Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej."— Zapis prezentacji:

1 Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej

2 Holandia Holandia jest od 1848 r. monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi monarcha, od 1890 r. jest nią kobieta. Holandia jest od 1848 r. monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi monarcha, od 1890 r. jest nią kobieta.

3 Święto Holendrzy obchodzą swoje święto narodowe Dzień Królowej w sposób szczególny: Holendrzy obchodzą swoje święto narodowe Dzień Królowej w sposób szczególny: –Nie ma defilad, przemówień ani wielkich ceremonii. Tego dnia kraj przechodzi metamorfozę – Holandia zamienia się w wielki pomarańczowy jarmark - barwa domu królewskiego Oranje-Nassau. Tego dnia kraj przechodzi metamorfozę – Holandia zamienia się w wielki pomarańczowy jarmark - barwa domu królewskiego Oranje-Nassau.

4

5 Dynastia Orańska Dynastia Orańska, na czele której od 30 lat stoi Królowa Beatrix, od wielu wieków symbolizuje jedność i wolność Niderlandów i od prawie dwóch wieków (od 1813r.) wywodzący się z niej monarchowie władają Holandią. Dynastia Orańska, na czele której od 30 lat stoi Królowa Beatrix, od wielu wieków symbolizuje jedność i wolność Niderlandów i od prawie dwóch wieków (od 1813r.) wywodzący się z niej monarchowie władają Holandią. Ponadto od ponad 120 lat głową państwa jest kobieta – monarchini. Beatrix poprzedziły: jej matka – królowa Juliana i babka – królowa Wilhelmina. Ponadto od ponad 120 lat głową państwa jest kobieta – monarchini. Beatrix poprzedziły: jej matka – królowa Juliana i babka – królowa Wilhelmina.

6

7 Tradycja Tradycja świętowania Dnia Królowej sięga roku 1890, wprowadzona przez liberałów jako dzień jedności narodowej. Dopiero od 1949 roku święto to jest obchodzone właśnie 30 kwietnia w dniu urodzin ówczesnej królowej Juliany, matki obecnej królowej Beatrix. Za panowania królowej Juliany, 30 kwietnia odbywały się defilady przed królewską rezydencją – pałacem w Soestdijk. Tradycja świętowania Dnia Królowej sięga roku 1890, wprowadzona przez liberałów jako dzień jedności narodowej. Dopiero od 1949 roku święto to jest obchodzone właśnie 30 kwietnia w dniu urodzin ówczesnej królowej Juliany, matki obecnej królowej Beatrix. Za panowania królowej Juliany, 30 kwietnia odbywały się defilady przed królewską rezydencją – pałacem w Soestdijk.

8 Beatrix Beatrix, urodzona 31 stycznia 1938 r., pozostała przy tym dniu, ale zmieniła jego formę, chcąc mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. 30 kwietnia monarchini wraz z rodziną królewską odwiedza rok rocznie inną prowincję Holandii. Beatrix, urodzona 31 stycznia 1938 r., pozostała przy tym dniu, ale zmieniła jego formę, chcąc mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. 30 kwietnia monarchini wraz z rodziną królewską odwiedza rok rocznie inną prowincję Holandii.

9 Jej Królewska Mość Beatrix w pałacu Den Bosch w Hadze (2010), fot. V. Mentzel / RVD Jej Królewska Mość Beatrix w pałacu Den Bosch w Hadze (2010), fot. V. Mentzel / RVD

10 Świętowanie W dużych miastach jak Haga, Utrecht czy Amsterdam uroczystości zaczynają się już w wigilię Dnia Królowej – Koninginnenacht. W miastach, miasteczkach organizowane są festyny – zabawy dla ludu. W dużych miastach jak Haga, Utrecht czy Amsterdam uroczystości zaczynają się już w wigilię Dnia Królowej – Koninginnenacht. W miastach, miasteczkach organizowane są festyny – zabawy dla ludu.

11 Targi Świętowaniu Dnia Królowej towarzyszy obowiązkowo tzw. vrijemarkt (wolny rynek), czyli pchli targ: dzieci sprzedają stare zabawki, zarabiając pierwsze pieniądze. Starsi sprzedają, co się da: stare rupiecie z lamusa, pomarańczowe bibeloty, czapki, flagi. Nikt temu się nie sprzeciwia, bo w Dniu Królowej panuje wolność i można sprzedawać, co się chce, nie trzeba mieć zezwolenia. Świętowaniu Dnia Królowej towarzyszy obowiązkowo tzw. vrijemarkt (wolny rynek), czyli pchli targ: dzieci sprzedają stare zabawki, zarabiając pierwsze pieniądze. Starsi sprzedają, co się da: stare rupiecie z lamusa, pomarańczowe bibeloty, czapki, flagi. Nikt temu się nie sprzeciwia, bo w Dniu Królowej panuje wolność i można sprzedawać, co się chce, nie trzeba mieć zezwolenia.

12 200-lecie Szczególnym momentem w życiu Holendrów będą obchody 200-lecia powstania Królestwa Niderlandów obchodzone w latach Szczególnym momentem w życiu Holendrów będą obchody 200-lecia powstania Królestwa Niderlandów obchodzone w latach Obchody trwać będą 2 lata. Obchody trwać będą 2 lata.

13 Rocznica W 2013 r. – przypada 200 rocznica niepodległości Niderlandów ( 2 grudnia 1813 r. suwerennym władcą Holandii został książę orański – Wilhelm I),a w 2015 r. przypada 200. rocznica powstania Królestwa Niderlandów (16 marca 1815 r. koronacja księcia Wilhelma I na króla Zjednoczonego Królestwa Niderlandów). W 2013 r. – przypada 200 rocznica niepodległości Niderlandów ( 2 grudnia 1813 r. suwerennym władcą Holandii został książę orański – Wilhelm I),a w 2015 r. przypada 200. rocznica powstania Królestwa Niderlandów (16 marca 1815 r. koronacja księcia Wilhelma I na króla Zjednoczonego Królestwa Niderlandów).

14

15 KONIEC Prezentację przygotowała Daria Specylak klasa 1 B gimnazjum


Pobierz ppt "Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google