Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum przy ZS im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum przy ZS im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum przy ZS im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie
Aborcja Magdalena Golba Damian Dźwigała Gimnazjum przy ZS im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie

2 W roku 2009 legalnie zabito w polskich szpitalach 538 dzieci.
510 z nich z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba aborcji od lat wzrasta.

3 Przedstawiając rówieśnikom tę prezentacje chcielibyśmy zapoznać ich z tematem aborcji oraz podać wskazówki, jak zapobiec usuwaniu ciąży.

4 Spis treści O aborcji Konsekwencje Aborcja a poronienie
Aborcja w świetle prawa Kościół o aborcji „Przeżyła aborcję” Zapobieganie aborcji

5 Aborcja Poronienie (wywołanie poronienia), usunięcie ciąży. W efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu. To bezpardonowa i "wroga" inwazja w dwa organizmy - poczętego dziecka i jej matki. Po tak brutalnej ingerencji organizm matki jest narażony na szereg negatywnych następstw, mogących prowadzić nawet do zgonu.

6 Fizyczno-biologiczne
Konsekwencje aborcji Fizyczno-biologiczne Psychiczne krwotoki zakrzepy (mogące powodować zapalenia żył i innych organów wewnętrznych, a także - zator płuc) infekcje zakażenia krwi powikłania (niepłodność, zaburzenia w miesiączkowaniu) komplikacje w przypadku kolejnej ciąży (samoistne poronienie, niewydolność szyjki macicy) śmierć matki depresja mogąca - w niektórych przypadkach - prowadzić do wrogości wobec kolejnych dzieci osłabienie więzi rodzinnych i "instynktu macierzyńskiego" bolesne wspomnienia wyrzuty sumienia

7 Porównanie Aborcja Poronienie Charakter
proces sztuczny, celowy, wymuszony np. lekami proces samoistny, spontaniczny, naturalny Przyczyny różne powody wykonywania, w tym medyczne (ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki) wady wrodzone zarodka lub płodu, choroba przyszłej matki, wypadek, przyczyna może pozostać nieznana Różnice ingerencja z zewnątrz (np. bezpośrednio do jamy macicy), aby zniszczyć i usunąć zarodek lub płód wydalenie embrionu* lub przedwczesne urodzenie poczętego dziecka; samoistne zakończenie ciąży przed 22 tygodniem jej trwania Zarodek/Płód żyje w momencie przystąpienia do aborcji uprzednio obumarły wewnątrz macicy Embrion - organizm ludzki lub zwierzęcy rozwijający się z zapłodnionego jaja; zarodek

8 Aborcja w świetle prawa
Ustawa z 1997 r. ograniczyła dostęp do zabiegów przerywania ciąży - odtąd można dokonywać legalnej aborcji przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej duże prawdopodobieństwo ciężkiego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego Od 1996 r. ustawa dopuszczała przerywanie ciąży również gdy kobieta ciężarna znajduje się w trudnej sytuacji.

9 Katechizm Kościoła Katolickiego
Kościół o aborcji Dekalog V. Przykazanie „Nie zabijaj” Katechizm Kościoła Katolickiego "Życie ludzkie od chwili poczęcia winno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. (...) Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym."

10 „Przeżyła aborcję” Część I Część II

11 Zapobieganie aborcji Jak zapobiec aborcji? Pomimo tak młodego wieku każdy z nas może sprawić, aby ten okrutny zabieg był wykonywany coraz rzadziej! Co należy robić? Wystarczy, że poinformujemy osoby pełnoletnie o możliwości całkowitego zakazu wykonywania aborcji. W ostatnim czasie wielu parafiach, urzędach gminy pojawiły się listy, na które można się wpisać (za okazaniem dowodu osobistego) , aby zapobiec usuwaniu ciąży. Tak więc powiedzmy o tym naszym rodzicom, starszym znajomym! Nie bądźmy obojętni wobec aborcji!

12 Dziękujemy za uwagę! Do prezentacji wykorzystaliśmy materiały z
następujących stron internetowych: .


Pobierz ppt "Gimnazjum przy ZS im. Gen. Franciszka Kamińskiego w Adamowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google