Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO"— Zapis prezentacji:

1 ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW DECYZYJNYCH KRÓTKOOKRESOWYCH WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO

2 WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO
Problem dotyczy wariantów technologicznych różniących się strukturą kosztów, tzn.: warianty charakteryzujące się wyższymi kosztami stałymi mają za to niższe koszy zmienne, a warianty o niższych kosztach stałych mają wyższe koszty zmienne. Wówczas wybór wariantu procesu technologicznego polega na znalezieniu rozmiarów produkcji, przy których następuje zrównanie łącznych kosztów rozpatrywanych wariantów. Wówczas dla produkcji przekraczającej te rozmiary jeden z wariantów będzie tańszy od pozostałych.

3 WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO

4 Wybór Wariantu Technologicznego

5 Zadanie

6 UJĘCIE GRAFICZNE

7 Zadanie

8 Zadanie - rozwiązanie

9 Zadanie (wybór technologii

10 Zadanie (wybór technologii) – etapy rozwiązania:
Ustalenie opłacalności założenia instalacji gazowej polega na wykazaniu, czy liczba przejeżdżanych kilometrów jest wystarczająca dla zrekompensowania poniesionych wydatków na założenie instalacji. W tym celu należy: Ustalić roczne koszty z tytułu założenia instalacji gazowej, Ustalić oszczędności na kosztach paliwa na jednym kilometrze po zainstalowaniu instalacji gazowej w obu samochodach, Ustalić liczbę kilometrów, przy których roczne całkowite koszty instalacji gazowej zostaną zrekompensowane oszczędnościami na kosztach paliwa: dla Forda, dla Mercedesa. Porównać ustaloną liczbę kilometrów dla obu samochodów z liczbą przejeżdżanych przez nie w roku kilometrów.

11 WYBÓR TECHNOLOGII PRODUKCJI-TABELA

12 WYBÓR TECHNOLOGII PRODUKCJI – UJĘCIE GRAFICZNE

13 Na układzie współrzędnych:
UJĘCIE GRAFICZNE DLA CAŁEGO OKRESU EKSPLOATACJI INSTALACJI W FORDZIE (bez rozliczania na okresy roczne poniesionego wydatku na instalację) Na układzie współrzędnych: porównaj koszty całkowite obu wariantów dla obu samochodów, wskaż przedział przejechanych kilometrów, dla którego nie opłaca się zakładać instalacji 2. Która forma ujęcia kosztów (dla całego okresu eksploatacji, czy np. okresów rocznych) jest bardziej praktyczna?

14 WNIOSKI Opłacalność wyboru nowocześniejszego urządzenia jest tym większa im: * Dokładniej można to sformułować następująco: opłacalność nowocześniejszego urządzenia jest większa, gdy na jednostkę oszczędności na kosztach eksploatacji (kosztach zmiennych) przypadają mniejsze dodatkowe nakłady związane z zakupem tego urządzenia.


Pobierz ppt "WYBÓR WARIANTU TECHNOLOGICZNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google