Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej"— Zapis prezentacji:

1 Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej

2 Holandia Holandia jest od 1848 r. monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi monarcha, od 1890 r. jest nią kobieta.

3 Święto Holendrzy obchodzą swoje święto narodowe Dzień Królowej w sposób szczególny: Nie ma defilad, przemówień ani wielkich ceremonii. Tego dnia kraj przechodzi metamorfozę – Holandia zamienia się w wielki pomarańczowy jarmark - barwa domu królewskiego Oranje-Nassau.

4

5 Dynastia Orańska Dynastia Orańska, na czele której od 30 lat stoi Królowa Beatrix, od wielu wieków symbolizuje jedność i wolność Niderlandów i od prawie dwóch wieków (od 1813r.) wywodzący się z niej monarchowie władają Holandią. Ponadto od ponad 120 lat głową państwa jest kobieta – monarchini. Beatrix poprzedziły: jej matka – królowa Juliana i babka – królowa Wilhelmina.

6

7 Tradycja Tradycja świętowania Dnia Królowej sięga roku 1890, wprowadzona przez liberałów jako dzień jedności narodowej. Dopiero od 1949 roku święto to jest obchodzone właśnie 30 kwietnia w dniu urodzin ówczesnej królowej Juliany, matki obecnej królowej Beatrix. Za panowania królowej Juliany, 30 kwietnia odbywały się defilady przed królewską rezydencją – pałacem w Soestdijk.

8 Beatrix Beatrix, urodzona 31 stycznia 1938 r., pozostała przy tym dniu, ale zmieniła jego formę, chcąc mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. 30 kwietnia monarchini wraz z rodziną królewską odwiedza rok rocznie inną prowincję Holandii.

9 Jej Królewska Mość Beatrix w pałacu Den Bosch w Hadze (2010), fot. V
Jej Królewska Mość Beatrix w pałacu Den Bosch w Hadze (2010), fot. V. Mentzel / RVD

10 Świętowanie W dużych miastach jak Haga, Utrecht czy Amsterdam uroczystości zaczynają się już w wigilię Dnia Królowej – Koninginnenacht. W miastach, miasteczkach organizowane są festyny – zabawy dla ludu.

11 Targi Świętowaniu Dnia Królowej towarzyszy obowiązkowo tzw. „vrijemarkt” (wolny rynek), czyli pchli targ: dzieci sprzedają stare zabawki, zarabiając pierwsze pieniądze. Starsi sprzedają, co się da: stare rupiecie z lamusa, pomarańczowe bibeloty, czapki, flagi. Nikt temu się nie sprzeciwia, bo w Dniu Królowej panuje wolność i można sprzedawać, co się chce, nie trzeba mieć zezwolenia.

12 200-lecie Szczególnym momentem w życiu Holendrów będą obchody 200-lecia powstania Królestwa Niderlandów obchodzone w latach Obchody trwać będą 2 lata.

13 Rocznica W 2013 r. – przypada 200 rocznica niepodległości Niderlandów ( 2 grudnia 1813 r. suwerennym władcą Holandii został książę orański – Wilhelm I),a w 2015 r. przypada 200. rocznica powstania Królestwa Niderlandów (16 marca 1815 r. koronacja księcia Wilhelma I na króla Zjednoczonego Królestwa Niderlandów).

14

15 Prezentację przygotowała Daria Specylak klasa 1 B gimnazjum
KONIEC Prezentację przygotowała Daria Specylak klasa 1 B gimnazjum


Pobierz ppt "Koninginnedag – Święto narodowe Holandii Dzień Królowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google