziców: Staraj się czytać dziecku codziennie, przynajmniej 20 minut Łatwiej Ci będzie wyrobić w dziecku chęć czytania, jeżeli czytanie będzie dla niego przeżyciem dostosowanym do jego możliwości Wybieraj książki dostosowane do zainteresowań dziecka z ładnymi ilustracjami

19 Pierwsze książki dziecka powinny być krótkie, dziecko ma bowiem wąski zakres uwagi
Upewnij się czy dziecko jest w stanie zrozumieć słowa zawarte w książce Dziecko chętnie słucha czytanej książki, gdy atmosfera jest miła i serdeczna Na prośbę dziecka czytaj te same książki wielokrotnie Naucz dziecko szanować książki

20 Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!


Pobierz ppt "CZY CZYTANIE JEST NAM DZISIAJ POTRZEBNE?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google