Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAPROTECHNOLOGIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAPROTECHNOLOGIA."— Zapis prezentacji:

1 NAPROTECHNOLOGIA

2 Czym jest naprotechnologia???
Powstała 30 lat temu. Jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności polegającą na prowadzeniu dokładnych obserwacji kobiecego organizmu i tworzeniu na tej podstawie indywidualnych wytycznych dla każdej pary. Zapewnia taką pomoc medyczną i chirurgiczną, która w pełni współdziała z naturalnym cyklem miesiączkowym kobiety, co poprawia warunki i wzmacnia potencjał prokreacyjny małżeństwa. Obejmuje ona także propozycję leczenia dla mężczyzn w przypadku problemów z płodnością Jej wynalazca i prekursor, prof. Thomas Hilgers postawił tezę, iż większość przypadków niepłodności idiopatycznej (o niewyjaśnionym medycznie podłożu) to w istocie nie zdiagnozowane przypadki całkowicie uleczalnej niepłodności. Wraz z prowadzeniem analizy fizjologicznych i biochemicznych procesów zachodzących w organizmie kobiety następuje rozpoznanie problemu. Na tym etapie można zadecydować o włączeniu leczenia hormonalnego lub chirurgicznego oraz ustalić optymalny dla danej pary moment współżycia. Przeciętna długość cyklu metody NaPro (a więc pełnej diagnostyki) trwa 24 miesiące. Oczywiście wielu parom udaje się począć dziecko jeszcze przed upływem dwóch lat.

3 Naprotechnologia jest przy tym metodą w całości naturalną, bo opierającą się na codziennych obserwacjach śluzu, temperatury, samopoczucia itd., bezpieczną dla zdrowia pacjentki i dziecka, rzetelną diagnostycznie, przydatną również przy problemie poronień nawykowych i ciąż zagrożonych. Jest przy tym stosunkowo tania, a w każdym razie ok. trzykrotnie tańsza od In Vitro. Wykorzystywana jest w leczeniu: Probemów z płodnością Nawykowych poronień Zespołu napięcia przedmiesiączkowego Depresji poporodowych Nawracających torbieli na jajnikach Endometriozy Zaburzeń hormonalnych

4 Program leczenia: 1. PRZYGOTOWANIE pary do pierwszej wizyty u lekarza naprotechnologa. Okres ten trwa około trzech miesięcy. Przygotowanie prowadzi przeszkolony Instruktor Modelu Creightona (FCPI), który zapoznaje parę z narzędziem diagnostycznym jakim jest Model Creightona. Na podstawie prowadzonych kart obserwacji cyklu można zauważyć pewne nieprawidłowości, wskazujące np. na zaburzenia hormonalne lub stany zapalne, które mogą prowadzić do obniżonej płodności lub zwiększonego ryzyka poronienia samoistnego. 2. DIAGNOSTYKA. Następnie małżeństwo trafia do wykwalifikowanego lekarza, który przez około trzy miesiące prowadzi diagnostykę laboratoryjną, obrazową czy laparoskopową. Karta obserwacji Modelu Creightona dostarcza informacji , których uzyskanie w inny sposób jest trudne, a nawet niemożliwe. Badania dodatkowe, takie jak ultrasonografia i badania hormonalne, nie są zlecane schematycznie, ale zgodnie z fizjologią danej kobiety, by nie prowadzić do fałszywych wniosków. Prowadzenie obserwacji w sposób ciągły umożliwia również monitorowanie leczenia. 3. LECZENIE. Etap leczenia przyczynowego, trwający do około roku, obejmuje dostępne leczenie hormonalne, chirurgiczne-laparoskopowe lub klasyczną laparotomię. Wykorzystuje się nowoczesne techniki laserowe, waporyzację laserową ognisk endometriozy, chirurgię rekonstrukcyjną jajowodów, specyficzne postępowanie przeciwwzrostowe. Celem jest przywrócenie zdrowia prokreacyjnego pary i uzyskanie poczęcia. Jeśli nie dochodzi do niego w przeciągu maksymalnie dwóch lat, parze doradzana jest adopcja.

5 Bezpłodność u mężczyzn
W wielu przypadkach bezpłodność u mężczyzn może być skutecznie leczona przy pomocy środków medycznych czy interwencji chirurgicznej w układzie urologicznym. Jednakże skuteczność terapii w przypadku mężczyzn jest dużo niższa niż w przypadku kobiet.

6 Zalety metody: • Bezpieczna dla zdrowia • Naturalna, współgra z fizjologią danej kobiety • Daje pełną świadomość zdrowia ginekologicznego • Wiarygodna, naukowo udokumentowana • Oparta na współpracy pary małżeńskiej • Szanuje godność kobiety i małżeństwa • Nowoczesna • Akceptowana moralnie przez wszystkich • Stosunkowo niedroga • Angażuje kobiety lub pary w proces diagnostyczny i leczniczy. Małżonkowie w tej metodzie nie są przedmiotem leczenia lecz uczestniczą w niej w pełny sposób. To od nich również zależą wyniki i skuteczność leczenia. Wielokrotnie podejmują oni decyzje i stają się bardziej odpowiedzialni za własne zdrowie. • Szanuje etyczne normy zawarte w encyklice Humanae Vitae.

7 Statystyka z powodu NIEPŁODNOŚCI w przedziałach czasowych: 44% do 12 miesięcy 62% do 24 miesięcy 71% w 48 miesiącu z powodu ENDOMETRIOZY: 45% po 12 miesiącach 65% po 24 miesiącach 78% po 36 miesiącach z powodu POLICYSTYCZNOŚCI JAJNIKÓW: 40% po 12 miesiącach 65% po 24 miesiącach 90% po 48 miesiącach

8 Napro a in vitro Pozornie in vitro i naprotechnologia niewiele się różnią. Obie metody mają dać ten sam efekt - doprowadzić do urodzenia upragnionego dziecka. Jednak to naprotechnologia chce znaleźć i leczyć skutecznie przyczyny niepłodności, chce pomóc parom w normalnym poczęciu dziecka, a w przypadku niepowodzenia w leczeniu niepłodności wskazuje małżeństwu, że już uczynili wszystko, co mogli. Naprotechnologia jest całościowym systemem leczenia, który wykorzystuje wszelkie możliwości medycyny, i chroni małżonków od niepokoju, który sprawia, że podejmują wyczerpujące wędrówki do kolejnych specjalistów i stają się przy tym tak bardzo podatni na przekraczanie własnych granic. Natomiast in vitro świetnie wykorzystuje niepokój sfrustrowanych małżeństw, obiecuje szybkie definitywne "załatwienie sprawy" i zakłada poczęcie dziecka w warunkach laboratoryjnych. Dziecko staje się przedmiotem zamówienia. In vitro przy tym często dopuszcza pobranie materiału genetycznego od dawców spoza małżeństwa, a w ekstremalnych przypadkach nawet "wypożyczenie" macicy innej kobiety do czasu urodzenia dziecka.

9 Naprotechnologia traktuje małżeństwo jak pacjentów, których należy rzetelnie zdiagnozować i wyleczyć, jeśli to tylko możliwe; in vitro zaś traktuje ich jak klientów, którym wszelkimi sposobami należy zapewnić "produkt" - dziecko, którego tak pragną. Poza tym naprotechnologia jest w pełni bezpieczna dla matki i dziecka, natomiast zapłodnienie in vitro niesie ze sobą ryzyko powikłań np.: ciąże mnogie, dużo mniejsza waga urodzeniowa noworodków, zwiększone ryzyko mózgowego porażenia dzieciecego, ciąża pozamaciczna. Pod względem stanowiska Kościoła naprotechnologia jest w pełni popierana, w przeciwieństwie do in vitro. Kościół katolicki odrzuca zapłodnienie pozaustrojowe z 2 powodów etycznych. Po pierwsze, naruszenie naturalnego związku współżycia seksualnego pary małżeńskiej oraz prokreacji jest sprzeczne z katolicką etyką seksualną. Drugim powodem sprzeciwu Kościoła jest częste niszczenie nieużytych w czasie embriotransferu zarodków, a także wykorzystywanie ich do innych działań medycznych . Kościół uważa embrion za pełnoprawną osobę na równi z ludźmi dorosłymi, tłumacząc to faktem, że poczęcie człowieka jest jednoznaczne z otrzymaniem duszy nieśmiertelnej. Obie metody różni też cena, naprotechnologia jest ok. 3 razy tańsza.

10 Koszty Koszty dla pacjentów naprotechnologii są nieporównywalne z cenami zastosowania metody in vitro (które liczy się w dziesiątkach tysięcy złotych), i nie można ich jednoznacznie z góry określić. Konsultacje z instruktorem, których w pierwszym roku jest 8, a w kolejnych latach stopniowo jest ich coraz mniej – kosztują 100 zł za spotkanie, które trwa ok. 2 godzin. Kolejne wydatki to konsultacje z lekarzem oraz leczenie, które zależy od wymaganej terapii: operacji chirurgicznej lub samych leków. Końcowy koszt naprotechnologii jest więc tak różny, jak różne są indywidualne przypadki. Pacjent musi zapłacić średnio 1000 euro.

11 szansa-na-dziecko-bez-in-vitro/
Polecane linki: szansa-na-dziecko-bez-in-vitro/ 5&typ=ro&id=ro14.txt

12 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "NAPROTECHNOLOGIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google