Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 II etap edukacyjny PRZYRODA

3 Elektryzowanie ciał może zachodzić przez: - tarcie, - dotyk, - indukcję.

4 ELEKTRYZOWANIE PRZEZ TARCIE

5  Elektryzowanie ciał przez tarcie polega na przejściu części elektronów z jednego ciała na drugie. Ciała elektryzują się różnoimiennie, natomiast całkowity ładunek układu tych ciał nie zmienia się.

6 Efekt ten można dobrze zaobserwować podczas czesania suchych i niedawno umytych włosów plastikowym grzebieniem. Czesząc włosy elektrony przechodzą z włosów na grzebień. Grzebień elektryzuje się ujemnie i przyciąga włosy naelektryzowane dodatnio. Dodatnio naelektryzowane włosy wzajemnie się od siebie odpychają.

7 Efekt ten możemy zaobserwować również wykonując proste doświadczenie.
SZKŁO EBONIT Efekt ten możemy zaobserwować również wykonując proste doświadczenie. Pocieramy laskę ebonitową o wełnę i szklaną laskę o jedwab. Laska ebonitowa zostaje naładowana ładunkiem ujemnym, a laska szklana dodatnim. Widać to wyraźnie we wzajemnym ich oddziaływaniu. Po naelektryzowaniu dwóch lasek szklanych lub ebonitowych wzajemnie się one odpychają, ponieważ są to ładunki jednoimienne.

8 EBONIT SZKŁO Natomiast naelektryzowana laska szklana z naelektryzowaną laską ebonitową wzajemnie się przyciągają, ponieważ ładunki różnoimienne przyciągają się.

9 ELEKTRYZOWANIE PRZEZ DOTYK

10 Elektryzowanie ciał przez dotyk, czyli zetknięcie ciała naładowanego z ciałem nienaładowanym. Polega ono na przejściu nadmiaru elektronów z jednego ciała na drugie (w miejscu dotyku).

11 Naelektryzowaną ujemnie laskę ebonitową, na której znajduje się nadmiar elektronów, zbliżamy do obojętnej metalowej kuli. Gdy oba ciała zetkną się, elektrony z laski ebonitowej przejdą na metalową kulę.

12 Naładowana laska ebonitowa wciąż zachowa naładowanie ujemne
Naładowana laska ebonitowa wciąż zachowa naładowanie ujemne. Ładunek ten będzie już jednak znacznie mniejszy. Metalowa kula, która dotychczas była obojętna, zostanie ujemnie naelektryzowana.

13 ELEKTRYZOWANIE PRZEZ INDUKCJĘ

14 Elektryzowanie przez indukcję, czyli wpływ ciała obojętnego na znajdujące się w pobliżu ciało naładowane. Polega ono na przemieszczeniu się wewnątrz metalu elektronów swobodnych lub polaryzację atomów izolatora.

15 Powstają wówczas dipole elektryczne
Powstają wówczas dipole elektryczne. W konsekwencji ciało zachowuje jako całość nadal elektryczną obojętność. Jednak jedną stronę ma naładowaną dodatnio, a drugą stronę ujemnie.

16 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google