Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROCENTY Definicja procentu po łacinie "pro centum" oznacza "na sto" po polsku jedna setna procenty oznaczamy % jeden procent to jeden na sto, czyli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROCENTY Definicja procentu po łacinie "pro centum" oznacza "na sto" po polsku jedna setna procenty oznaczamy % jeden procent to jeden na sto, czyli."— Zapis prezentacji:

1

2 PROCENTY

3 Definicja procentu po łacinie "pro centum" oznacza "na sto" po polsku jedna setna procenty oznaczamy % jeden procent to jeden na sto, czyli jedna setna.

4 ZAPAMIĘTAJ 1% = 1/100 lub 1% = 0.01 100% = 1

5 Zamiana procentów na ułamki Procenty możemy zamieniać na ułamki dziesiętne lub na ułamki zwykłe.

6 Zamiana ułamków na procenty Zamieniając ułamek na procent, wystarczy pomnożyć go przez 100% np.:

7 Diagramy procentowe Porównując dane wyrażone w procentach, najwygodniej posługiwać się diagramami.

8 Przykłady diagramów W grupie nastolatków przeprowadzono ankietę: Jaką porę roku lubisz najbardziej?

9 Diagram kołowy Wynik można przedstawić na diagramie kołowym

10 Diagram słupkowy Wynik można również przedstawić na diagramie słupkowym

11 Uzupełnij tekst Jedną setną część całości nazywamy jednym ………….. Zatem połowa czegoś to.……….procent. Jeżeli cena bluzki na promocji zmalała o 25%, to znaczy, że zapłacimy za nią ………..starej ceny. Jeśli Staś zapłacił za swój rower o 1/8 mniej niż Michał za swój, to znaczy, że Staś zapłacił o ……….procent mniej niż Michał. Jeśli w lutym obniżono cenę jakiegoś towaru o 10%, a w marcu o kolejne 10% to w sumie obniżka jest trochę mniejsza niż 20%. Sprawdź na przykładzie: cena w lutym wynosiła 30 zł. 10% tej ceny to zł. Nowa cena to ………% starej ceny, czyli…..zł -…… zł = ……zł. Kolejna, marcowa obniżka o 10% to obniżka ostatniej ceny o…... zł. W sumie po obu obniżkach płacimy mniej o..…..zł +…...zł =……. zł. Prawda, że wynik to mniej niż 20% ceny pierwotnej? 20% ceny pierwotnej wynosi …….zł. O jaki procent obniżono cenę po obu obniżkach? O……. %.

12 Zadanie 1 Zamień procenty na ułamki zwykłe nieskracalne: 1/25 4% = 1/2 % = 15 % = 2,3% = 125% = 1/200 3/20 23/1000 1 1/4

13 Zadanie 2 Podaj, jaki procent figury zamalowano: 50% 10%

14 Zadanie 3 Podaj, ile to procent: Połowa Półtora Całość Ćwierć Dwukrotność 50% 150% 100% 25% 200%

15 Zadanie 4 Ilu z podanych słów nie rozumiesz? Jaki to procent podanych słów? Laik, monstrualny, szczodry,biografia, sztalugi, synonim,karykatura, erudyta, imigrant, adwokat, akapit, ewakuacja, absolwent, durszlak, imadło, lakoniczny, strzemiono, reflektor, blefować, sponsor.

16 Dziękuję Mirka Stanisławiak


Pobierz ppt "PROCENTY Definicja procentu po łacinie "pro centum" oznacza "na sto" po polsku jedna setna procenty oznaczamy % jeden procent to jeden na sto, czyli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google