Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzyka filmowa str Jaką rolę pełni muzyka w filmie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzyka filmowa str Jaką rolę pełni muzyka w filmie?"— Zapis prezentacji:

1 Muzyka filmowa str. 154-155 Jaką rolę pełni muzyka w filmie?
Uzupełnia i podkreśla …… , jednak jest zawsze drugorzędna względem ……… . Musi więc być idealnie zgrana z obrazem ale nie zbytnio absorbująca. Nie da się zaprzeczyć, że jej rola jest ogromna. Muzyka filmowa to muzyka typu ………………. . Wywodzi się więc z muzyki pisanej np. do ……………………………….. . akcję obrazu ilustracyjnego Baletów, oper, przedstawień

2 Giganci muzyki filmowej:
John Williams: Indiana Jones, Szczęki, Superman, Gwiezdne Wojny. 5 Oskarów, 70 innych, 100 nominacji. Ennio Morricone: Misja, Karol, i 400 in. Hans Zimmer: Piraci z Karaibów, Król Lew.

3 Istotnym dla muzyki filmowej wynalazkiem jest „motyw przewodni”
Istotnym dla muzyki filmowej wynalazkiem jest „motyw przewodni”. Przypisuje się go R. Wagnerowi. Jest to motyw przewijający się przez cały utwór i związany z jakąś postacią czy wątkiem. W filmach jest to powszechnie stosowana praktyka, bardzo pożyteczna w budowaniu nastroju i „komentowaniu” akcji. Zdarzało się też, że utwór napisany wcześniej został wykorzystany w filmie i jest powszechnie z nim kojarzony – np. Odyseja kosmiczna 2000.

4 Henryk Wars: Szpieg w masce, Zapomniana melodia, Pani minister tańczy
Wojciech Kozanecki – Noce i dnie, Dom, Bolek i Lolek Wojciech Kilar – Pianista, Zemsta, Pan Tadeusz, W stepie szerokim

5 Piosenka Henryka Warsa
Jak można się nudzić, Jak można marudzić, Że świat jest smutny, że jest źle, Nie rozumiem, nie. Jak można faktycznie Na świecie jest ślicznie. Niech ten co gdera przyjdzie tu, A ja powiem mu tak: Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal, Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal. Ach, jak przyjemnie, radosny płynie śpiew, Że szumi, szumi woda i młoda szumi krew. I tak uroczo, tak ochoczo serce bije w takt, Gdy jest pogoda, szumi woda, tak nam mało brak do szczęścia! Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal, Gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal.

6 Muzyka rozrywkowa The Beatles
Elvis Presley Czerwone Gitary str. 192

7 Mam tak samo jak ty, Miasto moje a w nim: Najpiękniejszy mój świat Najpiękniejsze dni Zostawiłem tam kolorowe sny. Kiedyś zatrzymam czas I na skrzydłach jak ptak Będę leciał co sił Tam, gdzie moje sny, I warszawskie kolorowe dni. Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt Już dziś wyruszaj ze mną tam Zobaczysz jak, przywita pięknie nas Warszawski dzień. Mam tak samo … Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt Już dziś wyruszaj ze mną tam Zobaczysz jak, przywita pięknie nas Warszawski dzień /x2 Warszawski dzień, warszawski dzień.


Pobierz ppt "Muzyka filmowa str Jaką rolę pełni muzyka w filmie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google