Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DANIA."— Zapis prezentacji:

1 DANIA

2

3 GODŁO Godło narodowe Danii sięga czasów króla Waldemara I Wielkiego.
Przedstawia trzy podłużne, niebieskie lwy w niebieskich koronach na złotym tle. Między lwami rozmieszczono dziewięć czerwonych serc. Tak jak i godła innych krajów, w trakcie historii przeszło szereg zmian. Królewska korona, której zwieńczenie na początku było otwarte, od 1624 roku została przekszałcona w koronę zamkniętą. Nad nią góruje krzyż. Korona symbolizuje zarówno władzę monarszą jak i państwową. Godło oraz jego fragmenty znajdują się dziś na rewersie monet duńskich splecione z monogramem aktualnego władcy (obecnie królowej Małgorzaty II).

4 LEGENDA O DUŃSKIEJ FLADZE
Jak mówi legenda, Dannebrog spadła z nieba królowi duńskiemu, Waldemarowi II 15 lipca 1219 roku podczas jego krucjaty w Estonii. Z flagą w ręku król zwyciężył w bitwie pod Tallinem a sama flaga, jak głosi legenda, była znakiem boskiej aprobaty. Gdyby legenda okazała się prawdą, duńska flaga byłaby najstarszą flagą narodową będącą wciąż w użyciu. Pierwsze potwierdzone użycie Dannebrog jako atrybutu królewskiego datuje się na XIV wiek, kiedy to pojawiła się ona na herbie Króla Waldemara III. Słowo Dannebrog w dosłownym tłumaczeniu oznacza szatę Duńczyków. Do roku 1854 Dannebrog była wyłącznie flagą króla i marynarki duńskiej. Powoli stała się również symbolem duńskiej armii oraz floty handlowej, a w 1854 pozwolono używać prostokątnej flagi także osobom prywatnym. Istnieje kilka postaci Dannebrog. Najbardziej popularną i znaną jest forma prostokątna, przedstawiająca biały krzyż na jasnym, czerwonym tle.

5 KIEDY DUŃCZYCY WYWIESZAJĄ FLAGĘ?
Oficjalne dni, podczas których wywiesza się w Danii flagę narodową (Dannebrog) dzielą się na cztery kategorie: święta religijne, święta narodowe, urodziny członków Rodziny Królewskiej oraz święta wojskowe. Jednak tylko pierwsze trzy kategorie są okazją do wywieszenia flagi przez zwykłych obywateli.  Dodatkowo a może nawet przede wszystkim Flaga Dannebrog jest dla Duńczyków symbolem radości. Dlatego właśnie flaga obecna jest również w dniach szczególnych dla każdej duńskiej rodziny np. w dniu urodzin, ślubu ...

6 PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY DANII
Od 1 stycznia 2007 w Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw . W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.

7 O DANII Królestwo Danii, będące najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy. Na jego czele stoi królowa Małgorzata II oraz premier Anders Fogh Rasmussen. Znaczna część kraju (około 70%) położona jest na półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach, z czego tylko 76 jest zaludnionych. Największa wyspa Duńska to Zelandia oraz dwa wielkie terytoria autonomiczne Grenlandia oraz skaliste Wyspy Owcze.Zabudowa kraju zaskakuje niezwykłą prostotą i wygodą. Malownicze wioski, piękne, złote pola uprawne, zabytkowe miasteczka w które wkomponowano nowoczesność nie burząc tradycji pielęgnowanej od wielu lat.

8 INFORMACJE PRAKTYCZNE O DANII
Powierzchnia: km kw. Ludność: 5,3 miliona Ilość wysp: 405 Stolica: Kopenhaga, ok. 1,1 mln mieszkańców Główne miasta: Aarhus, Odense, Aalborg. Waluta: 1 DKK = 0,56 PLN

9 JĘZYK Oficjalnym językiem Królestwa Danii jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Języki mniejszości to turecki oraz niemiecki. Na terytoriach zależnych Danii używane są też języki farerski i grenlandzki. Najpowszechniej znanymi językami obcymi są angielski i niemiecki

10 HYMN W Danii oficjalnie przyjęte są dwa hymny państwowe:
hymn królewski Kong Kristian (Król Kristian) hymn narodowy Der er et yndigt land (Jest taki piękny kraj).

11 MENTALNOŚĆ DUŃCZYKÓW Duńczycy są generalnie pełni rezerwy, choć i tak bardziej otwarci niż ich sąsiedzi Norwegowie i Szwedzi. Nie stronią od zabawy, ale gdy coś trzeba zrobić, są bardzo pracowici. Charakteryzują się również wysoką kulturą osobistą, choć z drugiej strony zarzuca im się też arogancki i wyniosły sposób bycia.

12 ZWYCZAJE Najważniejszą wartością w duńskiej etykiecie jest poszanowanie prywatności każdej osoby. Nie należy wchodzić bez zaproszenia do cudzego domu ani wypytywać o sprawy osobiste. Publiczne okazywanie uczuć uważane jest za słabość. Duńczycy unikają konfliktów, chyba, że zostaną sprowokowani.

13 TOLERANCJA WOBEC ODMIENNYCH PREFERENCJI SEKSUALNYCH
Dania jest bardzo liberalnym krajem, jeśli chodzi o tolerancję wobec odmiennych preferencji seksualnych. Stolica kraju, Kopenhaga, jest popularnym kierunkiem dla podróżujących gejów i lesbijek. Ma aktywną społeczność gejowską i wiele klubów dla osób o homo-seksualnej orientacji. W sierpniu odbywa się tam parada "Mermaid Pride", a w październiku Kopenhaski Festiwal Filmów Gejowskich i Lesbijskich.

14 STRUKTURA ETNICZNA Większość populacji Danii stanowią Skandynawowie. Pozostałe grupy to Inuici z Grenlandii, Farerowie i imigranci (głównie z Południowej Azji i Bliskiego Wschodu).

15 KULTURA Duńska kultura oparta jest na połączeniu dziedzictwa nordyckiego i europejskiego, na tradycjach wojowniczego ludu Wikingów i tysiącletniej monarchii silnie powiązanej z Europą. Duńska specyfika kulturowa to między innymi liczne, nawet tysiącletnie kościoły, pulsujące życie uliczne prowincjonalnych miast, okazałe zamki i rezydencje oraz sławna na całym świecie duńska architektura

16 RELIGIA Według danych z 2005 roku, 83% Duńczyków jest wyznania luterańskiego. Reszta to głównie wyznawcy innych chrześcijańskich religii. Ponadto 4% populacji kraju stanowią muzułmanie. Jest około 150 rozmaitych wspólnot religijnych o różnej wielkości. W Danii istnieje około 100 oficjalnie zatwierdzonych wspólnot religijnych, w tym islam, buddyzm i hinduizm, oznacza to, że duchowni tych wspólnot są uprawnieni do udzielania ślubów.

17 ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W Danii w ciągu roku obchodzone są święta religijne i państwowe oraz dni świętowane zgodnie z tradycją. Niektóre z tych dni są wolne od zajęć szkolnych i pracy. Zapusty / wiosna 1 stycznia / Nowy Rok. 8. marca / Dzień Kobiet Marzec / kwiecień Wielkanoc 16 kwietnia / dzień urodzin królowej. Kwiecień / maj - Wielki Dzień Modlitwy 1 maja / Dzień Pracy. Maj / czerwiec / Wniebowstąpienie, Zielone Świątki. 5 czerwca / Dzień Konstytucji 25/26 grudnia / Boże Narodzenie. 31 grudnia - Sylwester

18 INNE ŚWIĘTA W niektórych szkołach obchodzony jest Ramadan - święto muzułmanów. 31 października coraz częściej obchodzona jest amerykańska tradycja Halloween. Dzieci przebierają się za czarownice i upiory, drążone są dynie, w których wycina się oczy i usta, a w środku zapala się świeczkę. W wielu miejscach Danii świętowany jest karnawał południowoamerykański - wielobarwny przemarsz w takt rytmów samby. Największa impreza tego typu ma miejsce w czasie Zielonych Świątek w Kopenhadze.

19 TRADYCJA zwykle motywami jodły i tańczących skrzatów
Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Danii rozpoczynają się od adwentowego wieńca. Wieniec ten ma cztery świece, które zapalane są po kolei w cztery niedziele poprzedzające Wigilię. Do świątecznych tradycji w Danii należy zapalanie świecy-kalendarza. Świeca taka ma podziałkę złożoną z 24 kresek ozdobionych zwykle motywami jodły i tańczących skrzatów W większości domów świece te zapalane są 1 grudnia, bardzo często przy śniadaniu. Obowiązek zdmuchnięcie świeczki w porę, zanim zacznie topić się kreska oznaczająca następny dzień, spoczywa na ogół na dzieciach.

20 Noc św. Łucji Święta Łucja to w kościele katolickim patronka światła. Poświęcona jej noc obchodzona jest z 12 na 13 grudnia, zwłaszcza w szkołach, domach starców, szpitalach i innych instytucjach w całej Danii. Podczas tego święta odbywają się procesje małych dziewczynek i tradycyjne śpiewy. Noc przedwigilijna Noc poprzedzająca Wigilię ma niezwykłą atmosferę. Dla wielu ludzi zaczyna się czas wolny od pracy i wykorzystują oni tę okazję, by spotkać się z przyjaciółmi i krewnymi, z którymi ze względu na inne zobowiązania nie będą mogli się zobaczyć w czasie świąt. Dają sobie wówczas drobne upominki, a dzieci otrzymują „ableskiver” (ciasteczka wypiekane w specjalnej brytfannie) z polewą cukrową, dżemem lub syropem klonowym. W menu jest także „risengrod” (ryż gotowany w mleku) z cukrem, cynamonem i odrobiną masła. Do tego podaje się również „hvidtol” (duńskie domowe piwo, słabo sfermentowane), ale nikt nie wymierzy ci żadnej strasznej kary, jeśli zrezygnujesz z tego specjału.

21 TANIEC I STRÓJ NARODOWY
Duńskie stroje ludowe są kolorowe i bogato zdobione. W Danii nie istnieje jednak jeden typ stroju, który można by nazwać narodowym strojem ludowym. Jedną z najważniejszych cech duńskich strojów ludowych XVII i XIX wieku był właśnie ich indywidualny charakter.

22 KUCHNIA DUŃSKA Bazuje ona na różnego rodzaju mięsach (wieprzowinie, wołowinie, kurczakach, kaczce) rybach, ziemniakach, sosach, warzywach gotowanych i konserwowanych w zalewie octowej. Duńczycy jedzą więc podobnie do Polaków, ich obiad składa się najczęściej z mięsa, ziemniaków i warzyw, a różni się od polskiego obiadu godzina podania. W Danii głównym posiłkiem odpowiadającym polskiemu obiadowi jest kolacja, podawana około godziny Sztandarową potrawą duńską jest schab pieczony.

23 Duńczycy jedzą sporo ryb, najczęściej pieczonych lub w zalewie octowej (śledzie, flądry, dorsze itp.) Gama ryb mogłaby zachwycić każdego smakosza - dostępne są chyba wszelkie kombinacje ryb w warzywach, przeróżnych sosach, gotowanych, pieczonych i marynowanych. Podobnie podawane są warzywa (biała kapusta, marchew, pory, zielony groch, kalafiory i jarmuż) - gotowane lub w zalewie octowej. Co ciekawe Duńczycy, którzy bardzo chętnie jedzą wszelkie marynaty w ogóle nie stosują kwaszenia. Kiszona kapusta czy ogórki są dla nich po prostu zepsute.

24 Kuchnia duńska - tak podobna do polskiej, z kotletami mielonymi i grochówką - różni się jedynie po względem napojów. Duńczycy piją kawę, soki, mleko natomiast rzadko - herbatę. Innymi napojami których stosuje się znacznie mniej niż w Polsce są alkohole. Duńczycy co prawda mają naprawdę duży wybór alkoholi (piwa, wina, wódki czyste i likiery), ale piją ich niewielkie ilości.

25 Mówiąc o kuchni duńskiej nie sposób nie wspomnieć o serach
Mówiąc o kuchni duńskiej nie sposób nie wspomnieć o serach. Duńczycy zajadają się serami żółtymi, topionymi i pleśniowymi. Aromat niektórych z nich mógłby zwalić przeciętnego Polaka z nóg, ale warto ich spróbować - są wyśmienite.

26 Godziny posiłków to dla Duńczyków rzecz święta
Godziny posiłków to dla Duńczyków rzecz święta. Znają je wszyscy i według nich "można regulować zegarki" w większości rodzin. Zaproszenie na kolację może się ograniczyć do kilku słów: czy możecie do nas przyjść w sobotę na godzinę 17.30? Ale jeśli zostaniemy zaproszeni na godz , to musimy zjeść kolację w domu, bo czeka nas tylko pogawędka przy kawie, ciastkach i może kieliszku koniaku czy likieru. Jeśli zostaniemy zaproszeni na godz. np , to czeka nas dobry podobiadek, a jeśli to będzie w niedzielę, to może się zdarzyć, że zostanie podany uroczysty obiad z przekąską, daniem głównym i deserem i zakończony poobiednią kawą. Jeśli nie było mowy w zaproszeniu o kolacji, to po kawie należy zbierać się do wyjścia. Zaproszenie na kawę nie zobowiązuje do podarku, ale zaproszenie na uroczysty podobiadek lub kolację wymaga małego podarunku. Najczęściej będzie to butelka wina, kwiaty lub czekoladki.

27 Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO zawiera pomniki kultury i przyrody o uniwersalnej wartości. W Danii są cztery takie skarby. Kurhany, kamienie runiczne i kościół w Jelling 1994 Katedra w Roskilde 1995 Zamek Kronborg 2000 Fiord lodowy Ilulissat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii 2004

28 Kurhany i jeden z kamieni runicznych stanowią wyjątkowy przykład nordyckiej kultury pogańskiej, zaś drugi z kamieni, wraz z kościołem, świadczą o przechodzeniu w połowie X w., ludu duńskiego na chrześcijaństwo.

29 Najważniejszym pomnikiem kultury narodowej obok Jelling jest katedra w Roskilde. Katedra w Roskilde została wzniesiona w XII i XIII w. i była pierwszą ceglaną katedrą gotycką w Skandynawii. Zapoczątkowała ona rozprzestrzenianie się tego stylu w całej Europie Północnej. Od XV w. katedra stanowi mauzoleum duńskiej rodziny królewskiej. Przez kolejne stulecia, aż do końca XIX w., wzbogacano ją przybudówkami i kaplicami bocznymi. Ilustruje ona rozwój europejskiej architektury sakralnej.

30 Zamek Kronborg znalazł się na liście UNESCO jako wybitny przykład zamku renesansowego, a także ze względu na rolę, jaką odegrał w historii regionu w XVI i XVII, a w końcu XVII w., zgodnie z założeniami ówczesnej architektury wojskowej, umocniono jego system obronny. Zamek nigdy nie był przebudowywany. W świecie znany jest jako zamek Elsinor, miejsce akcji Hamleta, najsłynniejszego dramatu Szekspira.

31 Fiord, nazwany od położonego w pobliżu miasta Ilulissat leży 250 km za kołem podbiegunowym północnym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Rozciąga się na długości ok.40 km, a jego szerokość sięga 7 km. Badany przez ponad 250 lat, pomógł w zrozumieniu zmian klimatu i procesów glacjologicznych. Połączenie ogromnej tafli lodu i niezwykłego dźwięku towarzyszącego strumieniom lodowcowym szybko przesuwającym się w stronę fiordu pokrytego lodowymi górami, tworzy niezwykłe, budzące zachwyt zjawisko natury.

32 LEGOLAND Legoland w Billund: Kraina zabawy Ten park rozrywki powstał w 1968 r. Jest to miejsce niezwykłe. Nie tylko dlatego, że wiąże się z historią "od pucybuta do milionera". Położony wśród pól, nasycony klimatem duńskiej prowincji – już sam dojazd tutaj wprawia w dobry nastrój. A gigantyczne klocki LEGO, umieszczone na poboczu drogi, dodatkowo oznajmiają, że zbliżamy się do krainy zabawy.

33

34

35

36

37

38

39 CALSBERG Carlsberg jest jedną z największych duńskich firm piwowarskich, obecna jest w ponad 50 krajach na świecie i zatrudnia około 31 tys. pracowników. Siedziba firmy znajduje się w Valby w Kopenhadze. Firma została założona w 1847 przez J. C. Jacobsena, a jej nazwa pochodzi od imienia jego syna - Carla Jacobsena.

40

41

42 KONIEC


Pobierz ppt "DANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google