Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE NOWE WYZWANIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE NOWE WYZWANIE."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE NOWE WYZWANIE

2 PROWADZI WCZESNĄ PROFILAKTYKĘ
KOMPETENCJE SZKOŁY SZKOŁA INFORMUJE UDZIELA POMOCY PROWADZI WCZESNĄ PROFILAKTYKĘ

3 „Dopalacze” – czyli nowe narkotyki
To produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy: 1) o działaniu pobudzającym, 2) o działaniu halucynogennym oraz 3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany. Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy (czyli na mózg). Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

4 JEŚLI TYLKO ZNAJDZIESZ TAKIE ŚRODKI U SWOJEGO DZIECKA, NATYCHMIAST REAGUJ!
Najpopularniejsze nazwy SPICE SENSE DEVILS MOCARZ CHERRY KOSIARZ SZTYWNY MISZA PAPIEREK LAKMUSOWY

5 Prawdziwa historia Dopalacze spróbowałem w wieku 15 lat, po raz pierwszy nie zrobiło to na mnie szczególnego wrażenia, wcześniej paliłem trawę. Pisząc „dopalacze” mam na myśli syntetyczne cannabinole. Każdy narkotyk ma swoje lustrzane odbicie w dopalaczach. Według mnie dopalacze niczym się nie różnią od narkotyków poza tym, że są legalne i jeszcze nie wiadomo jakie szkody w organizmie mogą spowodować. Dopalacze mają to do siebie że efekt „odurzenia” trwa krótko i co chwile (pół godziny) trzeba dopalać, aby pożądany efekt się utrzymywał. W przypadku dopalaczy tych, które się pali jest tak, że na początku jest jak po marihuanie, ale po 2-3 dopaleniach człowiek się męczy, ma poczucie wyczerpania, idzie spać, budzi się co pół godziny, żeby znowu dopalić. Człowiek w ciągu na tym szajsie przestaje być człowiekiem, staje się „Żywym Trupem”. Najgorsze jest to że nie można przestać, a potem strach, popaprane myśli…może pójść się wyhuśtać. Pierwszy raz od 7 miesięcy jestem czysty… może nauczę się żyć normalnie.

6 DLACZEGO? ODMAWIA ,,…mam poczucie bezpieczeństwa…” ,,…jestem kochana…”
RYZYKUJE ,,…niech mnie ktoś zaakceptuje!” ,,…czy to coś złego?” ,,…nudzę się, spróbuję…”

7 Drogi Rodzicu! Mów, ale i słuchaj, staraj się zrozumieć!
Ustal reguły i proste zasady! Nagradzaj, bo dziecko trzeba chwalić! Organizuj wspólny czas!

8 Po czym poznać, że dziecko zażywa dopalacze?
Rozpoznanie zatrucia dopalaczami jest bardzo trudne. Objawy są różne i zależą od rodzaju zażytej substancji. Mogą to być: gorączka, pobudzenie psychoruchowe, bezsenność i nadmierna wesołość lub – przeciwnie – smutek i poczucie pustki, nudności i wymioty, zawroty głowy, bełkotliwa mowa i splątanie, agresja, nietrzymanie moczu i kału, podwyższone ciśnienie i przyspieszone tętno. Najgroźniejszym skutkiem zażycia dopalaczy są zawał serca i udar mózgu. Reakcja ze strony rodziców powinna być natychmiastowa, szczególnie, gdy dziecko straci świadomość i nie ma już z nim kontaktu. UWAGA! Zmiany świadomości powodowane używaniem „dopalaczy” zwiększają ryzyko niebezpiecznego wypadku, odniesienia urazu, a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może spowodować skutki śmiertelne.

9

10 Co robić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma kontakt z dopalaczami?
zacznij działać, problem sam się nie rozwiąże; dowiedz się jak najwięcej o substancjach psychoaktywnych; ustal reguły postępowania i konsekwentnie ich przestrzegaj; okazuj miłość i zainteresowanie swojemu dziecku; korzystaj ze wsparcia; nie usprawiedliwiaj nieobecności w szkole; nie wstydź się i nie ukrywaj problemu szukaj specjalistycznej pomocy.

11 Gdzie szukać pomocy?  990 – Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania Narkotyki Narkomania, który czynny jest w godzinach od 16:00-21:00  oraz Antynarkotykowej Poradni Internetowej, działającej pod adresem www.narkomania.org.pl  – pod tym numerem anonimowo i bezpłatnie każdy młody człowiek może uzyskać pomoc i wsparcie. Eksperci pomagają też rodzicom i nauczycielom (linia dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www pl/napisz).  – bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod

12 W prezentacji wykorzystano:
grafikę oferta śmierci, grafika do artykułu ,,Recepta na udane wakacje bez dopalaczy” grafikę dopalacze ABC narkotyków dla rodziców i pedagogów - Kryzysowo.pl materiały pochodzące z kampanii społecznej Narkotyki? To mnie nie kręci! Plakat Pierwsza Pomoc Dopalacze niszczą życie - film ostrowskiej grupy PaT  Produkcja: Ostrowska Grupa PaT „Uzależnieni od Teatru”


Pobierz ppt "DOPALACZE NOWE WYZWANIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google