Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?. Definicja tańca Taniec jest wyrażeniem za pomocą ruchów ciała (...) tych doznań ludzkich, których nie można oddać

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?. Definicja tańca Taniec jest wyrażeniem za pomocą ruchów ciała (...) tych doznań ludzkich, których nie można oddać"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?

2 Definicja tańca Taniec jest wyrażeniem za pomocą ruchów ciała (...) tych doznań ludzkich, których nie można oddać słowami ani mimiką. (Roger Garaudy)

3 Terpsychora grecka muza tańca

4 Kim była Terpsychora? Muza Tańca znana z mitologii greckiej. Córka Zeusa i Mnemosyne. Jej imię znaczy: kochająca taniec. Jej atrybuty: lira i plektorn. Poza: oczywiście – taneczna.

5 Co można wyrazić poprzez taniec? Jacek Malczewski, Błędne koło – alegoria roli artysty

6 Co można wyrazić poprzez taniec? Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś walca, Panną, madonną, legendą tych lat? Czy pamiętasz, jak ruszył świat do tańca, Świat, co w ramiona ci wpadł? (Julian Tuwim, Grande Valse Brillante)

7 Co można wyrazić poprzez taniec? taniec uliczny – taniec zaangażowany

8 Co wyraża taniec? W tańcu można się zapomnieć. Taki ma cel główny bohater filmu Tango – Mario Suarez, dla którego taniec miał być azylem, zapomnieniem po nieudanym małżeństwie. W każdym dziele filmowym wszystko jest ważne, ale w filmie muzycznym taniec i muzyka mają zasadnicze znaczenie. Film nie zawsze posiada jakąś określoną fabułę. Nakręciłem kilka obrazów będących typowymi filmami muzycznymi, w czystej formie, bez fabuły, na przykład Sevillanas i Flamenco. W innych natomiast myśl przewodnia jest bardzo ważna dla opowiadanej historii, muzyka pełni rolę środka wzmacniającego siłę wyrazu. Nie da się tego rozdzielić, wszystko się ze sobą łączy. – tak powiedział reżyser Tanga Carlos Saura. Muzyka w tym filmie jest zmysłowa. Oddaje świat uczuć bohaterów. W myśl słów Tanga Milonga śpiewanego przez Irenę Santor: czasem coś w sercu zapłacze/ Ozwą się dawne, obłędne rozpacze/ Lecz wszystko zgaśnie i minie/ nim z melodią tą wstanie brzask. Tango narodziło w Ameryce Południowej na początku dwudziestego wieku.

9 Co można wyrazić poprzez taniec? (1) Krzysztof Kamil Baczyński "Sur le pont d'Avignon Ten wiersz jest żyłką słoneczną na ścianie jak fotografia wszystkich wiosen. Kantyczki deszczu wam przyniosę - wyblakłe nutki w nieba dzwon jak wody wiatrem oddychanie. Tańczą panowie niewidzialni "na moście w Awinion". Zielone, staroświeckie granie jak anemiczne pączki ciszy.

10 Co można wyrazić poprzez taniec? (2) Odetchnij drzewem, to usłyszysz jak promień – naprężony ton, jak na najcieńszej wiatru gamie tańczą liściaste suknie panien "na moście w Awinion". W drzewach, w zielonych okien ramie przez widma miast – srebrzysty gotyk. Wirują ptaki płowozłote jak lutnie, co uciekły z rąk. W lasach zielonych – białe łanie uchodzą w coraz cichszy taniec. Tańczą panowie, tańczą panie "na moście w Awinion".


Pobierz ppt "Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?. Definicja tańca Taniec jest wyrażeniem za pomocą ruchów ciała (...) tych doznań ludzkich, których nie można oddać"

Podobne prezentacje


Reklamy Google