Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STARO Ż YTNEJ GRECJI. SPIS ZABYTKÓW 1.Partenon 2.Teatr Dionizosa 3.Agora 4.Świątynia Zeusa Olimpijskiego 5.Świątynia Apolllina 6.Propyleje 7.Świątynia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STARO Ż YTNEJ GRECJI. SPIS ZABYTKÓW 1.Partenon 2.Teatr Dionizosa 3.Agora 4.Świątynia Zeusa Olimpijskiego 5.Świątynia Apolllina 6.Propyleje 7.Świątynia."— Zapis prezentacji:

1 STARO Ż YTNEJ GRECJI

2 SPIS ZABYTKÓW 1.Partenon 2.Teatr Dionizosa 3.Agora 4.Świątynia Zeusa Olimpijskiego 5.Świątynia Apolllina 6.Propyleje 7.Świątynia Ateny Nike 8. Wenus z Milo 9. Posąg Zeusa w Olimpii 10. Artemizjon 11. Mauzoleum w Halikarnasie

3 PARTENON

4 Partenon – jest jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego budowę rozpoczęto w 447 r.p.n.e. a zakończono w 4 32 r.p.n.e. Budynek był poświęcony bogini Atenie. Zbudowany jest zgodnie ze stylem doryckim. Partenon zbudowano z białego marmuru pentelickiego. Uważa się, że budowla powstała wg planów Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz.

5 TEATR DIONIZOSA

6 Teatr Dionizosa- jest to najsłynniejszy teatr grecki. Został wybudowany w Atenach u stóp Akropolu. Kształt być może wywodzi się od miejsca pierwotnych spotkań koło świątyni Dionizosa w Atenach.

7 AGORA

8 Agora - główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Centrum wokół, którego toczyło się życie polityczne i religijne. W okresie klasycznym Agora ateńska była miejscem wielkich zgromadzeń mieszkańców i gorących sporów politycznych. W tym miejscu odbywały się wybory urzędników i sądy skorupkowe (ostracyzm), wystawiano (zanim wzniesiono stały teatr Dionizosa) sztuki teatralne, a także organizowano zawody sportowe.

9 Ś WI Ą TYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO

10 Ś wi ą tynia Zeusa Olimpijskiego - światynia w starożytnych Atenach. Ukończona w 131 r.n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana. Jej budowa rozpoczęła się jednak o wiele wcześniej, bo już w 2. połowie VI wieku p.n.e. za czasów Pizystrata.

11 Ś WI Ą TYNIA APOLLINA

12 Ś wi ą tynia Apollina - wystawiona w Delfach. W VII w. p.n.e. wybudowano tu świątynię, która spłonęła w roku 548/7 p.n.e. Jej resztki zostały wmurowane w późniejszą budowlę. Odbudowane sanktuarium było skonstruowane już całkowicie z kamienia, lecz i ono spłonęło w roku 373/2 p.n.e.

13 PROPYLEJE

14 Propyleje - monumentalna budowla. Budowę rozpoczęto w 437 r.p.n.e. Najsłynniejsze propyleje znajdują się przy wejściu na Akropol Ateński.

15 Ś WI Ą TYNIA ATENY NIKE

16 Ś wi ą tynia Ateny Nike - niewielka świątynia w typie attycko-jońskiego na Akropolu, na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza. Świątynię postawiono w V w p.n.e., choć jej zalążki sięgają okresu archaicznego. Projektantem był prawdopodobnie Kallikrates.

17 WENUS Z MILO

18 Wenus z Milo, Afrodyta z Melos- to najsłynniejsza rzeźba bogini Afrodyty. Jest to rzeźba anonimowego twórcy ze szkoły rodyjskiej z około 150-125 r.p.n.e.

19 POS Ą G ZEUSA W OLIMPII

20 Pos ą g Zeusa był zaliczany przez starożytnych Greków do siedmiu cudów świata. Znajdował się w świątyni w Olimpii. Posąg ten wykonał Fidiasz z użyciem techniki chryzelefantyny po roku 430 p.n.e. Dotrwał jedynie do roku 426 n.e., a znany jest z rzymskiej kopii. Posąg Zeusa uległ zniszczeniu na skutek pożaru.

21 ARTEMIZJON

22 Ś wi ą tynia Artemidy w Efezie – dla starożytnych Greków jeden z siedmiu cudów świata. Znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej (obecnie Turcja). Była to świątynia o wymiarach 130 m na 69 m, zbudowana przez króla Lidii Krezusa około 560 p.n.e

23 MAUZOLEUM W HALIKARNASIE

24 Mauzoleum w Halikarnasie – jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e.. Budynek został zaprojektowany na polecenie królowej-wdowy – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa, ozdobiony przez rzeźbiarzy Skoposa, Leocharesa, Timoteosa i Bryaksisa z Karii.

25 Opracował SZYMON JĘDRASZEK KONIEC


Pobierz ppt "STARO Ż YTNEJ GRECJI. SPIS ZABYTKÓW 1.Partenon 2.Teatr Dionizosa 3.Agora 4.Świątynia Zeusa Olimpijskiego 5.Świątynia Apolllina 6.Propyleje 7.Świątynia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google