Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Moja miejscowość – historia znana i nieznana”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Moja miejscowość – historia znana i nieznana”"— Zapis prezentacji:

1 „Moja miejscowość – historia znana i nieznana”
Przygotowała: Weronika Przybyła

2 Osmolice – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Strzyżewice, w dolinie rzeki Bystrzycy. We wsi zachował się zespół pałacowo-parkowy. W XVI wieku Jan Osmólski stworzył tu dużą bibliotekę, przekazaną później klasztorowi w Opolu Lubelskim. Kolejnymi właścicielami byli m.in. bratankowie Jana Osmólskiego, Piotr i Jan Gorajscy, Kiełczewscy i Stadniccy.

3 Czesław Słania ur. 22 października 1921 w Czeladzi, zm. 17 marca 2005r
Czesław Słania ur. 22 października 1921 w Czeladzi, zm. 17 marca 2005r. w Krakowie, grawer polski, wybitny projektant znaczków pocztowych i banknotów.

4 Kazimiera Molęda ur. 16 lutego 1935 r. w Żabiej Woli
Kazimiera Molęda ur. 16 lutego 1935 r. w Żabiej Woli. W 1943 roku przez dwa tygodnie była więźniem Majdanka, zabrana do pracy za ukrywającą się siostrę. W dzień kapitulacji udało jej się zbiec z obozu, co uratowało jej życie. Miała wtedy 13 lat.

5 Modrzewiowy Młyn Wodny w Osmolicach Pierwszych wybudowany dla Juliusza Stadnickiego, dziadka ostatniego właściciela majątku w Osmolicach to młyn turbinowy, który liczy ponad 150 lat.

6 Zabytkiem w Osmolicach jest też stara gorzelnia zbudowana przed I wojną światową, wykorzystywana później jako wytwórnia win owocowych, potem przetworów owocowo-warzywnych, obecnie nieczynna.

7 Szkoła w Osmolicach Położona dokładnie w środku rozległej wsi PSP w Osmolicach jest ośrodkiem edukacji i ośrodkiem życia kulturalnego dla całej społeczności wiejskiej. Wybudowany w końcu lat 40-ych obiekt zmodernizowano w latach 80-ych.

8 Stadnina koni W Osmolicach w pobliżu lasu znajduje się stadnina koni. Co roku przybywa coraz więcej klaczy i ogierów.

9 Osłonięta drzewami Bystrzyca, wije się wśród pól i łąk pozwalając na podziwianie dzikiej przyrody. Czyste wody obfitują w wiele rzadkich gatunków ryb takich jak: pstrągi, lipienie i szczupaki, a wprawny obserwator może tu spotkać raka lub żółwia błotnego! Dodatkową atrakcją są drewniane młyny oraz zespoły pałacowo-parkowe.

10 Rzadkim okazem na naszych łąkach jest bocian czarny.

11 Najpospolitszym drzewem jest sosna, a obok niej w lasach mieszanych można spotkać dąb, grab, brzozę, osikę, natomiast wśród krzewów górują leszczyna i jałowiec. W miejscach podmokłych często spotykana jest olcha, a przy drogach piękne aleje tworzą topola czarna i topola biała.

12


Pobierz ppt "„Moja miejscowość – historia znana i nieznana”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google