Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?

2 Definicja tańca „Taniec jest wyrażeniem za pomocą ruchów ciała (...) tych doznań ludzkich, których nie można oddać słowami ani mimiką.” (Roger Garaudy)

3 Terpsychora grecka muza tańca

4 Kim była Terpsychora? Muza Tańca znana z mitologii greckiej.
Córka Zeusa i Mnemosyne. Jej imię znaczy: kochająca taniec. Jej atrybuty: lira i plektorn. Poza: oczywiście – taneczna.

5 Co można wyrazić poprzez taniec?
Jacek Malczewski, „Błędne koło” – alegoria roli artysty

6 Co można wyrazić poprzez taniec?
Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś walca, Panną, madonną, legendą tych lat? Czy pamiętasz, jak ruszył świat do tańca, Świat, co w ramiona ci wpadł? (Julian Tuwim, Grande Valse Brillante)

7 Co można wyrazić poprzez taniec?
taniec uliczny – taniec zaangażowany

8 Co wyraża taniec? W tańcu można się zapomnieć. Taki ma cel główny bohater filmu „Tango” – Mario Suarez, dla którego taniec miał być azylem, zapomnieniem po nieudanym małżeństwie. „W każdym dziele filmowym wszystko jest ważne, ale w filmie muzycznym taniec i muzyka mają zasadnicze znaczenie. Film nie zawsze posiada jakąś określoną fabułę. Nakręciłem kilka obrazów będących typowymi filmami muzycznymi, w czystej formie, bez fabuły, na przykład „Sevillanas” i ”Flamenco”. W innych natomiast myśl przewodnia jest bardzo ważna dla opowiadanej historii, muzyka pełni rolę środka wzmacniającego siłę wyrazu. Nie da się tego rozdzielić, wszystko się ze sobą łączy.” – tak powiedział reżyser „Tanga” Carlos Saura. Muzyka w tym filmie jest zmysłowa. Oddaje świat uczuć bohaterów. W myśl słów „Tanga Milonga” śpiewanego przez Irenę Santor: „czasem coś w sercu zapłacze/ Ozwą się dawne, obłędne rozpacze/ Lecz wszystko zgaśnie i minie/ nim z melodią tą wstanie brzask”. Tango narodziło w Ameryce Południowej na początku dwudziestego wieku.

9 Co można wyrazić poprzez taniec? (1)
Krzysztof Kamil Baczyński "Sur le pont d'Avignon” Ten wiersz jest żyłką słoneczną na ścianie jak fotografia wszystkich wiosen. Kantyczki deszczu wam przyniosę - wyblakłe nutki w nieba dzwon jak wody wiatrem oddychanie. Tańczą panowie niewidzialni "na moście w Awinion". Zielone, staroświeckie granie jak anemiczne pączki ciszy.

10 Co można wyrazić poprzez taniec? (2)
Odetchnij drzewem, to usłyszysz jak promień – naprężony ton, jak na najcieńszej wiatru gamie tańczą liściaste suknie panien "na moście w Awinion". W drzewach, w zielonych okien ramie przez widma miast – srebrzysty gotyk. Wirują ptaki płowozłote jak lutnie, co uciekły z rąk. W lasach zielonych – białe łanie uchodzą w coraz cichszy taniec. Tańczą panowie, tańczą panie "na moście w Awinion".


Pobierz ppt "Dlaczego tańczymy? Co wyrażamy tańcem?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google