Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kornel Makuszyński.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kornel Makuszyński."— Zapis prezentacji:

1 Kornel Makuszyński

2  Pisarz  Twórczość  Życiorys  Szkoła
Spis treści  Pisarz  Twórczość  Życiorys  Szkoła

3 Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem) – polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury

4 Twórczość

5

6

7

8

9 Życiorys Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego. Ojciec osierocił rodzinę gdy Kornel miał lat 10. Przez dwa lata Kornel pozostaje jeszcze w Stryju, kończy tam pierwszą klasę gimnazjalną. W latach uczęszcza do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie.

10 W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze
W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Od 1904 był członkiem redaktorem i recenzentem teatralnym. Studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Podróżował do Włoch. W kontynuował studia romanistyczne na Sorbonie w Paryżu. W 1910 poznał we Lwowie studentkę Uniwersytetu Lwowskiego Emilię Bażeńską, którą poślubił po roku narzeczeństwa.

11 Makuszyński w latach 1913-1914 mieszkał w Burbiszkach
Makuszyński w latach mieszkał w Burbiszkach. Tutaj zastała go I wojna światowa, jako wrogiego Rosji obywatela austriackiego aresztowano go i internowano wraz z żoną w głębi Rosji. We wrześniu 1914 r. Makuszyńscy wyjechali do Kostromy. Dzięki staraniom rodziny i przyjaciół zwolniono ich z internowania i pozwolono w 1915 r. zamieszkać w Kijowie, gdzie pisarz został prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim Teatru Polskiego. W 1918 roku Makuszyńscy wrócili do Polski i zamieszkali w Warszawie.Kilka miesięcy w roku spędzali w Zakopanem. Emilia zmarła w 1926 roku na gruźlicę. Po śmierci żony Kornel Makuszyński zerwał związki z Litwą

12 30 sierpnia 1927 Makuszyński ożenił się powtórnie ze śpiewaczką Janiną Gluzińską. Od 1929 był honorowym obywatelem Zakopanego.

13 Okupację niemiecką przeżył w Warszawie, podczas Powstania współpracował z prasą powstańczą, potem przez obóz w Pruszkowie dotarł do Krakowa i w listopadzie 1944 zamieszkał na stałe w Zakopanem.

14 Grób Zmarł 31 lipca Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem W mieście tym znajduje się też jego muzeum.

15 Kornel Makuszyński jest patronem wielu szkół
Kornel Makuszyński jest patronem wielu szkół. Od 5 lat nasza szkoła nosi imię tego wybitnego pisarza.


Pobierz ppt "Kornel Makuszyński."

Podobne prezentacje


Reklamy Google