Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba aborcji od lat wzrasta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba aborcji od lat wzrasta."— Zapis prezentacji:

1

2 W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba aborcji od lat wzrasta.

3 Przedstawiając rówieśnikom tę prezentacje chcielibyśmy zapoznać ich z tematem aborcji oraz podać wskazówki, jak zapobiec usuwaniu ciąży.

4 O aborcji Konsekwencje Aborcja a poronienie Aborcja w świetle prawa Kościół o aborcji Przeżyła aborcję Zapobieganie aborcji

5 Poronienie (wywołanie poronienia), usunięcie ciąży. W efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu. To bezpardonowa i "wroga" inwazja w dwa organizmy - poczętego dziecka i jej matki. Po tak brutalnej ingerencji organizm matki jest narażony na szereg negatywnych następstw, mogących prowadzić nawet do zgonu.

6 Fizyczno-biologicznePsychiczne 1.krwotoki 2.zakrzepy (mogące powodować zapalenia żył i innych organów wewnętrznych, a także - zator płuc) 3.infekcje zakażenia krwi 4.powikłania (niepłodność, zaburzenia w miesiączkowaniu) 5.komplikacje w przypadku kolejnej ciąży (samoistne poronienie, niewydolność szyjki macicy) 6.śmierć matki 1.depresja mogąca - w niektórych przypadkach - prowadzić do wrogości wobec kolejnych dzieci 2.osłabienie więzi rodzinnych i "instynktu macierzyńskiego" 3.bolesne wspomnienia 4.wyrzuty sumienia

7 Charakterproces sztuczny, celowy, wymuszony np. lekami proces samoistny, spontaniczny, naturalny Przyczynyróżne powody wykonywania, w tym medyczne (ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki) wady wrodzone zarodka lub płodu, choroba przyszłej matki, wypadek, przyczyna może pozostać nieznana Różniceingerencja z zewnątrz (np. bezpośrednio do jamy macicy), aby zniszczyć i usunąć zarodek lub płód wydalenie embrionu* lub przedwczesne urodzenie poczętego dziecka; samoistne zakończenie ciąży przed 22 tygodniem jej trwania Zarodek/Płódżyje w momencie przystąpienia do aborcji uprzednio obumarły wewnątrz macicy Embrion - organizm ludzki lub zwierzęcy rozwijający się z zapłodnionego jaja; zarodek AborcjaPoronienie

8 Ustawa z 1997 r. ograniczyła dostęp do zabiegów przerywania ciąży - odtąd można dokonywać legalnej aborcji przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego Od 1996 r. ustawa dopuszczała przerywanie ciąży również gdy kobieta ciężarna znajduje się w trudnej sytuacji.

9 Dekalog V. Przykazanie Nie zabijaj Katechizm Kościoła Katolickiego "Życie ludzkie od chwili poczęcia winno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. (...) Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym."

10 Część I Część II

11 Jak zapobiec aborcji? Pomimo tak młodego wieku każdy z nas może sprawić, aby ten okrutny zabieg był wykonywany coraz rzadziej! Co należy robić? Wystarczy, że poinformujemy osoby pełnoletnie o możliwości całkowitego zakazu wykonywania aborcji. W ostatnim czasie wielu parafiach, urzędach gminy pojawiły się listy, na które można się wpisać (za okazaniem dowodu osobistego), aby zapobiec usuwaniu ciąży. Tak więc powiedzmy o tym naszym rodzicom, starszym znajomym! Nie bądźmy obojętni wobec aborcji!

12 Do prezentacji wykorzystaliśmy materiały z następujących stron internetowych: http://www.aborcja.strony.pl/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja. http://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja


Pobierz ppt "W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci. 510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba aborcji od lat wzrasta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google