Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

COMENIUS 2013-2015 „Let’s cook together” czyli „Gotujmy razem”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "COMENIUS 2013-2015 „Let’s cook together” czyli „Gotujmy razem”"— Zapis prezentacji:

1 COMENIUS 2013-2015 „Let’s cook together” czyli „Gotujmy razem”

2 Od września 2013 roku, w ramach programu COMENIUS, Od września 2013 roku, w ramach programu COMENIUS, UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE, nasza szkoła rozpoczęła współpracę ze szkołami podstawowymi z Turcji, Włoch, Słowacji i Bułgarii. Przez 2 lata będziemy poznawali obyczaje i kulturę tych krajów, a zwłaszcza ich zwyczaje kulinarne. „Gotujmy razem”, oto hasło przewodnie naszej współpracy.

3 Poznajmy zatem naszych zagranicznych partnerów.

4 Turcja Ustrój polityczny: republika Stolica: Ankara Powierzchnia: 780 580 km² Liczba mieszkańców: 71,5 mln Waluta: lira turecka Ustrój polityczny: republika Stolica: Ankara Powierzchnia: 780 580 km² Liczba mieszkańców: 71,5 mln Waluta: lira turecka Ustrój polityczny: republika Stolica: Ankara Powierzchnia: 780 580 km² Liczba mieszkańców: 71,5 mln Waluta: lira turecka

5 Ustrój polityczny: republika Stolica: Ankara Powierzchnia: 780 580 km² Liczba mieszkańców: 71,5 mln Waluta: lira turecka

6 Turcja to kraj o bogatej kulturze i dużej różnorodności etnicznej, położony między Europą a Azją. Turcja to kraj o bogatej kulturze i dużej różnorodności etnicznej, położony między Europą a Azją. Terytorium dzisiejszej Turcji w starożytności zamieszkiwali Hetyci, następnie Grecy, Rzymianie (za czasów, w których Św. Paweł odbył na te tereny podróż misyjną), a w późniejszych stuleciach było centrum Imperium Bizantyńskiego i Osmańskiego. Republika Turcji została założona w 1923 r. na wzór zachodnich państw świeckich. Prawie 99 proc. mieszkańców kraju stanowią Muzułmanie. Południowo-wschodnią część kraju zamieszkuje liczna społeczność Kurdów.

7 Perły architektury tureckiej to meczety Selimiye i Suleymaniye oraz słynny na całym świecie kościół Hagia Sofia, za czasów tureckich przerobiony na meczet, a dziś – muzeum. Ogromne zbiory archeologiczne są dużą atrakcją turystyczną. W czasach swej świetności Imperium Osmańskie było supermocarstwem na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. Ogromne zbiory archeologiczne są dużą atrakcją turystyczną. W czasach swej świetności Imperium Osmańskie było supermocarstwem na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie.

8 Potrawy kuchni tureckiej opierają się przede wszystkim na baraninie. Popularny jest również jogurt z koziego mleka, zwłaszcza z dodatkiem ogórka, czosnku lub mięty. Potrawy kuchni tureckiej opierają się przede wszystkim na baraninie. Popularny jest również jogurt z koziego mleka, zwłaszcza z dodatkiem ogórka, czosnku lub mięty. Tradycja picia kawy sięga daleko w przeszłość, a kawiarnie są ulubionym miejscem spotkań. Tradycja picia kawy sięga daleko w przeszłość, a kawiarnie są ulubionym miejscem spotkań.

9 Włochy

10 Stolica: Rzym Powierzchnia: 301 263 km² Liczba mieszkańców: 60 mln Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€) Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1990 r. Stolica: Rzym Powierzchnia: 301 263 km² Liczba mieszkańców: 60 mln Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€) Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1990 r.strefy euro strefy Schengenstrefy euro strefy Schengen

11 Włochy są krajem górzystym – z wyjątkiem Niziny Padańskiej w północnej części kraju – na północy sięgającym Alp, a na południu Morza Śródziemnego. Włochy są krajem górzystym – z wyjątkiem Niziny Padańskiej w północnej części kraju – na północy sięgającym Alp, a na południu Morza Śródziemnego. Do Włoch należą Sycylia, Sardynia, Elba oraz około 70 mniejszych wysp. Na terenie Włoch znajdują się dwa niezależne państwa: Państwo Watykańskie w Rzymie i Republika San Marino. Do Włoch należą Sycylia, Sardynia, Elba oraz około 70 mniejszych wysp. Na terenie Włoch znajdują się dwa niezależne państwa: Państwo Watykańskie w Rzymie i Republika San Marino. Półwysep Apeniński stanowił niegdyś samo serce rozległego Imperium Rzymskiego, którego imponujące dziedzictwo obecne jest w archeologii, kulturze i literaturze. To także tutaj światło dzienne ujrzały średniowieczny humanizm i renesans. Półwysep Apeniński stanowił niegdyś samo serce rozległego Imperium Rzymskiego, którego imponujące dziedzictwo obecne jest w archeologii, kulturze i literaturze. To także tutaj światło dzienne ujrzały średniowieczny humanizm i renesans.

12 Kuchnia włoska należy do najbardziej wyrafinowanych w Europie i jest bardzo różnorodna: łączy w sobie pikantne smaki Neapolu i Kalabrii, dania liguryjskie z dodatkiem pesto oraz sery i risotto charakterystyczne dla Alp Włoskich. Kuchnia włoska należy do najbardziej wyrafinowanych w Europie i jest bardzo różnorodna: łączy w sobie pikantne smaki Neapolu i Kalabrii, dania liguryjskie z dodatkiem pesto oraz sery i risotto charakterystyczne dla Alp Włoskich.

13 Bułgaria

14 Rok przystąpienia do UE: 2007 Stolica: Sofia Powierzchnia: 111 910 km² Liczba mieszkańców: 7,6 mln Waluta: lew (лв) Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen strefy Schengenstrefy Schengen

15 Usytuowana w sercu Bałkanów Bułgaria jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. Usytuowana w sercu Bałkanów Bułgaria jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie. Na północy rozciąga się pagórkowata Nizina Naddunajska, a na południu tereny wyżynne i górskie. Wybrzeże Morza Czarnego przez cały rok przyciąga turystów. Na północy rozciąga się pagórkowata Nizina Naddunajska, a na południu tereny wyżynne i górskie. Wybrzeże Morza Czarnego przez cały rok przyciąga turystów. Państwo Bułgarskie powstało w 681 r., co oznacza, że Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów w Europie. Państwo Bułgarskie powstało w 681 r., co oznacza, że Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów w Europie. Na historię kraju duży wpływ miało położenie blisko granicy z Azją. Około 85 proc. ludności to ludność wyznania prawosławnego, a 13 proc. stanowią muzułmanie. Turcy stanowią około 10 proc. ludności, a Romowie − 3 proc. Na historię kraju duży wpływ miało położenie blisko granicy z Azją. Około 85 proc. ludności to ludność wyznania prawosławnego, a 13 proc. stanowią muzułmanie. Turcy stanowią około 10 proc. ludności, a Romowie − 3 proc.

16 Kuchnia tradycyjna jest także wyrazem spotkania wschodu z zachodem. Kuchnia tradycyjna jest także wyrazem spotkania wschodu z zachodem. Najsłynniejszą bułgarską potrawą jest jogurt, który podobno zapewnia długowieczność tym, którzy regularnie go jedzą. Najsłynniejszą bułgarską potrawą jest jogurt, który podobno zapewnia długowieczność tym, którzy regularnie go jedzą. Najważniejsze produkty eksportowe to wyroby przemysłu lekkiego oraz żywność i wino, które odnoszą sukcesy na europejskich rynkach. Najważniejsze produkty eksportowe to wyroby przemysłu lekkiego oraz żywność i wino, które odnoszą sukcesy na europejskich rynkach.

17 Bułgaria słynie ze swojej muzyki ludowej. Bułgarska piosenka ludowa została nagrana na złotej płycie, którą NASA wysłała poza granice Układu Słonecznego na pokładzie Voyagera. Bułgaria słynie ze swojej muzyki ludowej. Bułgarska piosenka ludowa została nagrana na złotej płycie, którą NASA wysłała poza granice Układu Słonecznego na pokładzie Voyagera.

18 Słowacja

19 Rok przystąpienia do UE: 2004 Stolica: Bratysława Powierzchnia: 48 845 km² Liczba mieszkańców: 5,4 mln Waluta: Członek strefy euro od 2009 r. (€) Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r. strefy eurostrefy Schengenstrefy eurostrefy Schengen

20 Słowacja stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Słowacja stała się niezależnym państwem w styczniu 1993 r. po rozpadzie Czechosłowacji. Słowacja leży w samym sercu Europy Środkowej, a z sąsiadującymi krajami łączy ją Dunaj. Północną połowę kraju pokrywają Karpaty, w których leżą Wysokie Tatry − jeden z najsłynniejszych parków narodowych na Słowacji i popularny ośrodek narciarski. W tym łańcuchu górskim leży też najwyższy w kraju masyw górski − Gierlach (wys. 2 655 m.n.p.m.). Słowacja leży w samym sercu Europy Środkowej, a z sąsiadującymi krajami łączy ją Dunaj. Północną połowę kraju pokrywają Karpaty, w których leżą Wysokie Tatry − jeden z najsłynniejszych parków narodowych na Słowacji i popularny ośrodek narciarski. W tym łańcuchu górskim leży też najwyższy w kraju masyw górski − Gierlach (wys. 2 655 m.n.p.m.). Naddunajskie niziny to żyzny region rolniczy, w którym uprawia się pszenicę, jęczmień, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce, tytoń i winogrona. Naddunajskie niziny to żyzny region rolniczy, w którym uprawia się pszenicę, jęczmień, ziemniaki, buraki cukrowe, owoce, tytoń i winogrona. Ludność słowacka stanowi 86 proc. społeczeństwa, a najliczniejszą mniejszością narodową są Węgrzy. Ludność słowacka stanowi 86 proc. społeczeństwa, a najliczniejszą mniejszością narodową są Węgrzy. Na wielu szczytach znajdują się zamki obronne świadczące o burzliwej historii podbojów Słowacji. Bratysława, dawniej miasto koronacyjne królów Węgier, charakteryzuje się bogatym dziedzictwem architektury średniowiecznej i barokowej. Na wielu szczytach znajdują się zamki obronne świadczące o burzliwej historii podbojów Słowacji. Bratysława, dawniej miasto koronacyjne królów Węgier, charakteryzuje się bogatym dziedzictwem architektury średniowiecznej i barokowej.

21 Tradycyjne potrawy kuchni słowackiej to haluszki z bryndzą i kapuśniak z kiełbasą. Tradycyjne potrawy kuchni słowackiej to haluszki z bryndzą i kapuśniak z kiełbasą.

22 KONIEC opracowała: mgr Karolina Gawrońska


Pobierz ppt "COMENIUS 2013-2015 „Let’s cook together” czyli „Gotujmy razem”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google