Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

podczas II wojny światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "podczas II wojny światowej"— Zapis prezentacji:

1 podczas II wojny światowej
Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej

2 Podczas II wojny światowej Polacy ukrywali ludzi narodowości żydowskiej. Tacy ludzie ukrywali Żydów z narażeniem swojego życia, a także życia swoich bliskich.

3 Sposoby ukrywania Żydów
Polacy ukrywali Żydów na różne sposoby, np. pod podłogami domów ,w stodołach czy w komórkach

4 Polacy, którzy ukrywali Żydów
Choma Weronika Marianna i Władysław Szajnerowie Wiktoria i Józef Ulmowie Henryk Sławik Rodzina Banasiewiczów i inni …

5 Choma Weronika Weronika i Feliks Choma przez kilka miesięcy ukrywali na strychu swojej obory w Ostrowie Nadrybskim Hersza Zylbersztajna i Abrahama Ichaka Rozengartena- Żydów, których znali sprzed wojny. Mężczyźni przybyli do Chomów po ucieczce z obozu w Trawnikach i przebywali u nich do końca wojny. Po wojnie ożenili się z ocalałymi z Holokaustu siostrami Goldberg i wyjechali do Izraela. Przez długie lata utrzymywali kontakt listowny z Panią Weroniką. W 1995 r. państwo Choma zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

6 Marianna i Władysław Szajnerowie
Marianna i Władysław Szajnerowie z synem Józefem mieli gospodarstwo rolne w Pawłowie, słynącym z wyrobów garncarskich miasteczku koło Chełma. Ukrywali troje Żydów: Jakuba , Chana i Lea Cwi Nisenkornów. Ukrywani byli na strychu obory. Nisenkornowie pozostali w tym ukryciu aż do kwietnia 1944.

7 Banasiewiczowie Banasiewiczowie z Orzechowca koło Przemyśla w latach ukrywali 15 współobywateli narodowości żydowskiej. Pierwszy przyszedł do nich Szlomo Ehrenfreund. Uciekł nago znad dołu, który Niemcy przeznaczyli na zbiorową mogiłę dla Żydów z Maćkowic. Potem przybywali kolejni uciekinierzy.

8 Wiktoria i Józef Ulmowie
Józef ożenił się dopiero w wieku 35 lat z Wiktorią Niemczak, urodzoną w 1912 roku. W ciągu siedmiu lat doczekali się szybko sześciorga dzieci: najpierw urodziła się Stanisława, a potem Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni i Maria. Od początku II wojny światowej, Józef udzielał schronienia różnym osobom. Dom, położony daleko od wioski, stwarzał pewne poczucie bezpieczeństwa. W domu tym znalazło się miejsce również dla Żydów: sześcioosobowej rodziny Szallów oraz dla dwóch kobiet o nazwisku Goldman i córki jednej z nich.

9 Henryk Sławik Urodzony w 1894 roku w okolicach Jastrzębia Sławik przed wojną mieszkał w Katowicach, był tutejszym radnym i dziennikarzem. Po wybuchu II wojny światowej uciekł na Węgry. Kierował tajną operacją przerzutu uciekinierów do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wspólnie z Antallem wystawiał też fałszywe dokumenty Żydom, z których wynikało, że są Polakami wyznania rzymskokatolickiego. Niemcy świetnie zdawali sobie sprawę z działalności Sławika i tuż przed końcem wojny aresztowali, a następnie zamordowali w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.

10 Przygotował : Dominik Karaś
Koniec Przygotował : Dominik Karaś


Pobierz ppt "podczas II wojny światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google