Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

G EOGRAFIA Polska i jej sąsiedzi ;]. Rzeczpospolita Polska – państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie),

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "G EOGRAFIA Polska i jej sąsiedzi ;]. Rzeczpospolita Polska – państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie),"— Zapis prezentacji:

1 G EOGRAFIA Polska i jej sąsiedzi ;]

2 Rzeczpospolita Polska – państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami i Słowacją (na południu), Ukrainą i Białorusią (na wschodzie), na północnym wschodzie z Litwą oraz na północy z Rosją (obwód kaliningradzki). Ponadto polska granica wyłącznej strefy ekonomicznej na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji. państwoEuropie ŚrodkowejMorzem Bałtyckim Niemcami CzechamiSłowacjąUkrainą BiałorusiąLitwąRosjąobwód kaliningradzki wyłącznej strefy ekonomicznejDaniiSzwecji

3 , Federacja Rosyjska (ros. Россия, Rossija ; Российская Федерация, Rossijskaja Fiedieracyja )posłuchaj po rosyjsku ?/i – państwo rozciągające się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny [2]. Rosja jest największym państwem na świecie według powierzchni, jej terytorium jest większe od kontynentu: Europy, Australii i Antarktydy. Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce (po Chinach, Indiach, USA, Indonezji, Brazylii, Pakistanie, Bangladeszu i Nigerii).ros.posłuchaj po rosyjsku ?iEuropyAzjiOcean Spokojny [2] największym państwem na świecie według powierzchniEuropy AustraliiAntarktydy ChinachIndiachUSA IndonezjiBrazylii PakistanieBangladeszu Nigerii

4 Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina ) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem-założycielem ONZ oraz organizacji regionalnych i subregionalnych tj. Wspólnota Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacja Państw Morza Czarnego. Jedynym skrawkiem Ukrainy w Azji jest wyspa Tuzła w cieśninie kerczeńskiej.ukr.Europie Wschodniej Białorusią PolskąSłowacjąWęgramiRumunią MołdawiąMorzem Czarnym Federacją Rosyjską ONZWspólnota Niepodległych Państw OBWEGUAMOrganizacja Państw Morza CzarnegoTuzła

5 Republika Białorusi (również często niepoprawnie Republika Białoruś) – państwo w Europie Wschodniej. Graniczy z Polską (na zachodzie), Litwą, Łotwą (na północy), Rosją (na wschodzie) i Ukrainą (na południu). Nie posiada dostępu do morza. Białoruś jest członkiem- założycielem ONZ oraz organizacji regionalnych i subregionalnych tj. Wspólnota Niepodległych Państw, EWG, ZBiR i OBWE.

6 , Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika[6]) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

7 (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i Śląska Czeskiego. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi.

8 (Republika Federalna Niemiec, RFN; do traktatu pomiędzy RFN a Polską Rzecząpospolitą Ludową (1970) w Polsce stosowana była oficjalnie nazwa Niemiecka Republika Federalna, NRF; niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD) – państwo federacyjne położone w Europie, będące członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), G8, ONZ oraz NATO. Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD – Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki.

9 D ZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "G EOGRAFIA Polska i jej sąsiedzi ;]. Rzeczpospolita Polska – państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie),"

Podobne prezentacje


Reklamy Google