Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Renesans to epoka obejmująca wiek …… i …... Zapoczątkowano ją we …………. Inna nazwa tej epoki to …………… XV XVI Włoszech odrodzenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Renesans to epoka obejmująca wiek …… i …... Zapoczątkowano ją we …………. Inna nazwa tej epoki to …………… XV XVI Włoszech odrodzenie."— Zapis prezentacji:

1 Renesans to epoka obejmująca wiek …… i …... Zapoczątkowano ją we …………. Inna nazwa tej epoki to …………… XV XVI Włoszech odrodzenie

2 W centrum zainteresowania artystów, twórców i filozofów tej epoki był ………………. Taką postawę nazywamy …………………. Zastanów się: jakie mogły być tego skutki w nauce, życiu, sztuce i muzyce? Sporządź mapę Renesansu. człowiek humanizmem Budowano więcej pałaców a mniej kościołów Muzycy rozwijali umiejętności gry i śpiewu Naukowcy dokonywali odkryć (Kopernik, Kolumb) Malarze starali się jak najwierniej namalować człowieka

3 Z pomocą książki [i nie tylko] wypisz jak najwięcej wybitnych ludzi Renesansu wraz z dziedzinami, którymi się zajmowali. Krzysztof Kolumb – ……………………. …………………………………………………… …………………………- wynalazca i malarz …………………………………………… …………………………………………. ………………………………………………….

4 Ktoś mnie pokochał, świat nagle zawirował, bo ktoś mnie pokochał na dobre i na złe. Bezchmurne niebo znów mam nad głową, bo ktoś pokochał mnie. Ktoś mnie pokochał, niech wszyscy ludzie wiedzą to ktoś mnie pokochał na dobre i na złe. Ktoś mnie pokochał, ze snu mnie zbudził ktoś, kto pokochał mnie. Lampa nad progiem i krzesło, i drzwi, wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał. Woda i ogień, powtarza wciąż mi, że mnie ktoś pokochał dziś. Pukajcie ze mną w niemalowane drewno, bo czasami szczęście trwa tylko chwile dwie. Pukajcie ze mną, bo wiem na pewno, że ktoś pokochał mnie. Pokochał mnie…. Pokochał mnie… Pokochał * * * * mnie!

5 http://www.youtube.com/watch?v=M0SLfMV9LT0&feature=related

6

7 Polifonia to rodzaj wielogłosowości. Polega ona na tym, że muzycy dzielą się na grupy – czyli głosy - z których każda śpiewa lub gra inną melodię. Wszystkie te melodie muszą się łączyć w harmonijną całość. Są dwa rodzaje polifonii: imitacyjna i kontrastowa.

8 Naśladowanie [czyli imitowanie] z opóźnieniem melodii jednego głosu przez inne. Przykładem imitacji jest KANON (np. Panie Janie). Oraz utwór Ave Maria Josquina Jest to francuska piosenka śpiewana w różnych językach na całym świecie. http://www.youtube.com/watch?v=A3JTg4N-fgU&feature=related Te linie odwzorowują melodię znanego kanonu. Każda kolejna linia naśladuje z opóźnieniem kształt pierwszej.

9 http://www.youtube.com/watch?v=yyjh4e1wEVs&feature=channel Polifonia kontrastowa to taka, w której każdy głos ma inną melodię. Melodie się uzupełniają i tworzą harmonijną całość. Jej przykłady to: Psalm Kleszczmy rękoma Mikołaja Gomółki Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł Raduje się serce, raduje się dusza

10 Rodzajem wielogłosowości jest też homofonia. Jest to po prostu melodia z akompaniamentem, na przykład śpiew z pianinem. W homofonii jeden głos jest główny, a pozostałe dźwięki towarzyszą mu tworząc akordy. Grafika przedstawia melodię piosenki Kadrówka z rytmicznie akompaniującymi akordami. Raduje się serce, raduje się dusza

11 Będziesz zbierać kwiaty będziesz się uśmiechać będziesz liczyć gwiazdy będziesz na mnie czekać I ty właśnie ty będziesz moją damą i ty tylko ty będziesz moją panią Będą ci grały skrzypce lipowe będą śpiewały jarzębinowe drzewa, liście, ptaki wszystkie Będę z tobą tańczyć bajki opowiadać słońce z pomarańczy w twoje dłonie składać I ty właśnie ty będziesz moją damą i ty tylko ty będziesz moją panią Będą ci grały nocą sierpniową wiatry strojone barwą słońca będą śpiewały, śpiewały bez końca Będziesz miała imię jak wiosenna róża będziesz miała miłość jak jesienna burza I ty właśnie ty będziesz moją damą i ty tylko ty będziesz moją panią Praca domowa: wymyśl jedną zwrotkę piosenki o Waszej klasie na melodię Kadrówki i zapisz w zeszycie.


Pobierz ppt "Renesans to epoka obejmująca wiek …… i …... Zapoczątkowano ją we …………. Inna nazwa tej epoki to …………… XV XVI Włoszech odrodzenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google