Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Stoczka Łukowskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Stoczka Łukowskiego"— Zapis prezentacji:

1 Historia Stoczka Łukowskiego
Dawid Widera klasa III

2 Stoczek Łukowski Stoczek Łukowski to miasto w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, które leży nad Świdrem. Stoczek zamieszkuje ponad 2000 osób, a powierzchnia miasta wynosi około 9km² - jest on najmniejszą terytorialnie i najmniej ludną gminą województwa lubelskiego.

3 Początki Stoczka Łukowskiego
Pierwsza wzmianka o osadzie, która zapoczątkowała miasto Stoczek Łukowski, pochodzi z XII wieku. Około 300 lat później, prawdopodobnie 4 kwietnia (dokładna data nie jest pewna) 1546 roku, ówczesny król Polski, Zygmunt Stary, nadał osadzie prawa miejskie.

4 Zabór austriacki W 1795 roku, po trzecim rozbiorze Polski, miasto Stoczek Łukowski, wchodzące w skład Galicji Zachodniej (obok między innymi: Małopolski z Kielcami, Radomia, Lublina i wschodniego Mazowsza), znalazło się pod zaborem austriackim.

5 Księstwo Warszawskie W 1809 roku Stoczek Łukowski został wcielony do Księstwa Warszawskiego, które istniało w latach i było formalnie niepodległym państwem, jednak w rzeczywistości było podporządkowane napoleońskiej Francji. Księstwo Warszawskie było namiastką państwa polskiego.

6 Królestwo Polskie Od roku 1815 Stoczek Łukowski należał do Królestwa Polskiego, potocznie zwanego Królestwem Kongresowym lub Kongresówką, które było organizmem państwowym na ziemiach polskich w unii z Imperium Rosyjskim. Chociaż królem Polski był cesarz rosyjski, w Królestwie językiem urzędowym był język polski.

7 Bitwa Pod Stoczkiem 14 lutego 1831 odbyła się Bitwa Pod Stoczkiem – pierwsza zwycięska bitwa powstania listopadowego, w której wojska polskie pod dowództwem generała Józefa Dwernickiego rozgromiły liczniejszy korpus generała Fiodora Gejsmara.

8 Aleksander Świętochowski
18 stycznia 1849 roku w Stoczku Łukowskim urodził się Aleksander Świętochowski – polski pisarz, publicysta, filozof, historyk, aforysta, krytyk, publicysta polityczny i działacz społeczny. Był on gorącym rzecznikiem postępu, oświaty, kultury, walczył o równe prawa dla kobiet, Żydów, zwalczał konserwatyzm, wstecznictwo i klerykalizm.

9 Jan Justynowicz i Ludwik Gierat
31 października 1864 roku miało miejsce publiczne stracenie Jana Justynowicza (powstańczego burmistrza Stoczka) oraz Ludwika Gierata. Ku pamięci powstańców styczniowych, w miejscu w którym stały wówczas gilotyny (przy drodze do Jamielnego) postawiono metalowy krzyż.

10 Adolf Szelążek 1 sierpnia 1865 roku w Stoczku Łukowskim urodził się Adolf Piotr Szelążek, późniejszy biskup pomocniczy płocki ( ), biskup diecezjalny łucki ( ) i kandydat do beatyfikacji. Biskup Szelążek został odznaczony za wybitne zasługi na polu pracy społecznej Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

11 Prawa miejskie W 1867 roku, za wsparcie powstania styczniowego, Stoczek Łukowski został pozbawionych prawa miejskich. Prawa miejskie Stoczek odzyskał po niespełna pięćdziesięciu latach w 1916 roku.

12 KONIEC


Pobierz ppt "Historia Stoczka Łukowskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google