Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Bohater Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898 r. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Bohater Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898 r. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko."— Zapis prezentacji:

1 ,,Bohater Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898 r. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko. Miał pięciu braci i trzy siostry. Naukę w szkole powszechnej w Gręboszowie rozpoczął w roku 1904. Trwała ona do 1909 r. Od początku Henryk dał się poznać jako zdolny i pilny uczeń.

2 ,,Szkoła Kolejnym etapem w nauce Henryka było tarnowskie gimnazjum, do którego wstąpił w 1909 roku za namową ks. Halaka. Wybuch I wojny światowej pokrzyżował życiowe plany Henrykowi. 13 lutego 1917 roku zostaje powołany do służby w wojsku austriackim jako słuchacz rezerwowej szkoły oficerskiej w Opawie. Sucharski zdaje maturę w dniu 17 października 1917 r. Kilka miesięcy po tym zostaje oddelegowany na front włoski. Tutaj zachorował na malarię.

3 ,,Polskie Wojsko »Do tworzącego się Wojska Polskiego wstępuje 7 lutego 1919 r. W 1920 roku został mianowany na stopień podporucznika. Sucharski w latach 1919- 1920 w szeregach 6 Dywizji Piechoty brał udział w wojnie polsko- radzieckiej. To właśnie po tej wojnie zostaje odnaczony orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wojsku Polskim jako zawodowy oficer.

4 ,,Nasz dowódca Po kilku latach zostaje mianowany dowódcą Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte- obszaru który 1 września 1939 roku przechodzi do historii jako pierwsze pole bitwy II wojny światowej.

5 ,,II wojna światowa Do ataku pancernika Schleswig- Holstein dochodzi dokładnie o 4.45 rano dnia 1 września 1939 r. Bohaterska obrona Westerplatte trwała 150 godzin po czym 7 września dowódca podjął decyzję o poddaniu placówki.

6 ,,Obóz Od 10 września 1939 roku major przebywa w obozie jenieckim Hostein a później w Arnswalde.

7 ,,Wyzwolenie Po wyzwoleniu z niewoli w 1946 roku udał się do Włoch gdzie został dowódcą 6 batalionu strzelców w II Korpusie Polskim. Był już wówczas bardzo schorowanym człowiekiem. Skierowano go do brytyjskiego szpitala wojskowego w Neapolu.

8 ,,Śmierć Tam zmarł 30 sierpnia 1946 roku. Pochowany został na cmentarzu polskim Cassamasina. 1 września 1971 roku prochy majora Henryka Sucharskiego sprowadzono do Polski i złożono na Westerplatte.

9 ,,Oznakowanie Pośmiertnie odznaczono majora Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari.

10 Pracę wykonała: Martyna Zając z klasy VI,,b


Pobierz ppt ",,Bohater Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie koło Tarnowa 12 listopada 1898 r. Jego rodzicami byli: Stanisław (szewc) oraz Agnieszka z domu Bojko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google