Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza wieś - JEDLANKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza wieś - JEDLANKA."— Zapis prezentacji:

1 Nasza wieś - JEDLANKA

2 GDZIE LEŻY NASZA WIEŚ ? Jedlanka jest położona między Stoczkiem Łukowskim a Łukowem. Jest położona w gminie Stoczek Łukowski , powiecie łukowskim ,województwie lubelskim. Oddalona od Warszawy o ok. 100 km.

3 Historia naszej wsi ej wsi
Jedlanka powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Była własnością prywatną. Nazwę wsi zapisywano wtedy jako Jedlinka. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy drzewa jodła. Należała do rodziny Kanimirów i Frączów .Wieś często zmieniała właścicieli i zapewne w początkach XIX wieku przeszła na własność rządu zaborczego. W 1827 roku Jedlanka leżała w powiecie łukowskim. Należała do parafii Tuchowicz . Była to wieś rządowa. Stało w niej 33 domy a mieszkało w niej 193 mieszkańców. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. Leżała nadal w powiecie łukowskim w gminie Prawda. We wsi istniał folwark rządowy.

4 Szkoła Jedlanka W naszej wsi wybudowano także szkołę. Została założona w 1918 roku i pierwotnie liczyła cztery klasy. Po II wojnie światowej przechodziła zmiany zgodnie z kierunkiem kolejnych reform oświaty. Od 1997 roku funkcjonuje jako Zespół Oświatowy, w skład którego wchodzi Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum .Liczy 9 klas. W 1998 roku nadano jej imię ppłk. Wacława Rejmaka pł. Ostoja i prawo posiadania sztandaru.

5 Parafia w Jedlance Kościół pierwotnie był drewniany. Obecny kościół – murowany, wybudowany został w latach 1976–1978 staraniem ks. Wincentego Jagodzińskiego i reprezentuje styl współczesny. Do parafii Jedlanka należy 3 tys. wiernych z miejscowości kościelnej, z okolicznych wsi i kolonii. Miejscowości należące do parafii: wieś Jedlanka (gm. Stoczek Łukowski), osada Jedlanka (gm. Stanin), Aleksandrówka, Chrusty, Lipniak ,Niedźwiadka, Szyszki, Zagoździe i Zastawie.

6 Mieszkańcy W Jedlance stało 33 domy a mieszkało w niej 193 mieszkańców. W 1881 roku Jedlanka liczyła 34 domy i 272 mieszkańców. Do roku 2015 liczba ludności wzrosła kilkakrotnie.

7 OSP Jedlanka OSP powstała w 1948 roku. W straży znajduje się 36 członków. Prezesem został Jarosław Kwiatkowski. Początkowo do dyspozycji druhów była tylko ręczna sikawka, jednak w późniejszych latach na wyposażeniu znalazł się także wóz konny. Wśród rolników wyznaczano tygodniowe dyżury, zobowiązując ich do dostarczenia koni w razie pożaru. Pod koniec lat 60-tych od Urzędu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski jednostka otrzymała motopompę M-800 PO-3, węże gaśnicze, rozdzielacz i tzw. smok ssawny.  Dom strażaka rósł w szybkim tempie, a w prace zaangażowała się cała wieś. Przedsięwzięcie dostrzegły też władze gminne w Stoczku Łukowskim, które postanowiły wspomóc finansowo inwestycję. Dzięki temu obiekt udało się ukończyć i oddać do użytku 18 sierpnia 1998 roku.

8 Dlaczego warta odwiedzić Jedlankę?
Jedlanka jest małą wsią , ale wartą do zobaczenia Położona jest w pięknej okolicy. Można odpocząć i zobaczyć wiele interesujących rzeczy .We wsi jest dużo lasu więc w Jedlance jest świeże i czyste powietrze.

9 Wykonała: Weronika K.


Pobierz ppt "Nasza wieś - JEDLANKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google