Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKTY 2015 „ CRISTO CAUSAI RAICU” „Oddali życie dla Chrystusa” o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKTY 2015 „ CRISTO CAUSAI RAICU” „Oddali życie dla Chrystusa” o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKTY 2015 „ CRISTO CAUSAI RAICU” „Oddali życie dla Chrystusa” o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

2 W tym roku kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami wesprą kilka nowych i kontynuację starych projektów związanych z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z:  Republiki Środkowoafrykańskiej,  Kamerunu,  Boliwii,  Kazachstanu,  Republiki Konga,  Demokratycznej Republiki Konga,  Jamajki,  Burkina Faso,  Brazylii  Madagaskaru w ramach funduszu PDMD.

3 Powierzchnia - 622 984 km² Liczba ludności - 4 370 000 Język urzędowy - francuski Język narodowy - sango Republika Środkowoafrykańska Stolica – Bangi

4 Projekt 1 złożony przez dyrekcję szpitala im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou Funkcjonowanie szpitala w roku 2016 Odpowiedzialna za projekt: p. Izabela Cywa – dyrektor szpitala w Bagandou

5 Szpital posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny, salę porodową i aptekę.

6 W 2016 roku przewidziano przyjazd dentysty w ramach programu „Dentysta w Afryce”, co pozwoli na otwarcie jedynego gabinetu dentystycznego w tamtej diecezji.

7 Każdego roku konsultacji medycznej poddawanych jest około 4000 pacjentów, a ponad połowa z nich jest hospitalizowana.

8 60% wszystkich pacjentów stanowią dzieci do piątego roku życia

9 W obecnym systemie medycznym w południowo- zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej ten szpital jest najlepiej funkcjonującą i wyposażoną placówką medyczną.

10 Planowane jest urządzenie kuchni dla pacjentów. Obecnie rodziny pacjentów rozpalają ogniska i na rozgrzanych kamieniach przygotowują posiłki dla chorych.

11 Projekt 2 Wsparcie edukacyjne pielęgniarzy na rok 2016 Odpowiedzialna za projekt: p. Izabela Cywa

12 W Republice Środkowoafrykańskiej niezwykle trudno jest znaleźć wykształconych medycznie ludzi, dlatego projekt ten stanowiłby bazę edukacyjną pielęgniarzy, którzy po określonym czasie wrócą do pracy profesjonalnie przygotowani. Będą oni także później szkolili pozostały personel medyczny.

13 Projekt 3 Funkcjonowanie świetlicy parafialnej dla dzieci ulicy „Amolenge ti lege” w parafii Bimbo

14 Odpowiedzialny za projekt: ks. Michał Rachwalski

15 Odpowiedzialny za projekt: ks. Leszek Zieliński Projekt 4 Wiercenie studni i zakup pompy słonecznej przy Niższym Seminarium Diecezjalnym w Bouar – Yole

16 Projekt 11 złożony przez s. Renatę pasterzankę pracującą w Centre d’Accueil im. św. Józefa w Bouar Dofinansowanie zakupu Pisma Świętego, książek oraz pomocy dydaktycznych potrzebnych do wyposażenia biblioteki w Centrum Kulturalnym oraz Kształcenia Zawodowego św. Kizito w Bouar

17 Republika Konga (Kongo Brazzaville) Stolica - Brazzaville Język urzędowy - francuski Powierzchnia - 342 000 km² Liczba ludności - 4 140 000

18 Projekt 5 złożony przez parafię Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville Odpowiedzialny za projekt: ks. Bogdan Piotrowski

19 Zorganizowanie formacji dzieci i młodzieży ze stowarzyszenia Yamboté

20 Misyjny ruch dzieci „Yamboté” ma na celu pomoc dzieciom w rozwoju religijnym. Młodszymi dziećmi z parafii opiekuje się młodzież po odbyciu formacji animatora.

21 Animatorzy prowadzą z dziećmi katechezy, spotkania formacyjno – biblijne, śpiewy liturgiczne, dni skupienia, rekolekcje oraz zabawy i oazy wakacyjne.

22 W sierpniu 2015 roku w takiej wakacyjnej oazie wzięli udział klerycy tarnowskiego seminarium (wraz z ks. Piotrem Boracą), którzy w ramach swojego stażu misyjnego pełnili na niej rolę opiekunów.

23 Projekt 6 złożony przez parafię Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville Dożywianie uczniów szkoły w Brazzaville, którzy dzięki pomocy tarnowskich diecezjan mogą zdobywać wykształcenie.

24 Odpowiedzialny za projekt: ks. Bogdan Piotrowski

25 Projekt 7 złożony przez parafię Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville Wyposażenie szkoły w ławki, stoły, krzesła, biurka, tablice i inne sprzęty potrzebne w szkole.

26 Odpowiedzialny za projekt: ks. Bogdan Piotrowski

27 Projekt ten obejmuje wyposażenie szkoły zbudowanej dzięki zaangażowaniu kolędników misyjnych z naszej diecezji. Na budowę tej szkoły parafia otrzymywała już wielokrotnie pomoc, bo szkoła jest budowana etapam i.

28 W tej chwili trwają jeszcze prace wykończeniowe związane z oddaniem do użytku ośmiu nowych sal katechetyczno-lekcyjnych szkoły, która będzie mogła pomieścić ogółem około 650 uczniów.

29 Kamerun Stolica - Jaunde Powierzchnia - 475 440 km² Liczba ludności - 19 988 219 Język urzędowy – francuski i angielski

30 Odpowiedzialna za projekt Ewa Gawin Projekt 5 Budowa szkoły dla głuchoniemych w Bertoua kontynuacja projektu

31 W tym roku pomieszczenia na piętrze przekształcone będą w sypialnie dla dziewcząt (1 sala) i chłopców (2 sale), pokój nauczycielski zamieni się w jadalnię, sekretariat w magazyn żywnościowy, a duża sala spotkań w salę gimnastyczną. Sala do zajęć praktycznych będzie służyła klasie dzieci specjalnej troski. Większość z nich to niepełnosprawni z opóźnieniem umysłowym i fizycznym.

32 Pani Ewa chciałaby też zakupić meble szkolne z podstawowym wyposażeniem klas i sali dla nauczycieli. Ma też nadzieję wyposażyć nowo powstałą salę dla dzieci specjalnej troski, a do zastępczych sal internatu kupić łóżka i materace.

33 Pani Ewa ufa, że w nowym dwupiętrowym budynku w tym roku zostaną zakończone prace przy tynkowaniu na piętrze i elewacji, przy zakładaniu instalacji sanitarnych, kanalizacji, krat zabezpieczających klatkę schodową, barierek ochronnych, a także budowa specjalnego podjazdu na wózki dla niepełnosprawnych oraz malowanie zewnętrznych ścian i kilku pomieszczeń administracyjnych. W planach jest też budowa polowej kuchni i studni głębinowej.

34 złożony przez s. Norbertę Banaszek ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek (CSP) Projekt 9 Wiercenie studni głębinowej w żłobku Aniołów Stróżów w Bertua

35 Brak wody bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie żłobka. Bez bieżącej wody trudno sobie wyobrazić, przygotowanie posiłków, pranie pieluch czy chociażby mycie maluchów. Każdego dnia żłobek przyjmuje 28 dzieci w wieku od trzech miesięcy do trzech lat. Kiedy wodociągi ucinają wodę, siostry są zmuszone przywozić ją w dwudziestolitrowych baniakach ze źródła oddalonego o 5 km.

36 złożony przez o. Franciszka Zbigniewa Meusa z zakonu Paulinów z Ayos w Kamerunie Projekt 10 Budowa sal szkolnych

37 Ojciec Franciszek dziękuje za pomoc w dziele edukacji dzieci w parafii w Ayos i zwraca się z prośbą o udzielenie pomocy w dokończeniu budowy szkoły, która zaczęła powstawać dzięki pomocy kolędników misyjnych z naszej diecezji.

38 Mimo różnych trudności szkoła w parafii Ayos jest najlepsza w całym regionie. Na czterdzieści szkół państwowych i prywatnych od ośmiu lat ma najlepsze wyniki w nauce. Spośród dziesięciu najlepszych uczniów ze wszystkich szkół aż dziewięciu pochodzi z tej placówk. Od 2004 roku, kiedy to ojcowie paulini zaczęli prowadzić tę szkołę, liczba uczniów wzrosła z 350 do 950.

39 Demokratyczna Republika Konga Stolica - Kinszasa Powierzchnia - 2 344 858 km Język urzędowy - francuski Liczba ludności - 71 712 867

40 złożony przez Katolickie Przedszkole im. świętego Józefa w Kinszasie Projekt 12 Wyposażenie przedszkola

41 Odpowiedzialna za projekt: s. Roberta Czarnik józefitka (CSSJ) Aktualnie do przedszkola zapisanych jest 42 dzieci, ale ciągle zgłaszają się nowi chętni. Przedszkole dysponuje odpowiednią liczbą krzesełek, ale brakuje stolików, szafek i placu zabaw.

42 Burkina Faso Stolica - Wagadugu Powierzchnia - 274 200 km² Język urzędowy - francuski Liczba ludności - 15 746 232

43 złożony przez parafię MBNP w Kossodo – Burkina Faso Projekt 13 Budowa dwóch sal katechetycznych w parafii Kossodo

44 Odpowiedzialny za projekt: o. Marek Marszałek redemptorysta ( CSsR)

45 Trzej redemptoryści, dwaj Afrykańczycy i jeden Polak (o. Marek pochodzi z diecezji tarnowskiej, z parafii Mystków, a w Burkina Faso pracuje od 25 lat), osiedlili się w parafii MBNP w Kossodo we wrześniu 2014 roku

46 Nowa parafia nie ma żadnej infrastruktury: ani kościoła parafialnego, ani plebanii, ani biur sekretariatu parafialnego, ani sal do katechezy. Głównym celem projektu jest zbudowanie dwóch sal katechetycznych.

47 Dwie sale katechetyczne będą służyć do: - katechezy, nauki śpiewów dla trzech chórów: jeden w języku moore, jeden w języku francuskim i chór dziecięcy, - rożnych zebrań parafialnych i formacyjnych.

48 Kazachstan Stolica - Astana Język urzędowy: kazachski, rosyjski Powierzchnia - 2 724 900 km2 Liczba ludności - 17,948,816

49 złożony przez ks. Dariusza Burasa administratora apostolskiego w Atyrau Projekt 14

50 Budowa i wykończenie domu duszpasterskiego w Akta u Ksiądz Dariusz zwraca się z serdeczną prośbą do Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej o pomoc w pracach wykończeniowych w pomieszczeniach, gdzie mają mieścić się pokoje gościnne centrum duszpastersko-wypoczynkowego apostolskiej administratury w Atyrau oraz pomieszczenia do zajęć z dziećmi upośledzonymi ze stowarzyszenia „Wierzę w Ciebie”.

51 Brazylia Stolica - Brasilia Powierzchnia - 8 515 767 km² Język urzędowy - portugalski Liczba ludności - 207 848 000

52 Projekt 15 złożony przez ks. Marka Pawełka z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Umburanas

53 Ks. Pawełek przed domem w Umburanas pierwszy projekt kolędników z diecezji tarnowskiej BN 1999 Rozbudowa domu katechetycznego

54 Zamierzeniem projektu jest rozbudowa domu katechetycznego w Umburanas i budowa we wspólnocie Delfino sali katechetycznej razem z kuchnią i łazienkami oraz placu zabaw. Planuje się rozwinąć pracę socjalną we wspólnocie, gdzie wiele rodzin cierpi z powodu braku podstawowych środków do życia. Te obiekty stworzą okazje do rozwoju katechezy, rożnego typu duszpasterstwa i pracy socjalnej z dziećmi ulicy.

55 Boliwia Stolica - Sucre Powierzchnia - 14 190 km² Liczba ludności - 11 503 735 Język urzędowy: - hiszpański - 36 języków lokalnych

56 Projekt 16 złożony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich w Cochabamba Odpowiedzialna za projekt: s. M. Lucyna Bejzyma Jodłowska BDNP

57 Zakup drzwi, okien oraz posadzki w salach w ochronce Opatrzności Bożej– kontynuacja projektu. W obecnie prowadzonej przez siostry ochronce codziennie otaczanych jest opieką 90 dzieci, które oprócz wyżywienia mogą liczyć na integralną opiekę i wychowanie religijne. Celem budowy nowej placówki jest ochrona życia małych dzieci, edukacja i chrześcijańska formacja

58 Jamajka Stolica - Kingston Powierzchnia - 10 991 km² Język urzędowy - angielski, kreolski jamajski Liczba ludności - 2 889 187

59 Projekt 17 złożony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Starowiejskich w Cambridge Wynagrodzenie dla personelu przedszkola. Odpowiedzialna za projekt: s. Marta Górska NMP NP

60 Do przedszkola uczęszcza ponad 50 dzieci od trzeciego roku życia. Dzieci uczą się w trzech klasach. Dzieci codziennie dostają obiad, który dla wielu jest jedynym głównym posiłkiem. Przedszkole zatrudnia czterech nauczycieli, sprzątaczkę i kucharkę. Ponieważ jest to przedszkole misyjne z programem katolickim, nie dostaje żadnych dotacji państwowych. Ze swoich skromnych oszczędności siostry nie są w stanie zapewnić wynagrodzenia dla personelu. Dlatego zwracają się o pomoc finansową na opłacenie personelu przedszkola.

61 Opracowanie „ Projekty Kolędników Misyjnych 2015” Alina Zięć– parafia Iwkowa Kolędnicy misyjni parafii Iwkowa

62 Szczegółowe informacje „Kolędnicy Misyjni 2015” na internetowej stronie www.misje.diecezja.tarnow.plwww.misje.diecezja.tarnow.pl


Pobierz ppt "PROJEKTY 2015 „ CRISTO CAUSAI RAICU” „Oddali życie dla Chrystusa” o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google