Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHRISTMAS IN POLAND AND GREAT BRITAIN. ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE I WIELKIEJ BRYTANII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHRISTMAS IN POLAND AND GREAT BRITAIN. ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE I WIELKIEJ BRYTANII."— Zapis prezentacji:

1 CHRISTMAS IN POLAND AND GREAT BRITAIN

2 ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE I WIELKIEJ BRYTANII

3 Święta w Polsce różnią się od tradycji świątecznych w Wielkiej Brytanii. Mamy inne potrawy na kolację, wierzymy w inne postacie przynoszące prezenty. My obchodzimy Boże Narodzenie w gronie rodziny, natomiast Brytyjczycy wykorzystują ten czas na zabawy w towarzystwie przyjaciół.

4 Brytyjczycy obchodzą 3 dni Świąt Bożego Narodzenia: - Christmas Eve - Christmas Day - Boxing Day

5 24th December– Christmas Eve Tego dnia Brytyjczycy dekorują swoje domy, zawieszają jemiołę, dzieci ubierają choinkę. Dzień ten nie jest wolny od pracy. Większą wagę przywiązują oni do dwóch kolejnych dni:

6 25th December- Christmas Day To pierwszy dzień świąt dla Brytyjczyków. Tego dnia rodziny starają się być razem, odbywają się wszystkie uroczystości i przyjęcia. Przyjaciele i krewni jedzą uroczysty obiad i wręczają sobie prezenty.

7 26th December - Boxing Day To dzień odwiedzin przyjaciół, wyjść do kina, teatru, na koncerty. Jest to także czas wyprzedaży poświątecznych, dlatego wielu Brytyjczyków spędza drugi dzień świąt właśnie na promocyjnych zakupach.

8 POLSKA WIELKA BRYTANIA -indyk - turkey -pieczone ziemniaki z brukselką - baked potatoes and Brussels sprouts -pudding bożonarodzeniowy - Christmas Pudding - ciasto z marcepanem - cake with marzipan 12 potraw na stole wigilijnym m.in.: - barszcz/ grochówka - ryba: karp - kapusta (z grzybami) - pierogi i krokiety - makowiec i makówki

9 POLSKI KARPGROCHÓWKA BARSZCZ

10 KAPUSTA Z GRZYBAMI KROKIETY

11 MAKOWIEC PIEROGI

12 Barszcz ANGIELSKI INDYK PIECZONE ZIEMNIAKI Z BRUKSELKĄ

13 CIASTO Z MARCEPANEM PUDDING BOŻONARODZENIOWY

14 Według wierzeń i tradycji prezenty w Polsce przynosi Jezusek, Dzieciątko albo Aniołek w zależności od regionu. Kiedy rodzina skończy spożywać wieczerzę wigilijną wszyscy idą pod choinkę zobaczyć prezenty.

15 W Wielkiej Brytanii prezenty dostaje się w I Dzień Świąt od św. Mikołaja (Father Christmas). W nocy według zwyczaju przybywa on na saniach ciągniętych przez renifery, przeciska się przez komin i zostawia prezenty w skarpetach przywieszonych na kominku.

16 Polacy pod obrus wigilijnego stołu wkładają sianko na znak miejsca, w którym leżał mały Jezusek. Według tradycji możemy zasiąść do stołu dopiero, gdy zabłyśnie na niebie Pierwsza Gwiazda. Przed kolacją wigilijną dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia i wybaczamy wszystkie winy, żeby zasiąść do stołu z czystym sercem. Następnie czytamy Pismo Święte o narodzeniu Jezusa.

17 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "CHRISTMAS IN POLAND AND GREAT BRITAIN. ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W POLSCE I WIELKIEJ BRYTANII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google