Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny CHEMIA

3 Związki jonowe to związki chemiczne, w których występuje wiązanie jonowe.

4 Przykładem związku jonowego jest sól kuchenna, czyli chlorek sodu.

5 Sól kuchenna ma budowę krystaliczną.

6 Budowa cząsteczki soli kuchennej.

7 Kationy i aniony przyciągają się siłami elektrostatycznymi.
Wiązanie jonowe powstaje najczęściej między metalem i niemetalem. Wiązanie jonowe tworzy się pomiędzy atomem sodu i atomem chloru. Elektron z powłoki walencyjnej metalu - sodu jest przeniesiony na powłokę walencyjną niemetalu - chloru. W efekcie atomy sodu stają się jonami dodatnimi – kationami sodu, a atomy chloru jonami ujemnymi – anionami chlorkowymi. Kationy i aniony przyciągają się siłami elektrostatycznymi.

8 WIĄZANIE JONOWE

9 Wiązanie jonowe występuje:
ZWIĄZKI JONOWE Wiązanie jonowe występuje: - pomiędzy pierwiastkami grup: 1, 2, 17, - pomiędzy berylowcami z grup: 16, 17, - w tlenkach metali, - w solach.

10 Właściwości chemiczne związków jonowych:
- są to ciała stałe, - mają budowę krystaliczną, - są wytrzymałe, - mają wysokie temperatury wrzenia i topnienia, - są dobrze rozpuszczalne w wodzie, - są dobrymi przewodnikami elektrycznymi.

11 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google