Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ateny Zappeion - sala widowiskowo-koncertowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ateny Zappeion - sala widowiskowo-koncertowa."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Ateny

4

5 Zappeion - sala widowiskowo-koncertowa.

6

7 Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Olimpejon – świątynia w starożytnych Atenach, ukończona w 131 roku n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana.

8

9 Łuk cesarza Hadriana

10

11 Górujące nad Atenami wapienne wzgórze – Akropol, jest największą chlubą miasta. Tu znajduje się zespół najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków starożytnej Grecji. Wzgórze początkowo pełniło rolę obronną, a z czasem stało się największym okręgiem kultowym Hellady.

12 Inicjatorem budowy Partenonu był Perykles który przekonywał ateńczyków, że budowa Akropolu da zatrudnienie tysiącom wolnych obywateli i niewolników, co przyczyni się do ożywienia gospodarki i rozwoju rzemiosła w całej Attyce, poza tym złoto i pieniądze, które leżą w skarbcu są martwe, a tylko pieniądz w obiegu żyje, i daje życie. Rusza budowa czterech obiektów; Partenonu, Propyli, Świątyni Ateny Zwycięskiej i Erechtejonu.

13 Świątynia Ateny Nike (Świątynia Ateny Zwycięskiej) to niewielka świątynia obok Propylejów. Zbudowana z marmuru w V w p.n.e.

14

15 Odeon Heroda Attyka, położony na zboczu Akropolu. Odeon był budowlą, w której odbywały się konkursy muzyczne i śpiewacze. Zbudowany był podobnie jak teatr, jednak ze względów akustycznych, przesłaniano go dachem.

16 . Teatr Dionizosa Najbardziej znany teatr starożytnej Grecji położony u stóp wzgórza Akropol w Atenach. W wersji kamiennej powstał około 330 roku p.n.e. i stanowił wzór do naśladowania dla innych tego typu budowli. W V wieku p.n.e wystawiano tu dzieła najwybitniejszych greckich dramaturgów - m.in. Eurypidesa.

17 Erechtejon - czteropoziomowa świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie. W VI wieku świątynię zamieniono na kościół chrześcijański, a następnie budowla używana była przez Turków jako harem.

18 Jednym z najciekawszych rozwiązań jest oparcie zadaszenia portyku na 6 kolumnach wykonanych w kształcie postaci kobiecych. Takie rozwiązanie nazywamy kariatydą.

19 To co dziś możemy oglądać jest kopią starożytnych rozwiązań -oryginalne kolumny zachowano w Muzeum Archeologicznym na Akropolu.

20 Partenon - największy budynek na Akropolu. Budowany w latach 447-432 p.n.e. Świątynia była poświęcona Atenie Dziewicy, zbudowana z białego marmuru. Świątynię otacza kolumnada złożona z 46 kolumn (po 17 na dłuższych bokach i po 8 na krótszych). Wewnątrz znajdował się posąg Ateny Partenos.

21

22

23 W części Partenonu zwanej Hekatompedon znajdowała się monumentalna rzeźba Ateny ze złota i kości słoniowej autorstwa samego Fidiasza.

24

25 Przy renowacji kolumn stosuje się marmur z tych samych kamieniołomów

26 Kopalnia marmuru w górach Pentelejkon

27

28

29

30 Widok Aten z Akropolu

31

32

33

34 Pozostałości Biblioteki Hadriana

35

36 Katedra św. Dionizego Areopagity w Atenach

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48 Plac Konstytucji Nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 pierwszy król niepodległej Grecji Otton I

49 Największą atrakcją turystyczną na Placu Konstytucji jest Grób Nieznanego Żołnierza, znajdujący się tuż przed budynkiem Parlamentu i czczący wszystkich Greków, poległych za ojczyznę w całej jej długiej historii

50

51 Grób Nieznanego Żołnierza jest ochraniany 24 godziny na dobę przez Straż Prezydencką – elitarny oddział wojskowy, strzegący także Parlamentu. Żołnierze wchodzący w skład tego oddziału są specjalnie selekcjonowani (kryteriami są m.in. wzrost i tężyzna fizyczna), a ich strój, jakże widowiskowy dla turystów, jest zaszłością historyczną i nawiązuje do rewolucji z czasów Ottona

52

53

54

55

56

57

58

59 Ludowe tańce greckie

60

61

62

63 Zdjęcia: Bognika wrzesień 2015 rokryciny i informacje z Internetu


Pobierz ppt "Ateny Zappeion - sala widowiskowo-koncertowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google