Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKO Ł A PODSTAWOWA IM. JANA PAW Ł A II W BIELINACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKO Ł A PODSTAWOWA IM. JANA PAW Ł A II W BIELINACH."— Zapis prezentacji:

1 SZKO Ł A PODSTAWOWA IM. JANA PAW Ł A II W BIELINACH

2 Jako pierwsze z zadań w naszej szkole zostało zrealizowane zadanie dotyczące rozumienia niepełnosprawności i ograniczeń związanych z funkcjonowaniem w życiu wśród ludzi zdrowych. Zadanie było realizowane od 17 do 25 września 2012 roku. Głównym aspektem wychowawczym zajęć było kształtowanie umiejętności współodczuwania, wrażliwości na innych ludzi i otwartości na ich potrzeby. Zwracaliśmy uwagę w trakcie zajęć na akceptację wszystkich rówieśników, rozumienia praw każdego dziecka do zabawy i nauki, równego traktowania wszystkich, poszanowania godności drugiego człowieka i tolerancji dla inności drugiego człowieka. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłemMój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

3 Zostały opracowane dwa scenariusze zajęć warsztatowych, osobny dla dzieci z klas I-III i inny dla klas IV-VI. Zajęcia były prowadzone metodami aktywizującymi. Cele w obydwu grupach pozostały te same, natomiast sposób realizacji został dostosowany do możliwości intelektualnych uczniów. W trakcie zajęć dzieci uświadamiały sobie znaczenie słowa Niepełnosprawność, rodzaje niepełnosprawności, ze szczególnym zwróceniem uwagi na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej tego tematu. Kasia Sobczak Rafał Korc i Daniel Pęk wbiegający na metę – Londyn 2012

4 W zajęciach zostały wykorzystane plansze (historyjka obrazkowa składająca się z kilku ilustracji) przedstawiające chłopca niepełnosprawnego ruchowo, poruszającego się na wózku inwalidzkim i jego sytuację w klasie w szkole ogólnodostępnej. Zwrócenie uwagi na jego potrzeby, zwłaszcza przynależności, akceptacji i samorealizacji (chłopiec był mistrzem szachowym). Została też przedstawiona bajka terapeutyczna o zajączku, który uczył się wolniej niż inne zwierzęta, by przedstawić sytuację osób z niepełnosprawnością intelektualną.

5 Na koniec uczniowie rozmawiali o własnych ograniczeniach i trudnościach oraz o ich przezwyciężaniu jak się to ma do niepełnosprawności np.: sportowców startujących w paraolimpiadzie. W starszych klasach została wykorzystana historia Natalii Partyki, jej strona internetowa oraz innych polskich paraolimpijczyków i ich trudna droga samorealizacji. http://nataliapartyka.pl/ http://www.sport.pl/londyn2012/1,109590,12454995,Paraolimpiada_2012 __Polska__36_medali_i_dziewiate.html http://www.paralympic.org.pl/linki.phphttp://www.niepelnosprawni.pl http://bajkowekolorowanki.webnode.com/album/niepe%C5%82nosprawni/niepe% C5%82nosprawni%20-%20kolorowanka%20%2818%29-jpg

6 Zajęcia we wszystkich klasach prowadził pedagog szkolny i oligofrenopedagog z 20 –letnim stażem pracy. Zajęcia spotkały się z bardzo dobrym odbiorem dzieci w obydwu grupach wiekowych.


Pobierz ppt "SZKO Ł A PODSTAWOWA IM. JANA PAW Ł A II W BIELINACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google