Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stolica Grecji Ateny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stolica Grecji Ateny."— Zapis prezentacji:

1 Stolica Grecji Ateny

2 Architektura W Atenach zabytki zamknięte są jakby w skansenie archeologicznym. Centrum jest wyraźnie wydzielone, nie można w nim jeździć samochodami, poruszamy się tam wytyczonymi szlakami, pozwalającymi zwiedzić każdy wart tego obiekt. Są tam ulice dla pieszych, place, parki. Przestrzeń jest zadbana. Ale jednocześnie jesteśmy odcięci od prawdziwego greckiego życia. Nie ma sensu wypuszczać się na spacer poza centrum, bo tam zobaczymy głównie podobne do siebie wielorodzinne domy i plątaninę uliczek. Łatwo zabłądzić. Jeśli chodzi o kolor to zarówno w zabytkowej części, jak i w osiedlach mieszkaniowych, dominuje biały. „My w Grecji, lubimy kolor biały” – mówią autochtoni. To widać na każdym kroku.

3 Położenie W Atenach mieszka około ludzi na kilometr kwadratowy, w Warszawie około W stolicy Grecji nie ma kawałka ziemi, który dałoby się jeszcze zagospodarować, grunt jest tam na wagę złota. Miasto najwyraźniej nie mieści się już pomiędzy swoimi czterema wzgórzami: Egaleo, Parnitha, Ymmitos, Penteli i Zatoką Saronicką Morza Egejskiego. Coraz intensywniej zagospodarowuje się otoczenie góry Hymettos, która leży między Atenami a międzynarodowym lotniskiem. Ateny zaczynały swój byt jako warownia z okresu mykeńskiego w połowie drugiego tysiąclecia p.n.e., a teraz są stolicą i największym miastem Grecji. Gmina centralna liczy mieszkańców, aglomeracja ateńska prawie ludzi. To jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

4 Zabytki Turyści najchętniej korzystają z wytyczonych tras turystycznych. Mogą one biec na przykład: na sąsiednie do Akropolu wzgórze Filopapposa, miejsce najstarszego odkrytego, rozległego osadnictwa z ery neolitycznej i punkt widokowy na Akropol, skąd bardzo dobrze widoczny jest Odeon Herodesa Attyka albo przez Plakę lub wokół wzgórza Akropolu, na Plac Syntagma, żeby zobaczyć cogodzinne zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza obok gmachu Parlamentu. Jeszcze na co innego zwrócimy uwagę, gdy pójdziemy na wzgórze i zabytkowy fort Likawitos, stanowiące znakomity punkt widokowy na zespół Akropolu oraz Wielkie Ateny, z przeciwnej strony niż wzgórze Filopapposa albo wejdziemy na wzgórze Areopagu tuż przy wejściu na Akropol. Możemy się też wybrać do jednego z licznych muzeów, jest ich w mieście ponad 80. Najważniejsze i najciekawsze to: Narodowe Muzeum Archeologiczne, zaliczanego do 10 najważniejszych muzeów świata, nowego Muzeum Akropolu, mieszczącego się w futurystycznym budynku, Muzeum Bizantyńskiego. Ogólnie na trasie zwiedzania każdego turysty powinny się znaleźć zespół architektoniczny Akropolu to przede wszystkim: Propyleje, Erechtejon, Apteros – Świątynia Nike, Partenon, Muzeum Akropolu, Odeon Herodosa Attyka, Teatr Dionizosa w Atenach, Zespół budynków publicznych starożytnej Agory Greckiej, Zrekonstruowana stoa Attalosa mieszcząca Muzeum Agory, Tezejon, Kościół Świętych Apostołów, Areopag, Agora rzymska, Wieża Wiatrów, Pozostałości biblioteki Hadriana, dawny meczet Fethiye Tzami – Meczet Zdobywców, Łuk Hadriana, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, marmurowy stadion Kallimarmaro (Panathinaikon), cmentarz Keramejkos, kościoły bizantyńskie, w tym Panagia Gorgoepikoos i Kapnikarea i kilkanaście innych nieco bardziej nowoczesnych obiektów architektury.

5 Świątynia Zeusa

6 Kapnikarea

7 Świątynia Ateny


Pobierz ppt "Stolica Grecji Ateny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google