Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZEKOLADA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZEKOLADA."— Zapis prezentacji:

1 CZEKOLADA

2 Czekolada (nahuatl xocolatl – gorzka woda)
wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 14% suchej odtłuszczonej masy kakaowej.

3 Kakaowiec (Theobroma L
Kakaowiec (Theobroma L.) - niewysokie drzewo rosnące w lasach Ameryki Środkowej i Południowej

4 PRODUKCJA CZEKOLADY Ziarna kakaowca poddawane są fermentacji suszeniu
oczyszczaniu i prażeniu miażdżeniu skorupek wyciskaniu tłuszczu z ziaren

5 KAKAOWIEC

6

7 PRODUKCJA CZEKOLADY Pozostaje sucha substancja, tzw. makuchy, rozdrobnione i wysuszone w T 20 st. Celsjusza w ciemny, aromatyczny proszek, który mieszany z cukrem staje się czekoladą w proszku.

8 PRODUKCJA CZEKOLADY

9 Pierwsza czekolada w tabliczkach powstała z kakao, cukru i koziego mleka w 1839 roku w Niemczech
W Meksyku, powszechna jest czekolada w postaci napoju na wodzie, mleku lub innym płynie.

10 Historyczna maszyna do produkcji czekolady

11 1851 rok pierwsza fabryka czekolady w Polsce
założona przez Karola Wedla

12 Czekolada ma wysoką wartość energetyczną 100 gramów = 2100–2500 kJ (500–700 kcal).

13 UWAGA! Czekolada jest SZKODLIWA dla wielu zwierząt. Organizmy koni, psów, kotów i papug nie są zdolne do metabolizmu zawartego w czekoladzie alkaloidu – teobrominy. Spożycie czekolady może powodować u nich drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć.

14 RODZAJE CZEKOLADY GORZKA – składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką i wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej i powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1–32,7 °C. Zawiera 2–5 razy więcej teobrominy niż mleczna.

15 RODZAJE CZEKOLADY MLECZNA – w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, zawartość kakao nie przekracza 50%. Temperatura wytwarzania wynosi 28,9–30,5 °C. Zawartość tłuszczu ogółem 25%.

16 RODZAJE CZEKOLADY BIAŁA – bez zawartości proszku kakaowego, z niską zawartością masła kakaowego. W najlepszych czekoladach tego rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego. Temperatura wytwarzania 27,9–30,5 °C.

17 PRODUKCJA CZEKOLADY pokruszona masa kakaowa zostaje zmielona w likier czekoladowy dodanie masła kakaowego i lecytyny Podgrzanie do Temp st. C i schłodzenie powoduje powstanie czekolady gorzkiej schłodzenie i wlanie do form piekarniczych powoduje powstanie tabliczek z form.

18

19 CIEKAWOSTKA Czekoladę możemy dodawać do różnych potraw na przykład do naleśników, możemy tworzyć lub kupować lody czekoladowe i inne różne rzeczy typu „Ptasie Mleczko” albo inne.

20

21

22 Dziękuję za uwagę, Emil Sauer


Pobierz ppt "CZEKOLADA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google